HET NIET! Rij de, tiitlfitaat 53 DE eerste uitwisseling met Lier, die onder de auspiciën van de Schic- damsc Gemeenschap is tot stand gekomen nadat diverse Licrse Auto riteiten reeds eerder de gasten waren van ons Gemeentebestuur is geweest het bezoek van de toneelvereniging „Brc- dcrode" aan Lier, waar met groot succes „Kinderen van ons Volk" werd opgevoerd. Ook in andere opzichten mag deze excursie als zeer geslaagd worden beschouwd. Dat Brede rode de eer te beurt viel uitgezonden te worden, was het resultaat van een eerlijke strijd, ook alweer gescheids rechterd vanwege de Gemeenschap, waarbij ook het bekende Utile Dulci van de partij was. Uiteraard waren aan deze uitzending nog al wat kosten verbonden, doch de sectie toneelkunst, in wier handen de regeling van deze uitzending was gelegd, achtte dit geen bezwaar. Immers bij een tegenbezoek van een der Lierse verenigingen kon dit weer in evenwicht worden gebracht. Doch het zou anders uitkomen. In België, zo ook in Lier, neemt men dergelijke zaken wat lichter op, dan men het ten onzent pleegt te doen en hier wordt de Gcmeenschaps- gcdachte wij hadden al eerder ge legenheid hierover iets op te merken nog niet laten wc het maar zwak uitdrukken door iedereen even goed begrepen. En zo kon het gebeuren, dat er plotseling, zonder dat de sectie toneel kunst, laat staan de Schiedamsc Ge meenschap zelf er aan te pas kwam, de aankondiging verscheen, dat een Liers gezelschap hier ter stede zou optreden voor het een of ander lief dadig doel, dat echter niet alle ge zindten ten goede kwam. Dat tegen een dergelijke handelwijze nogal wat bezwaren zijn in te brengen, dit in verschillende opzichten, kan men met de klomp aanvoelen. Wij geloven niet, dat het nodig is, noch wenselijk, om op deze grove fout dieper in te gaan, evenmin om uit te pluizen, wie nu eigenlijk verantwoordelijk is voor deze ongelukkige geste. Dit te meer niet omdat de „Nieuwe Schie- damse Courant" dit geval in haar editie van 14 Mei j.L in een even uitvoerig als sympathiek artikel, waardoor de gemcenschapsgedachte zeker een flink stuk terrein zal hebben gewonnen, heeft aangesneden. Wij willen hieruit het een en ander citeren: Buiten medeweten van de Schiedamsc Gemeenschap is een der leden van het toneelgezelschap Bredcrodc in contact getreden met een Vinccntiaan in Lier teneinde van hem gedaan te krijgen, dat een Liers toneelgezelschap in Schiedam ten bate van de Gorzen zou komen spelen. Dit was wetens of onwetens een ge brek aan inzicht. Immers, het was dank zij die Schiedamsc Gemeenschap, dat de betrokkene gelegenheid kreeg om über haupt contact met Lier te leggen. Zon der de Schiedamsc Gemeenschap geen uitwisseling met Lier. Maar was het dan niet de bedoeling, dat er op velerlei wijze verbindingen tot stand zouden komen tussen individuele Schiedammers en individuele Lierena ren Inderdaad, op de duur had het officiële contact moeten overgaan in een contact van groep tot groep, maar de betrokken acteur was in het kader van de eerste officiële uitwisseling uitge zonden op kosten van die Gemeenschap en hij wist, dat het de bedoeling was, dat er van Lierse zijde eerst een officieel bezoek aan Schiedam gebracht zou worden. De datum voor dit bezoek lag zelfs al gedeeltelijk vast. Laten wij eens aannemen, dat niet Bredcrodc, maar Utile Dulci naar Lier was gegaan en dat een der acteurs op eigen houtje had weten gedaan te krij gen, dat een Liers toneelgezelschap hier was komen spelen ten bate van een cha ritatief doel, nader te bepalen door het bestuur van U. D. Zonder twijfel zou den de Katholieken in die Gemeenschap dit hogelijk onjuist gevonden hebben. Want aan het eerste officiële bezoek aan Lier zaten grote onkosten vast, welke slechts goed te maken waren door tegen-baten te winnen uit een wijd- gepropageerde voorstelling in het Pas sage-theater. Zonder die baten zou de toneel-sectie van de Schiedamsc Ge meenschap een zodanig verlies lijden, dat de sectie ontbonden moest worden, aan gezien niemand een functie daarin zou willen vervullen, die hem uiteindelijk verantwoordelijk zou stellen voor de bijpassing uit eigen beurs van een paar honderd gulden verlies. De uitwisselingen, zowel met Lier als met Wandsworth, moeten zich zelf bedruipen en er komt dus be halve een ideële leiding ook een verstandig financiëel beleid kijken bij de soepele gang van deze organisatie. Alle duidelijk omlijnde plannen, op gesteld door de toneel-sectie, waarin ook een katholiek vertegenwoordiger, de heer De Jonge, zitting had, werden door de stappen van de Vincentius-conferentie van de Gorzen doorkruist. Tot zover de „N.S.C.", wier Re dactie, voor de keuze gesteld, welk standpunt zij moest innemen, dat der Gemeenschap of dat der R.-K. lief dadigheid, die het toch ook niet kon helpen, het eerste koos, daarmee de Gemcenschapsgedachte zeer juist pei lend en haar tevens een goede en ge waardeerde dienst bewijzend. En daarbij zullen wij het laten, de hoop uitsprekend, dat het goede begrip alom waardering en navolging zal vinden. R. Neen, in dit nummer zult U tevergeefs zoeken naar verslagen van of beschouwin gen over de ongetwijfeld zeer belangwek kende wedstrijden, die ons onvolprezen S.V.V. mogelijk voert naar de hoogste voctbalecr in den lande. Dat zou in een blad als het onze volkomen misplaatst zijn. Waarom geven wij deze foto dan wèl de ereplaats in het 4e nummer van ons blad.' Om 2 redenen: In de eerste plaats, omdat het regelmatig en serieus beoefenen van sport, als dit tenminste niet tot excessen leidt, op een Volk veredelend werkt, waar door egoistische en egocentrische gevoelens, aartsvijanden van de Gemeenschapsge dachte, volkomen op de achtergrond worden gedrongen: in de 2e plaats, omdat S.V.V. zich in zijn huidige status als een goed bondgenoot van onze Gemeenschap aan dient. in welker wapenspreuk ook geschre ven is het aanzien van onze stad onder haar zustergemeenten en in de algemene publieke opinie tot steeds grotere hoogte te brengen, met alle aantrekkelijke gevolgen van dien. Wie kende b.v. Heerenveen, toen Abe Lenstra nog niet voetbalde.' Waarmee wij echter geenszins bedoelen te zeggen, dat Schiedam zich ook zonder van Schijndel niet onweerstaanbaar een weg zal banen, die haar onder de eerste Gemeenten in den lande klasseert.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1949 | | pagina 5