Cf eldest cv» VAN SCHIEDAM 5 Schepen van alle wereldweeën komen naar de Schiedam se werven voor reparatie en velen ervan gleden hier voor het eerst m het water. VROEGER, in de schoolbanken gezeten, hebben we het rijtje uit het hoofd moeten leren en zo vaak werd het opgezegd, dat het je 's nachts tot in je bed achter volgde: Rotterdam—Schiedam—Vlaardingen—Maassluis —Hoek van HollandRottin eindeloze herhalingen. Bij al die stedennamen hoorden de korte uiteenzettingen over de voornaamste bronnen van bestaan en bij Schiedam kwam dan prompt: is wereldbekend door zijn jevenerstokerijen. Zo was Schiedam op school en voor wie nooit aan de Maaskant kwam, bleef het verder zo. Het kwaad van deze wel wat al te eenkleurige voor lichting blijkt zo het thans mocht zijn verdwenen nog lang te hebben voortgewoekerd, want welke Schie dammer heeft, wanneer hij ergens in den lande zijn domi cilie bekend maakte, nimmer die begrijpende oogopslag ontmoet, zoiets van „zo, zo, uit die jeneverstad". Och, iedere Schiedammer, die wel eens buitenshuis komt, is er zo langzamerhand aan gewend. De jeneverindustrie is door de eeuwen heen iets specifiek Schiedams geworden en gebleven en de hoogconjunctuur hierin was het, die het meest blijvend zijn stempel drukte op het oude Schiedam met zijn vele branderijen en de sta- patriciërshuizen langs de havens, waarin in vroeger dagen de vermogende branders hun vorstelijke staat voer den. Deze glorie is heengegaan. Een nieuwe tijd van industrialisatie werd ingeluid om streeks het begin van de twintigste eeuw. Schiedam werd jeneverstad af en kon zich er steeds meer op beroepen tot een van de sterkst geïndustrialiseerde gemeenten in het Rotterdamse havengebied uit te groeien. Terwijl het voor de man in het land de stad bleef van de „ouwe klare", zagen de Schiedammers en al degenen, die er meermalen

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1949 | | pagina 5