Schiedam geeft het voorbeeld Het staat als een paal boven water, dat als gevolg van de ontwikke ling der medische en hygiënische verzorgingen van de sterk verbeterde arbeidstoestanden in de laatste vijftig jaren, de gemiddelde levensduur van de mens in belangrijke mate is ver lengd. Met aantal bejaarde mensen is veel groter dan het ooit in enig tijd perk der historie is geweest. Dit schept een nieuw probleem, want was de huisvesting van bejaarden vóór de oorlog reeds onvoldoende, door de aanzienlijke uitbreiding der bevolking is het treffen van maat regelen voor deze groep nog veel urgenter geworden. Allemaal goed en wel, zult ge zeg gen, maar nieuws vertelt ge niet, want het nijpende woningtekort is er niet alleen voor bejaarden, maar voor alle bevolkingsgroepen. Inderdaad. Toch moet op deze plaats het probleem der huisvesting van bejaarden even apart genoemd worden, omdat in Schiedam een plan wordt ontwikkeld cn tot uitvoe ring gebracht, waarbij twee vliegen in cén klap worden geslagen, een plan, dat een voorbeeld is voor andere ge meenten cn o.m. reeds door Vlaardin- gen zal worden nagevolgd. In opdracht van het gemeente bestuur heeft het Schiedamse archi tectenbureau Spruyt De Butter een drietal flats ontworpen, waarvan er voorlopig twee gebouwd zullen wor den door de aanncmcrscombinatic Gebr. Smits, J. Schotel Zn. en Noordzij in de Nieuwlandscpolder, waar te zijner tijd ook de derde flat zal worden opgetrokken. Elk dezer flats, die zes verdiepingen hoog wor den, zal 84 woningen bevatten. Voor deze woningen komen in de eerste plaats in aanmerking bejaarde echt paren, die geen kinderen meer in huis hebben, doch aangezien het hier gaat om geheel individuele woningen Hetere hutnreniina roitr befaurtten Inkaopmtmt een rullobfeet zonder centrale diensten niet voort durend hulp behoeven. Eventueel kun nen de woningen ook worden toe gewezen aan allccnwonenden, al of niet met een huishoudster, twee samen wonende dames of weduwen met een of twee kinderen. Maar allereerst gaat het om de bejaarden, die, willen zij een woning in één der flats krijgen toegewezen, in ruil daan-oor een wo ning beschikbaar moeten kunnen stcl- lep. Mddc.O. zicji te weinig van der gelijke echtparen aan, dan pas komen de andere categorieën in aanmerking, wederom onder het beding, dat zij een woning moeten kunnen afstaan. De flats worden gebouwd in het rustige gedeelte van het uitbreidings plan Nicuwland. Alle woon- cn slaap kamers zijn op het zuid-oosten ge oriënteerd, wat voor deze woningen ongetwijfeld de ideale ligging is. Voor zover zij niet op de begane grond liggen, hebben zij aan deze zijde ruime balcons, die voor een gedeelte binnen de gevel zijn teruggetrokken, gedeel telijk daarbuiten uitsteken. De wonin gen hebben een ruim cn rustig uitzicht op de hier geprojecteerde plantsoenen cn de nieuw aan te leggen gemeente- kwekerij. De flats zijn verdeeld in twee blok ken, elk van zes verdiepingen, met per verdieping zeven woningen. Voor elk blok is er een gemeenschappelijk trap penhuis, dat toegang geeft tot bc- glaasdc galerijen, waar zich de toe gangsdeuren tot de woningen bevin den. Elk trappenhuis is voorzien van een lift. Op de bordessen zijn gezel lige „keuveP'-hoekjes gedacht. In één der flats, die nu worden gebouwd, geeft het trappenhuis verbinding met een kelderverdieping, waarin een fiet senbergplaats is ontworpen. In deze kelder bevinden zich tevens de instal laties, o.m. voor de centrale verwar ming, want de woningen worden cen traal verwarmd met radiatoren in woon- en slaapkamers. Ook is een centrale warmwatetinstallatie gepro jecteerd met aansluitingen in elke wo ning in keuken en badccl. Twee typen woningen zijn ontwor pen, die echter slechts op onder geschikte punten verschillen. Zij be vatten in hoofdzaak een gang, een woonkamer van 3 bij 4,5 meter (som mige 3,j bij 4,5), een slaapkamer van voldoende grootte voor het plaatsen van een lits-jumcaux of van twee één persoonsbedden, terwijl de woon- 22

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1949 | | pagina 6