het lang niet denkbeeldige gevaar te voorkomen, dat de bouwput, alsmede de omringende straten en huizen zou den kunnen instorten, is men dan ook allereerst begonnen de te graven bouw put door middel van een cirkelvormige ijzeren damwand af te heien. De dia meter van de ijzeren kuip, die op deze wijze zal ontstaan, is ongeveer 57.50 meter. Aan de onderzijde reikt deze damwand tot de goede, stevige zand grond en vindt daar steun. Om de gronddruk van het omringende terrein te kunnen weerstaan, moet uiteraard ook aan de bovenzijde van de wand een steun worden gemaakt. Knap ingenieurswerk heeft ook hiervoor een oplossing gevonden en wel door het construeren van een zwaar gewapende bctonbalk, die aan de binnenzijde van de damwand komt te liggen en langs de gehele omtrek als een gesloten rinn doorloopt. Hij draagt op enkele houteg palen. Op het ogenblik, dat dit wordt ge schreven, is men met deze bijzondere constructie gereed gekomen, zodat nu zonder gevaar voor verschuivingen of andere narigheden begonnen kan worden met het op de vereiste diepte brengen van de eigenlijke bouwput, waarna pas de betonnen heipalen in de grond zullen gaan, waarop het gebouw tenslotte zal komen te rusten. Als ook dat is geschied, wordt be gonnen met het bouwen van de diepe kelders, die eveneens van gewapend beton zullen zijn en waarin o.m. de machtige pompen voor de afvoer van het rioolwater zullen worden geplaatst, alsmede de ingenieuze inrichting om het grote zwevende vuil op te vangen, dat door zijn afmeting niet aan de pompen kan worden toegelaten. Iedereen weet, dat dit ellendig stin kende vuil tot nu toe steeds werd op gevangen door middel van hekken, waar het dan met de bekende lange harken werd opgevist en weggevoerd, Dat is nu gelukkig niet meer nodig, want voor het eerst in Nederland Schiedam heeft dus de primeur zullen in het nieuwe rioolgemaal ma chines worden geplaatst, die dit vieze werk van de mensen zullen overnemen. Zij snijden het grove vuil in kleine stukken en wel zodanig, dat er na deze bewerking geen bezwaren meer zijn om deze rommel tot de pompen toe te laten, waarna het met het water weg gemaaid kan worden naar buiten. De in de kelder te plaatsen pompen hebben een zo grote capaciteit, dat bij hevige regenval een hoeveel heid water verzet kan worden van ruim 13 millioen liter per uur. Voor het verwerken van de 'c massale hoe veelheid water zijn drie pompen besteld. Op de vloer boven de pompcnkeldcr komen de motoren te staan, die met een verticale as de pompen zullen aan drijven. Elk van de motoren heeft een capaciteit van 425 pk. Het zijn hoog spanningsmotoren met een bcdrijfs- spanning van 5.000 volt. Om het riool water naar buiten te kunnen brengen, zal van het gemaal af een persleiding naar de Maas worden gelegd langs de werf Gusto en de Voorhavenkade, die een diameter heeft van 1.000 mm. Daar dit echter nog niet voldoende is om bij hevige regenval op economische wijze het rioolwater te kunnen verwij- II ij de titelplaat Acht en twintig van de 126 wonin- fen, die in de Klein Babbcrspolder aan c Vlaardingerdijk tegenover de werf Wilton worden gebouwd, zijn op het ogenblik zover, dat zij in gcoruik kunnen worden genomen. Het betreft hier zogenaamde strookbouw, huizen rijen van drie verdiepingen, die los van elkaar staan, zodat men aan alle kanten zon en licht ontvangt. De ruimte tussen de huizenstroken circa 22 meter wordt bestemd voor gemeenschappe lijke tuinen en kinderspeelplaatsen. In ruime kelderverdiepingen is voldoyidc bergplaats en ruimte voor fietsen stalling. Om de buurt zoveel mogelijk voor het verkeer gesloten te houden, heeft men tussen de huizen straten geprojec teerd, die slechts van de grote weg af aan de Noordzijde der huizenblokken bereikbaar zijn. Een rond pleintje aan het einde van iedere straat maakt het voor auto's en carriers mogelijk te draaien. Voetgan- deren, moet ook nog van het rioolge maal over de Koemarkt naar de Bui tenhavenweg een leiding worden ge legd. Deze krijgt een doorsnede van 1.100 mm. Alleen bij zeer hevige regen val zal deze leiding wotden gebruikt. Tenslotte zullen ook de bestaande stadsriolcn naar het rioolgemaal geleid moeten worden. Daarvoor zullen in de loop van dit jaar en het volgende jaar nog vele straten in de binnenstad op gebroken moeten worden. Wij Schie dammers hebben dat beetje last er graag voor over. Het cindclijke resul taat toch, is een hypermodern function- ncrend rioolsysteem, een apparatuur, waarnaar vooral de oude binnenstad reeds zo lang rusteloos heeft verlangd. gers zullen van de enigszins hoger ge legen dijk via een stenen trap de huizen kunnen bereiken. Voor Schiedam betekent de bouw van deze woningen een experiment, waarvan men de resultaten reeds in Alkmaar en Amsterdam kon waarne men. Vooral in eerstgenoemde stad is men er zeer over tevreden; ook de gemeenschappelijke tuinen waren een groot succes. Scherpe selectie bij de toewijzing is echter noodzakelijk, om dat reeds een a-sociaal gezin voldoende is de goede verstandhouding tussen de bewoners onderling te vernietigen. De tuinen zullen voorzien zijn van enkele gezellige zitjes en zandbakken voor de kinderen. De titelplaat geeft een beeld van de bouw dezer moderne woningen, hui zen, waar licht en lucht vrij spel hebben en waar het bureau Huisvesting zeker niet mee zal behoeven te leuren. In no. 3 zult u natuurlijk weer meer détails vinden over de stadsfeesten in 1950. Dat zal trouwens voorlopig wel met elk nummer het geval zijn, evenals wij u ook regelmatig zullen blijven inlichten met betrekking tot de stads uitleg. Weinigen kennen het niet zo ver van Schiedam gelegen natuurreser vaat „De Beer" op de punt van het eiland Rozenburg. De Duitsers hebben er natuurlijk in de oorlog danig huisgehouden, doch het is weer zo goed als gerestaureerd en de vogel stand is er weer uniek. No. 3 zal er u aan de hand van prachtige foto's meer van vertellen en ook dat onze Gemeenschap er in slaagde speciale condities te verkrijgen bij bezoek in verband, speciaal ook voor de jeugd. Het concertbezoek te Schiedam laat dikwijls te wensen; ook dit onderwerp wordt in dit nummer aangesneden. Vooral aan het illustratieve gedeelte blijven wij onze speciale zorg geven.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1949 | | pagina 13