■s 7 Flessen voor de distilleerderijen toefden, hoe niet alleen grote scheepswerven zich hier vestig den langs de oevers van de Maas, doch ook, dat zovele kleinbe drijven hier een plaatsje vonden, in de beginne vooral in de ver laten branderijen en graanpak- huizen. Niet, dat de distilleerde rijen Schiedam hadden verlaten, verre van dat, want wie vandaag aan de dag eens de tijd neemt voor een wandeling door de oude binnenstad, vindt daar nog steeds practisch alle j ene vermerken, die Nederland kent, vertegenwoor digd. De tijd, dat de jeneverpro ductie domineerde, is echter voor bij. Als in geen andere stad in de omgeving van de Maasmond klinkt in Schiedam het lied van de machine. Bijna een kwart van de bevolking vindt zijn brood in de industrie en in deze werkstad is het de metaalindustrie, die de boven toon voert, doch ook de industrieën voor glas, hout, kleding, voedings- en genotmiddelen, papierbewerking en het drukkerijbedrijf nemen een aanzienlijke plaats in. Ruim 70.000 mensen leven en werken in de tweede stad aan de Maas, die, vreemd genoeg, nooit meer de naam havenstad kon voeren sinds de moderne scheepvaart zijn intrede deed. Een poging tot het weder innemen van de oude positie was zeker het graven van de Wilhelminahaven, die echter, in afwachting van betere voorzieningen als het aanleggen van een havenspoorweg en loskaden, hoofd zakelijk wordt gebruikt voor in reparatie gaande schepen. Slechts een klein deel van de Maasoever behield zijn be stemming als havenkade. De drie grote scheepswerven namen de rest in bezit. Zij vormen de kern van de metaal industrie, die in tijden van bloei, zoals wij die thans in de scheepsbouw weer beleven, aan vele duizenden werk ver schaffen. Deze concentratie van vele arbeiders in conjunc tuurgevoelige bedrijven heeft de gemeente in het verleden meerdere malen parten gespeeld in 1937 was het werk loosheidscijfer 7.6 pCt t.o. van het gehele land 3.7 pCt en in de na-oorlogse tijd is het streven er meer en meer op gericht om meer kleine en middelgrote bedrijven aan te trekken en op deze wijze het risico van massale werk loosheid in tijden van depressie tot een minimum te be perken. Het gelaat van Schiedam is in steeds sneller tempo bezig zich te veranderen. De woonstad Schiedam gaat straks in de landelijke dreven van het geannexeerde Kethel ook woonwijken bouwen, er parken scheppen en sportterreinen aanleggen. Ruime woonwijken, waarvoor binnen de oude stadsgrenzen geen plaats meer is, zullen er komen, waar 9

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1949 | | pagina 7