to, tü. één onzer Schiedam je jongens in Indonejië gelukkig wil maken met een abonnement op ons blad, hij heeft het onze administratie (Nieuwstraat 12) jlechtj te melden. Tenzij V zelve voorkeur hebt voor een bepaalde militair, verzorgen wij alles voor U, een en ander (per luchtpost verzonden) voor het luttele bedrag van f 7,— per militair en per jaar. Doch houdt U er rekening mede: er zijn er nog ruim 500 uit Schiedam en wij stellen ongaarne iemand teleur. Abonnementen voor Oud - Schiedammers IE xün °ffn n'et in de ?ak heeft, ontdekt allerwegen, dat aan Schie dam1 s uitbreiding en moder nisering reeds geruime tijd rusteloos wordt gfwerkt. Moderne flatgebounen ver rijden, industrieterreinen dijn in aanleg, gehele woon wijken en villaparken met schone, ruime recreatiege bieden geprojecteerd. De oude stad wordt „opengehakt" en daardoor meer toegankelijk. Over een tiental jaren d"l Schiedam volwassen d'Jn en geheel in „new look". genoteerd. Deze groei zal doorgaan, want Schiedam voldoet aan al de voor waarden, die deze verwachting recht vaardigen. In 1941 werd het grond gebied der gemeente ongeveer ver dubbeld en zijn daardoor de mogelijk heden geschapen, dat Schiedam zich kan ontwikkelen tot een stad van ruim 100.000 inwoners met goede en mooie woonwijken, met grote in dustrieterreinen en daarnaast ruime gebieden voor recreatie, om nog maar niet te spreken van goede, moderne verbindingswegen te land en te water. Voor de gemeente is een grote, be langrijke taak weggelegd dit alles te brengen op een schaal, die nodig is voor een zich snel uitbreidende stad. Dit blad niet alleen deze kolom men, maar (uitgebreider en meer in details) vooral de volgende aflevcrin- gen heeft tot taak de belangstellende lezer een indruk te geven van het vele belangrijke werk, dat op het terrein van de stadsuitbreiding en stads- sanering is en wordt gedaao, alsmede (zeker niet in de minst belangrijke plaats, al past alles als een bouwdoos in elkaar) van de grote projecten, die voor de naaste toekomst zijn en wor den ontworpen. Voor vandaag gaan wc in vogelvlucht na wat Schiedam voor de toekomst te bieden heeft. Direct na de oorlog zijn industrie terreinen ter beschikking gekomen, die goede aftrek hebben gevonden. Naast industrieterreinen, die direct met het buitenwater zijn verbonden en gedeel telijk aan diep water liggen, zijn er terteinen beschikbaar, die alleen voor binnenschepen bereikbaar zijn; weer andere zijn alleen met het stratcnnct verbonden. Binnen niet al te lange tijd komen aan de Schicdamse Schie uit gebreide oppervlakten ter beschikking van de gemeente. Ook deze zijn be stemd voor industrieterrein, waarbij het in de bedoeling ligt instcekhavcns te bouwen, zodat de binnenschepen dus ter plaatse kunnen laden en lossen. Al deze terreinen komen bovendien aan moderne wegen te liggen. \X e zouden op deze plaats tè uitvoerig worden, wanneer we deze al met name gingen noemen, maar we komen er later op terug. Ook in de stad zelve komen vele belangrijke verkcersvcrbcteringcn. In het saneringsplan zijn vele noodzake lijke doorbraken geprojecteerd, zoals bijvoorbeeld de verbindingsweg van de Markt naar de richting Vlaardingcr- poort. Aan de uitvoering van deze belangrijke doorbraak is reeds begon nen. Zij zal er niet alleen toe bijdragen het verkeersprobleem in de oude stads kern te verbeteren, maar heeft tevens de betekenis de verbinding tussen de nieuwe, moderne woonwijken in het westen van de stad en de winkel straten in het centrum op doeltreffende wijze te zullen verbinden. Dat in de van durf en initiatief getuigende plannen der gemeente ook belangrijke terreinen voor woning bouw zijn opgenomen, is vanzelf- sprekendr-fn het westen is de wijk Nieuwland ontworpen, plaats biedende aan ongeveer 6000 woningen. Het wordt een mooie woonwijk (hoog bouw) met ruime straten en brede singels, speelplaatsen voor kinderen, enz. Met de ontsluiting van deze wijk is reeds begonnen. De toegangswegen zullen spoedig gereed zijn en reeds zijn de funderingen voor de eerste woonpanden geheid. Een tuindorpbebouwing is voorzien op een drietal plaatsen rondom het oude dorp Kethel. Naast de gewone woningbouw bestaat hier tevens de mogelijkheid voor het oprichten van montagewoningen, waarvan met de eersten wel spoedig zal worden be gonnen. Vele woningen worden ook gebouwd aan de weg naar Vlaardingen, evenals trouwens in het oosten van de stad, aan de kant van Rotterdam, waar over een paar jaar geen lege plekken meer te vinden zullen zijn. Betreft dit alles nieuwbouw, waar over in volgende nummers nog veel meer zal worden verteld, ook aan de schone historische gebouwen, die de stad Schiedam bezit, wordt de nodige zorg besteed. VC'c denken dan o.m. aan het oude Zakkendragershuisjc, de Koopmansbeurs, het stadhuis, de Sint Janskcrk en het Sint Jacobsgasthuis. Ook hierop komen wc terug. In vogelvlucht zijn dit dan de grote plannen van Schiedam. Zij zijn ernstig en weldoordacht opgezet en aan de uitvoering is overal daadwerkelijk een begin gemaakt. Schiedam slaapt of suft niet, Schiedam werkt, werkt hard. U hoort er meer van. Bij hen, die Schiedam metterwoon verlieten, maar niét vergaten, moet de verschijning van ons maandblad wel in bijzonder goede aarde vallen. Wij rekenen dan ook op een flink getal abonnementen van elders, welke abonnementen ons nog extra welkom zijn, omdat deze exemplaren de voordelen, die Schiedam op allerlei terrein biedt, ook naar builen helpen uitdragen. Wie er voor voelt, vrienden of bekenden met een abonnement te verrassen, hij melde het ons. Doch ook zij die ons willen helpen bij de werving dezer abonnementen, hetzij door een persoonlijke brief, hetzij door ons de adressen van oud- Schiedammers te geven, bewijzen de Schiedamse Gemeenschap een grote dienst. Exemplaren van het u bekende, zo geslaagde prospectus worden, zolang de voorraad strekt, gaarne toegezonden. De prijs van deze abonnementen bedraagt in verband met de hogere verzendkosten f 3.25 per jaar (10 nummers). Mogen wij handen tekort komen'. Abonnementen-administratie: Nieuwstraat 12, Schiedam IO

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1949 | | pagina 10