Rvan Zuidcosfengelse steden Harde gevechten op tot dusvsr besfaanc! brandpunten in het Westen duren voort Versterkt gebruik dor wedor- zijdse luchtwapens WCENSDAG 4 OCT. 1944 le JAARGANG - Mo. 233 Aanvalsactiviteit van eerste Amerikaanse leqer Op zoek naar zwalcke plekken in het Duitse front Hevige gevechten op Dago C zrdag geen stroom. Bijz&nderhed'en over de uit- werking Verbitterde materiaalslag in de Etruscische Apennijnen (Duits legerbericht) UIT HET HOOFDKW ARTIER VAN DEN FUHRER, 3 October. (D.N.B). Het ^pperbevel van de weermacht maakt bekend: „De harde gevechten op de tot dusver bestaande brandpunten van het westelijke front duren met ver- sterkt gebruik der wederzijdse luchtwapens voort. De op enkele plaatsen over het kanaal Antwer- penTurnhout voortiitgedrongen Canadese formaties hebben tegen- over taaie eigen tegenstand terrein gewonnen. Onze troepen verbeterden tussen de Neder-Rijn en de Waal hun de vorige dag bereikte stellin- gen en handhaafden ze tegenover sterke Engelse teganaanvallen. Vijandeiijke pantserstrijdkrachten oefenen verder druk uit op ons front ten zuiden van Gennep, doch konden slechts twee penetraties van gering belang tot stand brengen. Tussen Maaseyck en Aken nam de gevechtsbedrijvigheid toe. Een door krljgsgevangenen vastgestelde verschui- ving van Amerikaanse divisies naar het Noorden kan beschouwd worden als een teken voor een aanstaande aanva! van den vijand in Nederland en <n het ge- bied van Aken. Bij talrijke plaatselijke aanvallen en vergeefse verkenningson- dernemlngen van clen tegen stander is een aantal Amerikaanse tanks In de strijd op korte afstand vernietigd. Eigen aanvallen heoben ten westen van Chfkteau-Saltns een tijdelijk lnge- sloten Dultse gevechtsgroep. ontzet en verscheidene plaatsen heroverd In het woud van Parroy Is de opnieuw aan vallende vijand afgeslagen en vervol- gens in een tegenstoot teruggeworpen. Poeingen van Amerikaanse regimen ten, om door te drlngen In onze heuvelstel- lingen ter weerszijden der boven-Mor- tagne en ten oosten van de boven-Moe- zel leidden slechts tot geringe plaatse lijke successen Om enkele plaatsen wordt rog gestreden Na utteist sterke luchtaanvailen van den vijand zijn ook de laatste steun- punten In Calais In verbitterde strljd verloren gegaan. Duinkerken en onze steunpunten aan de Atlantische Oceaan melden succesvolle afweer van vijande iijke aanvallen In de Etruscische Apennijnen heeft het vljfde Amerikaanse leger zijn aan vallen hervat. Onze taai strijdende gre nadiers sioegen hen ten noordwesten van Firenzuola terug en vlngen verder naar het Oosten blnnengebroken vijan deiijke troepen in de diepte van het hoofdgevechtsveld op Aan de kust van de Adriatische Zee zijn Engelse aan- Vf.Hen afgestagen Ten zpidwesten van Temeschburg en In de Donausector aan weerszijden van de iJzeren Poort staan onze troepen in felle gevechten met aanvallende Sowjet- Russisch-Roemeense formaties. Vrij ster ke Sowjet-Russische strijdkrachten zijn binnengedrongen in Weisskirchen aan de Servisch-Roemeense grens. Ten wes ten van Arad bij Grosswardein en tor weerszijden van Thorenburg zijn bolsje wistische aanvallen afgeslagen. Aan de Maros duren de plaatselijke gevechten voort. In de oostelijke Beskiden lag het zwaartepunt der vijandeiijke aanvallen ook verder in het gebled ten zuiden van Dukla. De bolsjewieken konden slechts weinig terrein winnen, maar leden zware bloedige verliezen. De opstandige beweglng In Warschau Is lneengestort. Na wekenlange gevech ten, die tot de bijna algehele verwoes- ting van de stad hebben geleid, hebben de resten der opstandelingen, van alle kanten verlaten, de tegenstand gestaakt en gecapituleerd. Van de rest van het oostelijke front komen slechts berichten over de afweer van vijandeiijke aanvallen ten noord- oosten van Warschau en succesvolle aanvalsondernemingen van onze grena diers ten oosten van Mitau. Op het eiland Dag6 zijn, met steun van laag vllegende toestellen, sterke vijandeiijke stiijd- krachten geland en staan op het zulde- lijk deel van het eiland met ons garni- zoen In strljd. Anglo-Amerikaanse formaties bom- menwerpers hebben terreur^anvallen uit- gevoerd op plaatsen in West- en Mid- den-Duitsland. Vooral zijn de woon- gebieden van Kassel en Hamm getrof- fen. In de afgelopen nacht hebben Britse vliegtuigen bommen geworpen op Bruns- wijk. Boven Duits gebied en het, weste lijke gevechtsterrein zijn dertig vijande- li'ke vliegtuigen neergeschoten In de maand September zijn door Jagers en afweergeschut van het lucht- v apen 1307 Anglo-Amerikaanse vlieg tuigen, waarvan 591 viermotorige bom- menwerpers, vernietigd. Bij dit getal zijn niet ingesloten veel meer dan duizend in het Nederlandse gevechtsgebied neer geschoten vrachtzweefvliegtuigem Troepen van het leger en de Waffen- SS hebben in dezelfde tijd 140 vijande iijke vliegtuigen en vrachtzweefvliegtui gen neergeschoten. Aan het oostelijke front hebben de Sowjet-Rusen 1230 vliegtuigen verloren." Hongaars legerbericht BOEDAPEST, 3 Oct. (D.N.B.) De chef van de generale staf van de Honved deelt mede: In het gebied van Mako duurt de te- genaanval der Honvedtroepen met uc- ces voort. Na het stukschieten van 21 tanks werd de binnengedrongen vijand op een nauw gebied tezamengedrongen. In de grenssector Mczcehegyes en Sarkad zijn talrijke vijandeiijke aanvallen met succes afgeslagen. Magyszlonta werd door de Honvedtroepen heroverd en met de van Groswardein uit in zuidelijke richting aanvallende Duitse troepen werd een verbinding tot stand gebracht. De rest van de ten zuiden van Grosswar dein versiagen vijandeiijke groepen heb ben zich over de grens teruggetrokken. Ten westen en ten oosten van Torda viei de vijand na hergroepering van zijn strijdkrachten en na de aankomst van nieuwe troepen, pa een artiller;e-<"oorbe- reiding, die verscheidene uren duurde, in de vro ge morgenuren van 2 October met verscheidene divisies aan. Het geluk- te den vijand nergens de frontlinie te doorbreken. Op enige kleine penetraties worden aanvallen ondernomen. Sterke vijandeiijke strijdformaties deden een aanval ter verovering van S&chsisch- Regen. Duitse troepen brachten deze aanval voor de stad tot staan. In het gebied van de pas van Borsa en de Tar- tarenpas zijn talrijke vijandeiijke aan vallen door de Honvedtroepen verijdeld. Capitulatie van Warschau. (Interinf) Stafofficieren van generaal Bor (Komo- rowskl) die belast waren met capitulatie- onderhandelingen, hebben de capitulatie ondertekend. Een deel der opstande'in- gen, die onder leiding van bolsjewistische oilicieren trachtte tde capitulatie te sabo- teren, werd na een kort vuurgevecht ontwapend De laatste georganiseerde tegenstand In Warschau Is daarmede ge- eindigd. De opstandelingen worden krijgs- gevangpnen, de gewonaen worden in het hospltaal In behandellng genomen. SCHIEDAMS ve in DAGBLAD lersperi. Abonnementsprijs 21 c+. p. w. ot f 2.73 per kwartaal. Losse nrs 5 ct. Bur.: PASSAGE 18-20, SCHIEDAM TEL 68798 - PO'TC'?3 20410 BERLIJN, 3 October. Het Intern. Inform.-btiro meldt ovei de strljd In het Westen: Op het gehele bruggenhoofd in het Zuidnederlandse gebied tot bijna aan de Sneeuweifel deed het eerste Ameri kaanse leger, dat eveneens door een Amerikaanse divisie uit het Luxernburg- se gebied was versterkt, met vrij sterke pantser- en infanteriestrijdkrachten en een groot aantal "slagvliegtulgen ver- scheidene, malen hevige aanvallen, d^e voornamelljk ertoe dienden om zwakke plekken In het Duitse verdedigingsfront te vlnden, Het gros van de pantser strijdkrachten was in de strijd geworpen voor een aanval ten zuiden van Geilen- kirchen Hier ontstonden verbitterde pantsergevechten, die in de nacht tijde lijk afnamen doch hedenochtend vroeg weer in voile hevigheid ontbrandden. De aanvallende Amerikaanse tankstrijd- krachten bleven steeds weer voor de Duitse pantserafweergrendels steken. Zo konden op een plaats van een uit 16 Shermantanks bestaande groep niet minder dan 11 in brand of onklaar worden geschoten. In alle overlge sec- toren van het aanvalsgebied werden de Amerikanen met zware bloedige verlie zen afgeslagen Bij de tegenaanvallen van Duitse pantsergrenadiers konden talrijke gevangenen worden gemaakt en een aanzienlijke buit vooral aan auto- matlsche wapens worden bebaald In de nacht van Maandag op Dinsdag siaagden de Duitse troepen er in een aanvalsoperatie te ondernemen voor de herovering van kazematten, gelegen in het voorterrein van de Duitse stellingen in het Westen. Voor het grootste deel in gevechten op korte afstand werden zeven grote kazematten door de Duitse troepen heroverd en een vrij grote sec tor van vijandeiijke strijdkrachten ge- zuiverd. De Amerikanen leden door de ultwerklng der Duitse wapens ongewoo* zware, bloedige verliezen. In het Zuidbelglsche en Luxemburgse gebied ^Ismede in het gebied van het bruggenhoofd van Metz bleef net ook gisteren over het algemeen kalm. Ten westen van Chateau-Salins kon het front door Duitse aanvalsoperati€6 ongeveer drie kilometer naar voren geschoven en belangrijk verkort worden. Twee taai verdedigde plaatsen werden door de Duit se pantsergrenadiers heroverd In het bos van Parroy duren de zeer zware ge vechten nog steeds voort, waarbij van Duitse zijde vooral afdelingen scherp- schutters zich bijzonder weren en de Amerikanen in het onoverzichtelijke ter rein voortdurend zeer zware verliezen toebrengen. Het D.N.B meldt: De Anglo-Ameri kaanse berichten er de aanvang van een geallieerd offensief in het gebied van Aken zijn niet julst, zo is van bevoegde Duitse milita'.re zijde verklaard. De toe- stand aan het westelijke front is vol- gens de mening van militaire fcrlngen te Derlijn gekenmerkt door een sedert Maandag algemeen versterkte gevechts bedrijvigheid, met uitzondering van de frontsector Luxemburg—Metz, waar re- latief rust heerst. Bij de Maandagoch- tend begonnen geallieerde aanvallen in het gebied van Aken betreft het slechts plaatselijke verkenningsacties met steun van artillerie. Men acht het te Berlijn volstrekt mogelijk, dat het geallieerde opperbevel het gebied van Aken als rech- tervleugel van zijn Nederlandse ruimte wil activeren, teneinde de daar sUande Duitse strijdkrachten te binden, dus te verhinderen flankerend in de slag om CentraaL-NedeTland in te grijpen. De gevechten bij NJJmegen worden nog steeds door de Duitse troepen tegen de Britse top en tegen de flanken van de Anglo-Amerikaanse wig gevoerd. Nieuwe toevoer van strijdkrachten aan beide kanten zal echter een snelle ontwikkeling nauwelijks toelaten. De oorlogscorrespondent van het DNB in het Westen, Alex Schmalfuss meldt: Aan de slag der 3 millioen aan de Westr grens van Duitsland en in de centraal Nederlandse ruimfte trachten de Ge- allieerden met het oog op hun zware verliezen thans in tpenemende mate sol- deniers van vreemde stam te doen deel- nemen. Terwijl de Canadezen belast zijn met de bestriding van de versteikte kustplaatsen ,de moeilijittte en bloedig- ste frontsector, kunnen de laatste tijd ook In andere bijzonder zwaar omstre- den sectoren van het Duitse westelijke front Franse, Belgische, Nederlandse en Poolse formaties waargeaomen worden. Ook Chinese en Tsjechlscne soldaten zijn ingeschakeld in de Anglo-Amerikaanse legers. Naar voorts uit betrouwbare bron bekend wordt, zijn de voorbereidende maatregelen voor de recrutering van alle mannelijke inwoners van Frankrijk, behorende tot de lichtingen 1897 tot 1926 thans bijna gereed. De Fransen zul- len thans hun z.g. vrijheid met nieuwe bloedoffers moeten betalen. Dezelfde ervaringen doen de Nederlanders en Bel- gen op, waarbij het bijzonder opmerke- lijk Is dat de recruteringamaatregelen in Nederland reeds beginnen, hoewel de Anglo-Amerikanen nog niet meer dan een negende deel van het land hebben bezet. BERLIJN, 3 Oct. Het Internationale InformationsburO meldt uit de noorde- lijke vleugel van het oostelijke front: Uit alle sectoren van het front wor den slechts verkennlngsaanvallen en actles van stoottroepen gemeld. De bolsjewistische troepen, die met steun van talrijke aanvallen In scheervlucht op het eiland DagS geland waren, werden de gehele dag In hevige gevechten ge- wikkeld. BIJ een poglng om door een landing In het zuiden van het eiland de Duitse troepen In de rug aan te val- len, werden twaalf landlngsboten tot zlnken gebracht. De rest wendde de Ste ven. De dljk tussen de ellanden Moon en Oesel Is gisteren op verscheidene plaatsen voor lange tijd onbrulkbaar ge maakt. Formaties van de marine belem- merden herhaaldelijk het bolsjewistische overzetverkeer. De secretarls-generaal van het Jepartement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart deelt mede, dat in verband met de steeds ems tiger wor- dende kolenpositie het noodzakelijk is, dat de electriciteitsafgifte nog verder wordt beperkt. Hiertoe zullen. zodra de daartoe nodige technische maat regelen ziln uitgevoerd, stroomloze uren worden ingevoerd voor alle ver- bruikers. Uitgezonderd zullen hiervan slechts zijn die inrichtingen en be- drijven, waarvan de stopzetting on- middelliike gevaren zal medebrengen voor het leven of de voedselvoorzie- ning der bevolking. Als eerste stap zal zo spoedig mo gelijk de algemene strooinvoorziening worden onderbroken van zonsopgang tot zonsondergang. Naarmate de om- standigheden zulks eisen zullen deze stroomloze uren worden uitgebreid. Daar de kolenpositie in verschillende delen des lands ongellik is, zullen de regelingen niet uniform behoeven te zijn. doch deze zullen aan de toestand ter plaatse worden aangepast. On- geacht deze maatregel blijft voor ieder de grootste zuinigheid met het gebruik van electriciteit een gebiedende eis. Sowjet-Unie en Polen. (D.N.B.) De onderhandelingen tussen de Sowjet- regering en de vertegenwoordigers van het Poolse Nationale Comit6 duren in het. Kremlin voort. Volgens een bericht van den Moskousen correspondent van ..Aftontidningen" werd bij deze geheime onderhandelingen het laatste memoran dum van den minister-president der uitgeweken Poolse regering behandeld. Uit de talrijke commentaren der bolsje wistische pers blijkt duidelljk, aldus ..Aftontidningen", dat noch Moskou noch het Poolse Nationale Comit6 te Lublin bereid zijn, de uitgeweken Poolse rege ring te Londen volledig te accepteren. Noch Sosnskowski noch zijn aanliang oi de Poolse staatspresident Radzkewicz zouden door Moskou of Lublin erkend kunnen worden. Steun Fiirsorgekommando. Het Fiirsorgekommando belm hdheren SS- und Pollzeifiihrer Nordwest maakt be kend: „Het Fiirsorgekommando betaalt aan hen, die in zijn verzorgingskring recht hebben op ondersteuning als volgt ver- wantensteun uit: Maandag 9 en 16 October 1944 voor de provincies Zuid-Holland en Noord- Holland in Rotterdam, Ortskommandan- tur van 10 Hot 15 uur. Woen6dag 11 en 18 October 1944 voor de provincie Zuid-Holland in Den Haag, Korte Vijverberg 5, nevenafdellng Er- satzkommando van 10 tot 15 uur. Postrecu's der laatste betaling en andere papleren en documenten moeten worden medegebracht. Bij schriftelijk verkeer met het Fiirsorgekommando moet In elk geval het kohlernummer opgegeven worden," BERLIJN, 3 Oct (Interinf) In artil- leristische vakkringen in het neutraie buitenland wordt het staken van het beschieten van Zuidoostengelse havcn- steden door Duitse batterijen verdragead geschut en de in deze havensteden naar aanleiding hiervan in de af gelopen dagen gehouden feestelijkheden het voorwerp van levendige de-batten, omdat thans voor het eerst over de uit- werklng van deze beschleting bijzonder- heden worden vernomen uit Engelse bron, waaruit men de hevigheid en doel- treffendheid van deze beschieting Han opmaken. De marinemedewerker van het Interinf, kapitein ter zee Nansen, geeft naar aanleiding hiervan enkele gegevens, die ook den leek op het gebied der artil lerie bewijzen, dat de door de Duitse leiding van de zeeoorlog gehuldigde op- vatting ..gestadig drnpelen holt een steen uit" tenslotte julst is gebleken. Het moet ongewoon genoemd worden, dat de Engelse berichtendienst er van spreekt, dat de bewoners van Dover se dert jaren geen echt bed meer hebben gezien en alleen in holen onder de grond hebben gehuisd. Men vraagt zich met recht af, hoe het mogelijk is, dat- de steeds maar in beperkte mate afgevuurde granaten een dergelijke langdurige uit- werking konden hebben, wanneer dui- zenden tonnen bommen op 66n en de zelfde stad er niet in zijn gcslaaga de m -risen uit hun hulzen te houden. Voornamelljk vier batterijen waren voor de strijd tegen Engelands haven steden aan het Kanaal opgesteld. De batterijen droegen de namen van grote Duitsers. De sterk-te hiervan bezat drie veertig centimeter lopen, die bij een stand van 51 graden 56 kilometer ver konden ycbisten Iedere granaat woog bijna een ton en verliet de loop met meer dan 850 meter snelheld per se- conde, dus aanzienlijk sneller dan een moderne infanteriekogel, die slechts een beginsnelheid heeft van 700 meter.'Deze veertig centimeter-baterij droeg de naam van .den voormaligen commandant van het slagschip Bismarck. De batterij Todt bestond uit vier 38-cm.-kanonnen en kon 55 kilometer ver schieten. De drie batterijen van de batterij Friedrich August haalden een afstand van vijftig kilometer en de batterij Grosser Kurftirst met vier 28-cm.-kanon- nen bestreek nog juist tie afstand tus sen Kaap Gris Nez en Dover, lets meer dan 34 kilometer. In totaal werden door deze batterijen 3700 ton hoog explosieve brisantgranaten afgeschoten, waarvan elke granaat na een afstand te hebben afgelegd van 25 kilometer nog in staat was door een tw:ntlg cm. zware stalen pantsering heen te slaan. De zwak ge- bouwde hulzen in de beschoten steden vormden dus geenszina een rfescherming tegen deze ..koffers", die de weg van Calais naar de Engelse havens ook de naam van ,,kofferallee" hebbon gegeven. De vlucht naar holen in de grond wordt zodoende .begrijpelijk. Onbegrijpelijk is het echter, dat deze bewoners van de zijde der Engelse regering niet tegemoet gekomen werden door hot aanleggen van diepe kazematten. Bohalve het beschie ten van doelen op het vastelend, lagen ook geregeld alle kohvooien, die het Kanaal passeerden onder het vuur van deze batterijen. Van Duitse zijde xp.n op grond van eigen proefnemingen worden verklaard, dat de granaten van deze batterijen van de schepen een zeef heb ben gemaakt en vele verliezen onder de bemanningen hebben veroorzaakt. Wan- neer aan land dus in totaal ongeveer 1^00 mensen om het leven zijn gekomen, dan zal het aantal gedode personen aan boord van schepen niet gerlnger zijn. De Britse batterijen vSrdragend geschut, die met de Duitse wedijverden, konden deze batterijen niet uitschakelen, even- min als het haar mogelijk was een haven te treffen, daar deze alle buiten de draagwijdte lagen. Over het geheel ge-J nomen stonden de Engelse batterijen verdragend geschut in geen verhouding tot de doeltreffendheid van de Duitse batterijen en hebben zij hun bestaan alleen te danken aan een prestigekwcs- tie. In vier jaren van talloze beschie- tlngen is het deze batterijen slechts een enkele maal gelukt een Duits schip tot zinken te brengen. Dit succes werd van Engelse zijde zo hoog aangealagen, dat Churchill de betreffend© batterij persoonlijk heeft gefeliciteerd. BERLIJN, 3 Oct (DNB) Aan het front in de Etruscische Apennijnen heeft zich de strijd in het rotsmassief tussen de San Terno-pas en de Diume Senlo ter hoogte van de pasengte bij Giogio tot een verbitterde materiaalslag ont- wikkeld. Terwijl door de vijandeiijke aanfalien op de verder westelijk geiegen paswegen naar het Noorden sterke Duitse gevechtsgroepen gebonden moeten wor den, tekent zich het offensieve doel van de Anglo-Amerikanen steeds duidelijker af: zij stre-'en aan de Giogio-pas naar een doorbraak in de richting van Imola, om zodoende de weg naar Bologna te bereikcn. In het centrum van de zware worsteling staat nog steeds de Monte Battaglia, die door een burcht-rulne, die door den vijand krachtig versterkt Is, beheerst tfordu Van het naburige Monte Cappello uit sioegen de Duitse grenadiers in een zeer hevL afweerstrijd den vijand terug, die aan weerszijden van de berg steeds we^r opnieuw aanviel. Twee penetratieplexken konden door succesvolle tegenaanvallen onmiddellijk afgegrendeld worden. Het gering aantal verdedigers van de Monte Cappello hield ook gisteren zijn stellingen ondanks alls vijandeiijke aanvallen stevig in handen. In het gebied ten noorden van Firen zuola konden de Anglo-Amerikanen gis teren bij zware regen en mist met.sterke aanvalsgroepen enig terrein winnen. Vrij zwakke vijandeiijke strijdkrachten, die tot in de streek ten zuiden van Casoni di Remagna doorgedrongen waren, wer den in een tegenaanval verslagen en totaal in de pan gehakt. Daarentegen slaagde de vijand erin langs de weg van Castel del Rio en Saoleone in noordelljke richting tot ten zuiden van Pezzolo op te rukken. Hij werd door tegenaanvallen hier tot staan gebracht. Uit het weste lijke deel van het Italiaanse front tot aan de Adriatische Zee wordt slechts melding gemaakt van plaatselijke ge- vechtshandelingen. Enkele verkennlngs aanvallen der Engelsen werden door de Duitse gevechtsvoorposten afgeslagen. Tijdens een verrassende Duitse tegen aanval maakten de Duitse grenadiers gevangenen en behaalden zij als buit een grote hoeveelheid automatische wapens. Ten westen van Savignano ruim- den zij een vijandelijk bruggenhoofd op en wierpen zij den vijand over de rivier terug. Zeepvervangende wasmiddelen op ranfsoenbonnen waspoeder De secretaris-generaal van het depar- tement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart deelt mede, dat op rant- oenbonnen waspoeder tevens zeepvervan gende wasmiddelen kunnen worden ge- kocht. Schoenreparatie slechts bij uitzondering. De vakgroep schoenherstellersambaclit vestigt er de iiandacht op, dat vanzelf- sprekend onder de huidige omstandig- heden de schoenherstellers onvoldoende van reparatiemateriaal kunnen worden voorzien. De schoenherstellers zullen dus slechts bij uitzondering reparatiewerk kunnen aannemen. Het heeft geen zin op het ogenblik klachten over het niet accepteren van reparatiewerk door schoenherstellers bij de vakgroep in te zenden; dergeiyke klachten worden ter- zljde gelegd.

Schiedamsch Dagblad | 1944 | | pagina 1