wezen, dat het ons vaak in de eerste plaats aan initiatief ontbreekt, want Kreeg buurman ook niet vierkant on gelijk met zijn zwaartillende vertogen over de onmogelijkheid om ook maar enkele honderden mensen in de Grote Kerk te krijjjen bij de uitvoering van Bach's Matthaus-Passion. In Rotter dam waren toch omstreeks dezelfde tijd drie uitvoeringen van Bach's schepping. Het antwoord kwam. Na een kaartverkoop, die nog geen twee weken duurde, waren alle 2200 plaat sen uitverkocht. Er wordt ijverig gewerkt aan de vorming van een Schicdamse afdeling van de Vereniging voor Vreemde lingenverkeer. Het zal geen over bodige luxe worden voor een stad van meer dan 70.000 inwoners. „Maar wat moeten we de vreemdeling hier laten „Alijn ^waarste leed te allen tijde IV'as 't machtloos stille medelijden; Maar lichter steeds woog eigen juk Door blik op andrer Heit; door uloei van meégelnk Vijf en twintig jaar geleden, op Schrikkeldag van het jaar 1924, stierf in Den Haag een oud- Schiedammer, wiens naam een blijvende plaats in de Nederlandse letterkunde zal innemen, Willem Levinus Penning. Slechts weinigen zullen er zijn, die hem hier nog persoonlijk gekend hebben, de blinde dichter van „St. Janslot", waarin Penning in verzen zijn jeugdherinneringen neerschreef. De dichtregels hierboven vorm den het laatste vers, dat er van zijn hand in de Nieuwe Gids ver scheen. De titel hiervan luidt: Gemeenschap. zien?" is er wel eens verzucht. Och, als wc op dat gebied eens gaan zoeken, dan zijn er nog altijd vele aardige plekjes te vinden en is er nog heel wat te vertellen over de historie van de stad, zoals die nog bewaard bleef in oude gebouwen en stadswijken. Wanneer iemand van buiten de stad met wat meer interesse dan gewoonlijk onze stad doorkruist, dan vindt hij daar genoeg stof in om er een boeiend verhaal van te maken. Zo heeft „De Toeristenkampiocn", een uitgave van de A.N.W.B., in het Maart-nummer over Schiedam een artikelenreeks ge opend, die voorzien is van aardige illustraties. Deze artikelen en de overige publicaties, die de laatste tijd over onze stad het licht zagen wc denken hierbij bijv. aan het leerzame boekje „De drie Maassteden", dat in de Heemschut-serie verscheen zullen er zeker toe bijdragen, dat steeds meer bezoeken in Schiedam worden afge legdWie zei er dan, dat een Vereniging voor Vreemdelingenver keer hier weinig zin had? Gemeentediensten met een verzor gende taak, zoals de Reiniging, komen niet vaak voor het forum der publi citeit, of het moet wel zijn bij een bijzondere gelegenheid. Die hebben wc zeker weer eens gehad, toen de nieuwe rioolreiniger in gebruik werd genomen. Om niet met de eigen slag zinnen in conflict te komen, worden voortaan alle riolen met dit zelf gebouwde apparaat schoongemaakt op een wijze, die een vuile straat na afloop tot het verleden doet behoren. De brandweer sloeg ook aan het (om-)bouwcn. Van oud maakt nieuw kwam er hier een practischc magazijn- wagen bij, die een welkome aanvulling van het materieel betekende. Herinnert u het zich nog, die on afscheidelijke beker bij het kinder bordje, waarop het ontbijt netjes stond opgestapeld? „Melk is goed voor elk" stond er met forse letters temidden van een mooi gebloemde versiering in de rand. „Maar niet voor Jan dichtten wij er zelf achter en poogden stickum de nog half-volle beker aan het einde van de maaltijd niet meer te zien. 't Lukte soms, maar vaak ook niet.TrTKct laatste geval vielen er vele en barse woorden en vielen de tranen in niet te stuiten stroom In het schoollokaal geeft het les rooster nu ook „mclkdrinkcn" aan en ziet, wat thuis een straf geleek, wordt hier een welkome onderbreking van de lessen. Viermaal per week zuigt schoolgaand Schiedam door een rietje een kwart liter melk op. Twee jaar geleden werd ermee begonnen en nu C- Ruikt het bij jou ook, of je „De Schicdamse Gemeenschap" zit te lezen? is men de half millioen reeds gepas seerd. De wethoudster en Inspecteur van het Onderwijs waren er met de bestuurders der melkhandclaren-orga- nisaties bij, toen zo'n klein bleek meisje in de R.K. Kleuterschool aan de Dwarsstraat het laatste flesje leeg dronk. Een kerk, een kruis en een hclicop- tère vormen wel een zeer wonderlijke combinatie, waartussen zo op het oog enig verband zoek schijnt. De pastoor van de H. Hartkcrk in de Gorzen zorgde ervoor, dat dit verband er toch kwam, want toen het niet mogelijk bleek het kruis, dat straks de toren spits zal sieren, naar boven te hijsen, belde hij Ypenburg op om te vragen of het karweitje misschien door de hélicoptcre kon worden verricht. I let kan, zeiden de experts, maar.... de hélicoptèrc is nog steeds stuk, zodat wc deze Schiedamsc stunt jammer ge noeg moesten /nissen. Delft is blijkbaar jaloers op ons. Naar aanleiding van de ontvangst van het Ie nummer van ons blad schrijft de Dclftsche Courant in haar editie van 28 Maart j.l.: „Maat nu laat een nabij gelegen Gemeente opeens zien, wat Delft tot nog toe heeft verzuimd. En wat als een ernstig verzuim moet wor den aangerekend." En even verder: „Ik heb het keurig uitgevoerde, fraai geïllustreerde maand blad met zeer grote belangstelling ge lezen. En nu heb ik één vraag: „Mag Delft in dit opzicht achterblijven?" Kijk, dat stemt tot voldoening! Niet zozeer het feit dat Delft ons be nijdt, want wij willen het desgewenst gaarne met raad en daad terzijde staan. Maar het is altijd prettig te horen, wanneer een streven geslaagd blijkt. 24 (Vrij naar de Ntw Schlcd. Crt.)

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1949 | | pagina 8