ai SCHIEDAMSE GEMEENSCHAP humoer om de tantage De visie van onze architect 51 lste Jaargang Nummer 4 Juni 1949 Administratie en abonnementen: Algemeen Secretariaat, Nieuwstraat is, Telef. 68043 Advertenties: Kon. Ned. Boekdrukkerij H.A.M. Roelants, Lange Haven 141, Schiedam, Telefoon 69300 Maandblad, verschijnend onder auspiciln van de Stichting „De Schiedamse Qemeenschap" "V Het is een wel hoogst ongebruike lijke wijze waarop een gezond en aantrekkelijk initiatief der Schiedamse Gemeenschap, waarvan de gehele Schiedamse bevolking in al zijn lagen ev. de rijke vruchten zal plukken, eigenlijk wereldkundig is gemaakt. Het is als met een opera, aan welker opvoering kosten noch moeiten ge spaard zijn om er iets heel bijzonders van te maken en men kondigt de première aan met een pamflet, waar van de kopregel luidt: Te wapen: nu gaan onze 40 jaar oude bioscopen er aan! Tekent onze protest-lijsten. Eatcn wij in het kort vertellen, wat er nu precies aan de hand is. Het Schiedamse Verenigingsleven, welks bloei en ontwikkeling ten nauwste samenhangen met de mogelijk heid zich te laten zien of horen, tobt al jaren met een groot gebrek aan be paalde zaalruimte hier ter stede. Protesten tegen deze onhoudbare toestand waren even zoveel stemmen van roependen in de woestijn, want van geen vereniging was in dezen een daad te verwachten. Dat was ondenk baar. Totdat de Schiedamse Gemeenschap ten tonele verscheen, de samenbunde ling van alles wat hier ter stede o.m. belangen op dit punt heeft en het mag dan ook geen verwondering baren, dat deze kwestie terstond en met grote voortvarendheid een der voornaamste punten van het Gemeen schapsprogramma ging vormen, vooral ook omdat de viering van het 675-jarig bestaan van de stad hiermee ten nauw ste verbonden was. Wij kunnen U gevoegelijk bespa ren, welk werk sindsdien verzet is en welke weerstanden moesten worden overwonnen, voordat het stadium werd bereikt, waarin de plannen thans verkeren. Doch wel moeten wij er met nadruk op wijzen, dat bij alles wat in dezen werd ondernomen, voorop stond: hoe bouwen wij zo economisch mogelijk en hoe bereiken wij de meest gezonde exploitatie, uitsluitend en alleen om te bewerkstelligen, dat de zaal tegen de laagst mogelijke prijs ter beschikking van de Schiedamse Verenigingen kan worden gesteld en daarnaast tevens om tegen de laagst mogelijke prijs de Schiedamse bevolking te laten delen in het beste wat er in Nederland wordt geboden op het gebied van de film, het toneel en de muziek. Het is duidelijk, dat de plaats, waar dit culturele centrum zou verrijzen, een uiterst belangrijke rol bij dit alles zou spelen. Dit is dan ook een van de moeilijkste punten geweest om tot oplossing te brengen. Ook in ons bestuur is lang en breed over dit punt gediscussieerd en toen tenslotte de Plantage uit de bus kwam, is nog weer eens uitvoerig stil gestaan bij de vraag of dit al dan niet verant woord zou zijn. Afgezien nog van het feit, dat het natuurlijk nonsens is om hier een argument te zoeken in het feit, dat de Plantage 200 jaar oud is andere tijden, andere behoeften: trouwens er (Vervolg op pag. ft) Het is een mooiemaar moeilijke opgaveom in bet groen van de Plantage te Schiedam een Cultureel Centrum te bouwen. Mooiomdat een archi tect bier de kans krijgt, om, ponder de gebruikelijke bepalingen voor rooilijn en bouwhoogte, neimte te vor men tussen oude bomen. Moeilijk, omdat zijn ge voel voor de natuur hem dwingt, z» te bouwen, dat van de bomen zoveel mogelijk gespaard kan blij ven. De ruimte voor to neel, gaahjes, foyer en café moet dus niet alleen voldoen aan eisen van bruikbaar heid en schoonheid, maar dient tevens tot een har monisch geheel te worden ontwikkeld, samen met de omgeving, in dit geval in het bijzonder dus met de bo men. Het is mede daarom, dat het boog opgaande to neelhuis van het Cultureel Centrum werd geprojec teerd op de open numte rondom de muziektent te genover het Plein Een dracht. De gaal ligt in bet midden van de Plantage, Zodat dit bouwlichaam om ringd blijft door bomen. De overige ruimte voor entree, foyer, café is laag gehouden 4 meter), en kan daardoor zj'h gemakkelijk tussen het groen ontwik kelen. Het Z"1 mogelijk zÜn om als het ware één com positie te vormen van archi-'J tectoniscbe en natuurlijke ruimte; een samenspraak dus van bomen, muren en glazen puien. Hoe zu^s mogelijk is, is te gjen in Hilversum, waar een oude boom bepalend was voor de vormgeving van bet studio complex voor de Avro. Aldus de heer f. B. Bakema, lid van het Ar chitectenbureau Brinkman, Van den Broek en Bakema te Rotterdam.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1949 | | pagina 3