i N DE GROTE KERK stroomt het licht door de glas- in-lood-ramen weer in volle glorie over de eikenhouten kerkbanken, die sedert de December maand van het jaar 1948 weer het schip van dit Godshuis vullen. Met de restauratic van zijn oudste, uit de veertiende eeuw daterende kerkge bouw, kreeg Schiedam een kostbare erfenis van het verleden terugge schonken. Symbool van de Schie- damse Gemeenschap was door de eeuwen heen de Grote of St. Janskerk, tussen de muren waarvan het Schicdamsc leven, zoals dat door de tijden heen beroerd werd door invloeden van buitenaf en van binnenuit, zijn afspiegeling vond. De kerk zag veel. Toen zij er kwam, was aan de Schic- Dam nog nauw een stad gevormd. Van hoog boven de lage huizen van de stad uit, zag de Grote Kerk het leven zich van de Middeleeuwen spoeden naar onze tijden, zag de haringvangst en zeevaart tot grote bloei komen en weer ten onder gaan, de eerste branders zich vestigen aan de boorden van de Schie, vanuit het verre Duitsland en Brabant en veel later kon alleen de St. Janstoren aan de oevers van de Maas nog waarnemen hoe machtige scheeps werven daar hun dokken en kranen plaatsten. Steeds sneller groeit Schiedam naar buiten uit, ver van de kerk vandaan, maar in het hartje van de oude binnen stad mogen wij weten de hernieuwde Grote Kerk, die de Schiedammers van weleer onder zo moeilijke omstandig heden bouwden als blijk van hun geloofs- en gemeenschaps zin en die onze tijd als blijvend symbool van de stedelijke eenheid deed hernieuwen. !3 <1

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1949 | | pagina 13