Schiedam bouwt bruggen Suite mélancolique verdriet had dat kind te verduren! Tranen met tuiten!.Janus de Draak gaf er ook wel operettes, maar daar mochten „wij" nog niet naar toe. Op een interessant cultuur-verschijn sel moet ik nog wijzen. Bij het huis van mijnheer „Pont" stond achter een schutting een rond houten ge bouwtje. Daarin waren de plee-tjes.... De haakjes van de deuren waren meest al kapot en dat gaf aanleiding tot boeiende vergezichten. Maar het leuk ste was: er was écn plcc-tje, daar kon je met twee tegelijk „op". Dat was echt „gemeenschap" Eén grote fout kleefde aan de thcc- Schicdam bouwt. Schiedam gaat nog meer bouwen, dat is nu dezer dagen bekend gemaakt door de Dienst van Gemeentewerken. In Juli zal een aan vang worden gemaakt met de bouw van een nieuwe Ooicvaarsbrug over de Schie, die het tegenwoordige karak teristieke klapbruggetje zal gaan ver vangen. Werkspoor in Amsterdam voert het werk uit. De bouw van deze nieuwe brug in het hartje van de oude Schiedamsc binnenstad zal het begin zijn van de grote uitbreiding der stad in de rich ting Kethel en de sanering van heel de oude stad, die wordt doorsneden met brede verbindingswegen. Voor hiermede een aanvang kan worden gemaakt, dient men eerst de beschikking te hebben over goede ver bindingswegen. De Ooievaarsbrug zal in de eerste plaats dienen als punt, vanwaar met de sanering wordt be gonnen. Zo zal onder de basculebrug reeds direct een persleiding worden gelegd voor het nieuwe riolerings systeem, die aansluiting zal geven van het te bouwen gemaal in Nieuwland met het centrale gemaal op het Mar- coniplein. De bijna middeleeuwse toe standen, die er op het gebied van de riolering thans nog bestaan, worden dan zo langzamerhand uit de weg ge ruimd met de doorbraak, die het ge zicht van oud-Schiedam hier radicaal gaat veranderen. Inplaats van de nauwe steegjes en kwalijk-riekende grachtjes zullen er straks brede wegen komen, waarlangs moderne woonhuizen en winkels gaan verrijzen. De werkzaamheden aan de Ooie- tuin: er was geen water. Bij Pont kreeg je het niet, bij Jan Kalt was de deur meest gesloten; de zoon van Jan Kalt zette soms zelfs zwakstroom op de ijzeren deurknop. Je moest dan altijd dat hoge zonnige pad weer op naar de Korte Haven, waar je soms bij Bertels, maar altijd bij Jan van Zwieten in zijn groentenpakhuis terecht kon. Een schat van een man; hij ruste in vrede.... Theetuin, ik moet je weer gaan ver laten. Ik trek mijn cheviot-pofbrockjc weer uit en mijn herinneringen ver vagen weer in de mist van het heden. Maar heerlijk was het; een voor beeld van een echte „Schiedamsc Ge meenschap". vaarsbrug zullen ongeveer een jaar vorderen. Direct daarna wordt een aanvang gemaakt met de vervanging van de Spoclingbrug bij het Over- schieseplein. Hier gaat de brug wel direct aansluiting geven met het nieu we stadsgebied. Hoog over de Schie en tegelijkertijd ook over de oude Boter- straat zal het verkeer hier straks naar de richting Kethel gaan. Om hier het mooie oude stadsbeeld met het oude Proveniershuis zo weinig mogelijk te verminken, is een brug-viaduct ont worpen met slanke betonnen pijlers. Schiedam gaat bruggen bouwen naar een nieuwe stad. naar een nieuwe stad 51 Het moet begonnen zijn met een ooie vaar! Zo begint ieder mensenleven; zo begon ook het leven van Ooievaarsstecg en Ooievaarsbrug. Hoelang is het geleden Herinnering, je bent als een vergeeld blad in het poëzie album van m'n jeugd.... Hoog op het dak van het rechtse pand langs de Ooievaarsstecg lag het grote nest. Leeg in de wintermaanden. Maar ieder voorjaar stond het plechtig in de krant: de ooievaars, voorboden van de lente, zijn weer aangekomen op hun nest. Als kinderen werden wc erheen gestuurd om ze te verwelkomen en ja, daar stonden ze, luid klepperend op hun hoge nest. En wc zongen: Ooievaar, lepelaar, takkendief; breng me gauw een kindjelief. En we moesten maar goed kijken, had moeder gezegd, of ze geen pakje in hun bek hadden, want zó in een pakje werden de kindertjes door de ooievaars via de schoorsteen in huis gebracht en misschien, misschien, was er ook wel eentje voor ons bij. En 't kwam telkens weer uit ook, een broertje of een zusje, was het niet bij ons, dan toch bij vergissing bij een van onze buren. Wonderlijk, die ooievaars! In 't najaar was dan de hele familie want ze zorgden er ook nog voor dat ze zelf kleintjes kregen plotseling ver trokken.... naar de Nijl in Egypte. Maar één voorjaar zijn ze niet terug gekomen: het nest bleef leeg. Toen is tevens het doemvonnis uitgesproken over Ooievaarsstecg en Ooievaarsbrug. Ze had den geen zin meer. En nu gaat dat vonnis voltrokken wor den! De slopers komen, maar een stukje poézie verdwijnt. En wat er na komt is stroef en zakelijk proza. Melancholie der verzonken jaren.... Alleen de naam zal blijven en de herinnering: een vergeeld blad in het poëzie album van m'n jeugd.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1949 | | pagina 9