<6 SCHIEI1AMSE GEMEENSCHAP (^emeenócUapócfeelc leeft nog lang niet bij een ieder! Betaling abonnementsgelden l9 lste Jaargang Nummer 2 April 1949 Administratie en abonnementenAlgemeen Secretariaat, Nieuwstraat 12, Schiedam Advertenties: Kon. Ned. Boekdrukkerij H. A. M. Roelants, Lange Haven 141, Schiedam, Telefoon 69300 Maandblad, verschijnend onder auspiciën van de Stichting ,,DeSchiedamse Qemeenschap" Wc zijn te optimistisch geweest, toen wij in de jaren 19401945 elkaar door de nood gevonden hadden en ongeacht geloof en politieke instelling eendrachtig samenwerkten om de mof zoveel mogelijk afbreuk te doen. Wij koesterden n.l. de illusie, dat het na de bevrijding wel zo zou blijven en dat wij er in zouden slagen, de eerst min of meer geforceerde eenheid thans op vrijwillige basis te bewaren. Inderdaad: er is een serieuze poging in die richting gedaan; er is een over koepelende organisatie in het leven geroepen, maar de poging is niet ge slaagd. Door allerlei omstandigheden heeft de toen gecreëerde beweging zich niet volgens het plan ontwikkeld, omstandigheden, die we hier gevoege lijk buiten beschouwing kunnen laten, met een uitzondering: men heeft de „hokjesgeest" van ons volk te laag aangeslagen en dientengevolge ver zuimd eerst intensief propaganda te voeren voor de massa nieuwe ge dachten, die in de plaats moesten ko men voor oude, ingewortelde gewoon ten. Men had de massa er eerst terdege van moeten doordringen, welke zege ningen te wachten zouden zijn, wan neer de gemeenschapsgedachte alge meen ingang zou vinden. En thans wordt een poging in gelijke richting gedaan, ofschoon met een geheel verschillend uitgangspunt. Doch de kerngedachte is dezelfde: laten wij, als eenzelfde doel beoogd worcft.de handen ineenslaan en het resultaat zal er ook naar zijn, tot groot heil van alle samenwerkenden. Dat alles klinkt heel simpel en aan vaardbaar, in theorie althans. Maar dan komt de praktijk en daarmee allerlei meestal heel kleine persoonlijke en groeps-belangctjes, die toch het grote gemeenschapsbelang weten te verdrin gen, doordat de samenwerking er ten slotte toch niet komt of zó wordt tegen gewerkt, dat het resultaat ver onder de verwachtingen blijft. Nog pl.m. 1 week hebt u gelegen heid om het abonnementsgeld over 1949 ad f 3,(voor abonné's buiten Schiedam f 3,25) te storten bij R. Mees Zoonen, kantoor Schiedam, Nieuwe Haven 133, of het te doen overschrijven op de postrekening van deze firma no. 4444, onder vermelding van de aard der betaling. Na 10 April a.s. zal over dit bedrag per kwitantie worden beschikt, verhoogd met f 0.15 incassokosten. Deze ervaringen hebben wij ook reeds opgedaan, bij bosjes al. We zou den er hier een rijke bloemlezing van kunnen geven, doch wij menen de zaak beter te dienen door althans voor lopig zuiver constructief werkzaam te blijven, ervan overtuigd dat reeds binnen afzienbare tijd dermate belang rijke resultaten zullen worden geboekt, dat zelfs de grootste sceptici er niet alleen door aan het twijfelen raken, maar zelfs in de voorste gelederen met ons zullen oprukken. Een uiterst belangrijke kwestie daar bij is, dat wij over een orgaan beschik ken, dat reeds zijn weg lijkt te hebben gevonden en dat ons gelegenheid biedt op ons aambeeld te blijven hameren, totdat de gemccnschapsgcdachte wer kelijk gemeen goed is geworden. Eerst dan zal het mogelijk zijn te bereiken, wat onze stichting beoogt: dat Schie dam, dat nog steeds niet bepaald als een ideale woonplaats wordt beschouwd, geleidelijk aan de massa van zijn be woners, dus tegen redelijke prijs, zó veel gaat bicden, dit op allerlei gebied, dat steden van aanmerkelijk grotere omvang en met meer begenadigde, natuurlijke omstandigheden er jaloers op zullen zijn 1 Doch daartoe is het zij nogmaals en met grote nadruk gezegd de eendrachtige samenwerking van de gehele burgerij noodzakelijk 1

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1949 | | pagina 3