Massa-Jeugd kreeg een „tehuis" Het verhaal van het clubhuis is het verhaal van de Jeugdleider Maar ook is deze jeugd zelf een pro bleem. Voor de ouderen, die zich hun lot aantrekken en zich verantwoorde lijk voelen. Een dringend probleem, dat om oplossing schreeuwde. Maat regelen moesten genomen worden en wérden genomen. De Katholieke bevolkingsgroep deed dit het eerst en stichtte het Sint Franciscus Liefdewerk. De „massa- jeugd" in onze stad was daarmee voor het eerst de helpende hand toegestoken. Aarzelend werd die hand gegrepen; te aarzelend. Maar gelukkig bleef het daar niet bij. Er zat een vrouw in het Schie- damsc gemeentebestuur, die er van doordrongen was, dat hier iets dóór dat gemeentebestuur gedaan moest worden, en zij wierp zich op als voor vechtster van deze jeugd-in-verdruk- king. Zij werkte plannen uit en zette de machine in beweging. Het gemeen tebestuur begreep, dat het méé moest doen en de raad besloot, dat de ge meente deze „ongrijpbare" jongens en meisjes moest grijpen. Over het „hoe" was men het gauw eens. Geld stond »er beschikking en een onderdak werd na veel zoeken gevonden: Het Doele- Gebouw, waar eens de schutters ge drild waren en vreemdelingen hadden geslapen. Waar eens Schiedam's oude museumschatten werden bewaard en achtereenvolgens Duitse, Engelse en Nederlandse soldaten hadden gehuisd. F.cn oud gebouw temidden van nóg oudere pakhuizen. Gelegen aan een stil plein met hobbelkeicn waarop steegjes uitkomen. Een somber huis in een somber buurtje, maar sinds midden Februari trillend van leven. \X'ant hier heeft Schiedam's onge organiseerde jeugd haar onderdak ge vonden. Hier voelen een paar honderd jongens en meisjes zich „thuis". Omdat ze kunnen doen, waar ze zin in hebben: dansen, sjoelen, timmeren, trcfballen, voetballen, ijzerwerken, biljarten, tafel- 7—jen uitgesproken industrie-stad is Schiedam. Te ?ien valt dat aan de vele schoor- stenen die hun gnarte koppen naar de hemel beffen en aan de vele fabriekjes die gich in de binnenstad in pakhuizen en oude pandjes gedrongen hebben Te gjen valt dat vooral aan de samenstelling van ijn bevolkingdie voor meer dan vier-vijfde uit arbeiders bestaat Levend blijft Schiedam door dege industrie. Zij maaktdat de stad gich in koortsachtig tempo ontwikkelt en xjj doet de nelvaart en de bevolking toenemen Maar.ook nadelen bracht en brengt de industrie met sjeb mee; Een binnenstaddie volkomen uit haar krachten gegroeid is, lelijke pakhuizen, vie^e af- voernatertjes en nauae straatjes en stegen, die het moderne verkeer niet of nauaelijks meer vera erken kunnen En ook heeft Schiedam er^oals govele industrie-steden een groot aantal jongens en meisjes aan overgehouden, die men met een lelijk n oord „massa-jeugd" noemt De ongrijpbare n"gijn dat. De opgeschoten jongens en meisjes, die thuis geen toevlucht en geen rust vinden en door een donkere drift in hun binnenste de straat op gedreven norden. Op vaste trefpunten; op de hoeken van de voornaamste straten, in de Passage en op de Broersvest zoeken en.... vinden zij elkaar. En daar trachten zij de gezelligheid, het begrip, de geborgenheid en het „leven" te vinden, dat ze thuis en in de fabriek ontberen moeten. 1 longercnd naar deze dingen scholen ze bij elkaar; avond aan avond, uren lang. Worstelend met problemen waar zij geen andere uitweg voor wctcn_ Kijk, dat moet je doen Piet Rodenburg in de dop

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1949 | | pagina 10