5 De keuze voor een nieuwe vastgoedont- wikkeling viel op het pand waar nog niet eens zo lang daarvoor distilleerderij Wen- neker drank bottelde. Hierna kreeg het pand aan de Vijgensteeg een aantal nieuwe bestemmingen, waaronder een tapijttoon- zaal, een autohandel en op de bovenver dieping een gebedshuis. In de buurt was den met de komeetachtige verschijning van Leefbaar Schiedam, dat plotseling de grootste partij van de stad werd. En de vorming van een college dat voor het eerst sinds de Tweede Wereldoorlog geen PvdA-wethouders meer zou kennen. Met als resultaat een college dat rechts van het midden zou opereren en wethouders kende van Leefbaar, VVD, CDA en Ge meentebelangen Schiedam. n maart 2006 werd met spanning gekeken naar wat de uitslag van de verkiezingen voor de gemeenteraad zou worden. In 2002 had een poli tieke aardverschuiving plaatsgevon- In de gemeenteraad hadden PvdA, GroenLinks en SP in november al vraagtekens gezet bij de toezeggin gen van het college om een subsidie van een aantal tonnen per jaar te verstrekken. Steen des aanstoots waren de erg optimistische inschattingen rond de exploitatie van het pand. Ook was er onduidelijkheid over wat particuliere fondsen nu precies hadden toe gezegd. Fractievoorzitter Ed Gloudi van GroenLinks kwam in de raad hard in aanvaring met wethouder Habermehl. Daarbij ook fijntjes wijzend op onder andere het Filmhuis, dat al jaren op zoek was naar nieuwe huisvesting en het voorlopig moest doen met weinig concrete ideeën over een pand aan de Noord- vestsingel. echter een nieuwbouwcomplex verrezen, de Brander- spoort, deels gebouwd door de al eerder genoemde Vernieuwde Stad. Het Wennekerpand was inmiddels sterk in verval geraakt en had een negatieve uitstra ling op de rest van de buurt. Onder bezielende leiding van VS-voorman Cor Bol- mers werden plannen gemaakt om het pand aan te kopen en stadsappartementen te realiseren. In de loop van 2005 bleek de animo onder huizenkopers echter zeer gering en werd de stekker uit de plannen getrokken. Ton de Swart was inmiddels vertrokken uit het college en opgevolgd door no nonsense-bestuur- der Cor van Tilborg. Hij kreeg de weinig te benijden taak om een nieuwe bestemming te zoeken voor het pand. De Vernieuwde Stad Vastgoedwethouder Ton de Swart (VVD) maakte dankbaar gebruik van De Ver nieuwde Stad, een organisatie die in het leven was geroepen om onrendabele vastgoedprojecten met hulp van (geld) van de gemeente toch gerealiseerd te krijgen. Denk hierbij bijvoorbeeld aan de Opstan- dingskerk in Nieuwland waarin grote ap partementen werden gerealiseerd. Komst Glasmuseum? Datzelfde jaar had een glaskunstenaar uit het noorden van het land plannen om zijn in Hoogeveen gevestigde Glasmuseum naar het westen van het land te verhui zen. Zijn oog viel daarbij uiteindelijk op Schiedam en cultuurwethouder Jan Habermehl was enthousiast over zijn plannen. Ondersteund door een bestuur waar onder andere een aantal oud-wethouders deel van uitmaakten, belandde Cees van Olst uiteindelijk in een pand aan de Boterstraat. Van daaruit werden plannen voorbereid, waarin het Wennekerpand een centrale rol kreeg toebedeeld. In het najaar van 2005 werden plannen gelanceerd om een Glascentrum te realiseren, waarin niet alleen de collectie van het Glasmuseum een plek zou krijgen, maar ook ruimte was voor een glasatelier waar de kunstenaar zijn ambacht kon uitoefenen. Niets leek de komst van het centrum meer in de weg te staan. Behalve dan de verkiezingen van 2006. I Afbeelding 1 2 Wennekerpand voor de verbouwing. Fotograaf onbekend. CM CM g U- a u i

Scyedam | 2022 | | pagina 5