Marconiplein Schiedam's nieuwe rioolgemaal wordt een bezienswaardigheid Wanneer we anderhalf jaar verder zijn en tegenslagen de uitwer kingder plannen niet hinderen, zal het Schiedamse Marconiplein een bezienswaardigheid zijn geworden, die vooral in wetenschappelijk technische kringen grote belangstelling zal trekken. Op deze plaats toch zal het grootste en met de modernste machines ingerichte rioolgemaal van Nederland verrijzen, een apparatuur, waarvoor op het ogenblik de fundamenten worden ge legd. Een werk, waarvoor wij hieron der min of meer uitvoerig de aandacht vragen, omdat het op zichzelf reeds een staaltje is van gedurfd en kundig vakmanschap. Voor de oorlog was het Marconi plein een weilandje, waarvoor eigen lijk nog geen bestemming was gevon den. Zoals overal elders werd het ge durende de bezetting dienstbaar ge maakt aan de voedselvoorziening om na de bevrijding weer volkomen te worden verwaarloosd, behalve dan door de lieve straatjeugd, die er met eigen middelen een speelplaats van creccrdc. Maar dat zou niet lang meer duren. Binnenskamers hadden de stads ingenieurs reeds lang de plannen ge reed, er werd nóg meer vaart achter gezet en de uitwerking zou niet lang meer op zich laten wachten. En wie dan in deze dagen ter plaatse een kijkje gaat nemen, moge ogenschijnlijk een grote chaos, een moddcrballet consta teren, in werkelijkheid is het een groots opgezet werk in aanbouw, een riool gemaal, dat over enige tijd een sieraad zal zijn voor de stad. Het is allerminst een kleinigheid om voor een bouwwerk als dit een bouwput te graven, vooral niet als voor de fundering tot een diepte van 7.25 m de onder N.A.P. moet worden gegaan en het omliggende land een hoogte heeft van 0.50 m onder N.A.P., waarbij dan nog komt - en dat is het allerergste - dat de af te graven grondlagen uitsluitend bestaan uit veen en slappe klei. Om Op deze foto zien wij duidelijk een gedeelte van de cirkelvormige betonnen balk, die de „ijzeren kuip" aan de bovenkant steunt, een veiligheidsmaatregel, die door de aanwezigheid van de huizenrij zo dicht bij de bouwput noodzakelijk was 28

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1949 | | pagina 12