Herinneringen van Gerard Brouwer (mede-oprichter) 32 Dan is het die bewuste vrijdag waarop alles anders loopt. De win ters in Nederland stellen niet veel voor, maar uitgerekend die middag begint het flink te sneeuwen. Om 16:00 uur wordt de reis naar Hoorn gestart. Een uur later is de afgeleg de afstand nog niet echt om trots op te zijn. De oprit naar de snelweg bij Amsterdam RAI is bereikt. En om 18:00 uur is het al niet veel beter: de Coentunnel is in zicht. Uiteindelijk in Hoorn aangekomen. Het is nu 20:30 uur. Jawel 4,5 uur onderweg. Even een belletje naar Schiedam. Eerst maar het goede nieuws: ik heb de film in mijn handen. En dan moet ook het slechte nieuws verteld worden: ik ben nog in Hoorn en heb geen idee hoe snel ik in Schiedam kan zijn. Het publiek wordt geïnfor meerd bij binnenkomst. Ook zij heb ben de sneeuw getrotseerd en zijn niet van plan direct weer naar huis te gaan. Eerst een lekker drankje en even opwarmen. De reis naar huis Later gingen we gebruik maken van een ander middel, de computer. Onder onze vrijwilligers be vond zich een aantal computerfanaten die volop met deze - toen nieuwe - techniek bezig waren. De Commodore 64 had best wel aardige grafische mogelijkheden. Het belangrijkste echter was de video uitgang. Hierdoor was het ook mogelijk video-opnames te maken. Met de Commodore 64 werden de teksten aangemaakt en gecombi neerd met allerlei grafische animaties. En als de hele show klaar was werd er - thuis - een VHS- videoband van drie uur gemaakt. Deze werd dan afgespeeld op onze VHS-recorder in het Filmhuis en getoond op een tweetal tv’s in het Filmhuis. Een typisch geval van narrowcasting: uitzenden van informatie voor een beperkt publiek. gaat een stuk beter dan de heenreis. De spits is voorbij en de sneeuwschuivers hebben de snel wegen goed vrij gemaakt. Met een redelijke vaart bereik ik Schiedam. Ik lever de film af bij de ope rateur. Ja, ik krijg zelfs applaus van het publiek. Na ruim 6,5 uur in de auto te hebben gezeten houd ik het voor gezien. Ik ga naar huis om het avond eten te verorberen. Het publiek gaat genieten van de film. Hun wachten wordt beloond. Weer een voorstelling gered! o Dia’s: terug naar het begin Het is belangrijk dat je het publiek laat weten wat voor titels er gedraaid worden. Het filmbulletin en de huidige filmagenda zijn daar belangrijke hulpmiddelen voor. In de zaal echter is het voor de hand liggend om dat op een visuele manier te doen. Het dichtst bij film zijn diapositieven. Met een diaprojector werden er in de pauze aller hande dia’s vertoond. Deze laten de titels zien die nog gedraaid zouden worden. Ook hadden we advertenties van lokale winkels. Dit werd aange vuld met leuke series geleend van de bibliotheek over diverse onderwerpen; bloemen, insecten, Hollandse meesters, etcetera. Af en toe oude zwart-wit dia’s van het polygoon die vroeger in het onderwijs werden gebruikt. s UJ u O) Uitzonderlijk winters filmtransport In november wordt het programma voor de maanden januari en febru ari gemaakt. Eén film in februari is alleen maar te boeken als we deze op vrijdagmiddag in Hoorn opha len. Geen probleem: één van de vrijwilligers werkt in Amstelveen. Hij is bereid de film na het werk op te halen. De voorstelling start om 21:30 uur. Tijd zat dus. De boeking wordt gedaan. W E Gerard Brouwer is één van de oorspronkelijke oprichters en is nog steeds actief als vrijwilliger. (X U-l O

Scyedam | 2022 | | pagina 32