Schiedams Dagblad Afwesrslag in de Ardennen Amerikaanse landingen op Luzon Jac. P. Thijsse overlecfen NOOD-UITGAVE DONDERDAG 11 JAN. 1945 le JAARGANG, NUMMER 308 IJitf. N.V. De Arbeiderspers. Abon per kwart. Losse nummers 5 ct. Bureau: Passage 18-20, Schiedam nementsprijs 21 ct. p. w. of /2.73 Tel. 68798. Postglro 20410 (Duits legerbericht) TJTT HET HOOFDK WA RTIER VAN DEN FtlHRER, 10 Januari (D.N.B.) Het opperbevel van. de weermacht maakt bekend: De afweerslag in de noordelijke Ardennen duurt voort. Oak giste- ren prabeerden de Amerikanen weer, door sterke aanvallen op onze Noord- en Zuidflank, de doorbraak naar Houffallze te forceren. In ver- bltterde, aan beide zijden met grote verliezen gepaard gaande gevechten in het bosgebied en in plaatsen, in moeilijk en bevroren terrein, sloe- gen onze troepen de aanvallers af en gingen op vele plaatsen zelfs tot tegenaanval'2n over. Elke ter- reinwinst van betekenis werd den vijand ontzegd. Hler en bij plaatse- lijke gevechten in Lotharlngen vie- len circa 500 gevangenen In onze toanden. Pantsergrenadiers en tanks heb ben de Maginotlinie bij Hatten, ten Euidoosten, van Weissenburg in de Elzas, opengebroken en meer dan 300 Amerikanen uit de ingenomen vestlngwerken te voorschijn ge- haald. Bij de herhaalde poging, ons bruggeruhoofd ten noorden van Straatsburg in te drukken, verloor de vijand 14 tanks. Aan de Boven- Rijn ten zulden van Erstein zijn versdheidene vijandelijke gevechts groepen van haar achterwaartse verbindingen afgesneden en inge- eloten. Binds de eerste Januari werden aan het westeliike front meer dan 350 vijandelijke tanks Ternietigd of buitgemaakt. In Mldden-Ital'ft ondernamen de Britten slechts vergeefse aanvallen ten noorden van Faenza. Door eigen •toottroepen leden zij zware ver liezen. In Hongarije sloegen Dultse for- maties ten noorden van Stuhlwels- •eriburv de tegenaanval van een snel bolsjewistisch corps af en ve-- nietigden tijdens een pantserslag 73 van de 120 aanvallende tanks. Het de vorige dag gewonndn terrein bleef hecht In onze hand en. An dere vijandelijke tpgenaanvallen Zijn mislukt aan de Noordoostrand van het Vertesgebergte. Eigon aan vallen leverden aan de westelijke uitlopers van dit gebergte en ten aulden van de Donau successen op. In Boedapest wordt vooral aan weerskanfcen van het Oosterstation verbltterd gevochten. Posfineen der bolsjewieken hun penetratiegebied ten noorden van dp Donau uit te brelden, werden vu-ijdeld. De vijand verloor daar£>lj 22 tanks. Van de rest van het oostelijk front worden geen gevechten van betekenis ge- meld. Dp vijandelijkp luchtmacht be- perkte zlch gisteren tot enkele vluchten naar Zuldwest-Duitsiand. Het vuur van onze vergeldings- Waoens op Louden wordt voort- gezet, Bij beschletlngen van treinen In Denemarken door Amerikaanse vliegtuigen zijn dezer dagen 27 rei- rigers gedood en 50 gewond. Radio Moskou meldt, dat in Belgifi is opgericht een Verenl- ging der Belglsch-Sowjet-Russische yrlendschap. TOKIO, 10 Jar. (D.N.B.) Het keizerlijke hoofdkwartier meldt heden: De vijand, die sinds 6 Januari de baai van Lingayen (Luzon) is bin- nengedrongen, en de lcust met scheepsartillerie heeft beschoten Is op 9 Jan. op Lingayen geland. De Japanse bezettingstroepen voeren verbitterde afweergevechten tegen de gelande vijandelijke strijd- macht, terwijl de Japanse lucht macht felle operaties onderneemt tegen de vijandelijke vlootstrijd- krachten. ,.De Philippijnen-archipel bestaat uit meer dan 7000 eilanden. Zo is het te verklaren, dat een vijande lijke landing op het een of andere punt van dit gebled kan worden ultgevoerd", aldus generaal Hom- ma, de voormalige Japanse opper- bevelhebber op de Philippijnen ten overstaan van een vertegenwoordi- ger van het D.N.B. te Tokio. De huidlge invasie-operatles op Noord- Luzon, aldus de generaal. vormen een bedreiging van de Japanse po- sitie In Oost-Azifi, die nlet over bet hoofd kan worden gezien. Onmid dellijke reacties zijn des te belang rijker, daar de vijand nog andere landingen zou kunnen ondernemen. waardoor Manilla aan nleuwe ge- varen zou komen bloot te staan. Met zekerheld kan worden aange- nomen, aldus de generaal, dat de Japanse oorlogsvloot thans haar stllzwijgen zal verbreken en den vijand op dit oorlogstoneel slagen zal toebrengen, zoals de legers van Eisenhower in Eurooa moeten ln- casseren. Het ogenbllk voor Japans meest vastberaden optreden is ge- komen". Critielc van Greenwood GENeVE, 10 Jan. (D.N.B.) Churchill en andere leden van de Britse regerlng hebben zlch de laatste maanden te optimistisch uitgelaten over het einde van de oorlog, zo heeft Greenwood, de plaatsvervangende voorzltter der Labourpartij, verklaard in een re- devoerlng. De oorlog Ls nog lang nlet ten einde, aldus Gre°nwood volgen.s de Dally Mirror, en hi.j, Greenwood. Ls er van overtuigd, dat het ergste nog moet komen. Heviqe aanvallen bij Wanssum BERLIJN. 10 Jan. (D.N.B.) De militaire woordvoerder van de Wil- helmstrasse verkiaarde hedenmid- dag op een desbetreffende vraag, dat 't bruggenhoofd, dat de Duitse troepen enkele dagen geleden op de westelijke oever van de Maas In het gebied ten noorden van Venlo bij Wanssum hebben gevormd, nag steeds bestaat. De Engelsen onder nemen echter wel hevige aanvallen op dit bruggenhoofd. Weet u, dat een voetganaerslan- taarn alleen blauw Cicht mag geven Voorlichtingsactie hoofdlnspec- tie luchtbescherming Terwijl reeds van verschi'llende zijden voorbereidingen waren ge- troffen voor de viering van zijn tachtlgste verjaardag en het daar- mede gepaard gaande gouden feestt van het tijlschrilt „De le-vende na- tu/ur", zijn de natuurvrlenden in ons land opgeschrtkt door de tij- ding van het plotsellnge overlijden van den bekenden natuurkenner dr Jac. P. Thijsse, die Maandag- m-iddag J.l. in zijn wonlng te Over- veen ten gevolge van. hartewakte is bezweken. De begrafenie zal Zaterdag as. om 3 uur op de Algemene Begraaf- plaats te Bloemendaal geaohieden. Het is nlet te boud gesptoken., wanneer men aegt, dat dr. Thijsse de ogen va-n het Nederlandse votflt heeft geopend voor de echoonheid van de natuur van ons eigen land en we hebben het ook vooral aan hem te danken, dat een groot aan- tal terreinen als natuurreservaat voor het nageslaoht bewaard bleef en blijft. Het is onmogelljk, tn kort be- stek alle verdlensten van dr. Thijsse op te sommen. Zij zijn zo talrijfc, dat men er lioht zou vergeten. In 1922 v leende de Amstardamse universiteit hem het ere-doctoraat in de wis- en natuurkunde. Tevena was dr. Thijsse erelid van de Ned. Natuur-historisohe Vereniging, trln>- nenlands lid van de Mlj. van Ned- Letteren en Officier in de Orde van Oranje-Nassau. De plaatsvervangende Ameri kaanse minister van Oorlog. Robert Patterson, heeft volgens Radio Lon den het Congres medegedeeld, dat de eerstvolgende zes maanden min- stens 900.000 mannen voor de weer- macht der Ver. Staten moeten wor den opgeroepen. Radio Ankara meldt uit New York, dat de conferentle tussen Roosevelt, Stalin en Churchill weer In Teheran zou worden gehouden, aangezlen de militaire operaties het Stalin niet mogelljk maken zlcii ver van Rusland te verwljderen. Naar Renter uit Athene meldt, zijn de voorwaarden van generaal Scobie in haar definitieve vorm Woensdagmiddag aan de afgevaar- digden der centrale commlssie van de Earn overhandigd. aldus is of- flcieel bekend gemaakt. I Regionale Publica+ie van het Plaatselijk Verdellngskan« toor van het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit, Rotterdam. Publicatie, bestemd voor Rotter dam, Linker en Reehter Maasoever. Gedurende de loop van deze en de volgende week zullen de klelnhan- delaren worden bevoorraad met ge- kookte kroten, gebaseerd op k g. per persoon. Voor prljzen raadplege men de prljslljsten welke in de wlnkel van den kleinhandelaar aanwezlg moe ten zijn, alsmede de prijsaandui- ding, waarvan elk artikel moet zijn voorzien. Rotterdam, 8 Jan. 1945,

Schiedamsch Dagblad | 1945 | | pagina 1