rr k min of meer opgelegd stilzwijgen te respecteren zelfs doktoren zijn blijkbaar wel eens van mening, dat voorkomen beter is dan genezen! het plan in zijn pamflet aan de grote klok hing, toen ontvingen ook de dagbladen, die reeds lang op de hoogte waren, een machtiging om tot publicatie over te gaan en in aan sluiting daarop licht nu ook het Ge meenschapsblad, en op zeer volledige wijze, de sluier op, overtuigd als wij zijn, dat dit het beste antwoord is aan het Tuinlaan-Comité en zijn niet al te best ingelichte aanhangers. Immers het lijkt ons bijna ondenk baar, dat objectief denkende mensen, na bestudering van onderstaande uit eenzetting, niet tot de conclusie zouden komen: i° dat het hier betreft een zeer aantrekkelijk en gezond initiatief, voor het Schiedamse Culturele leven, en dat niet alleen, van groot belang; 2° dat het met die beweerde aantasting van onze geliefde Plantage nog al heel erg meevalt; 30 dat de aantijgingen van het Tuinlaan-Comitc wel op heel erg losse gronden berusten. Laten wij echter niet te veel beslag leggen op Uw tijd en daarom thans overgaan tot de eigenlijke kern van dit artikel: wat aanleiding gaf tot het nemen van dit initiatief en hoe het zich ontwikkelde en wat er tenslotte uit gegroeid is. Reeds op een der eerste vergade ringen onzer Gemeenschap, in het begin van 1948, werd onder meer als een zeer dringende aangelegenheid het nijpend gebrek aan geschikte zaalruimte hier ter stede aan de orde gesteld, zonder welke het streven van de Gemeenschap practisch een dode letter zou zijn. Vanzelf was toen het volgend punt: hoe brengt de Gemeenschap als overkoepelend lichaam van het gehele Schiedamse Verenigingsleven in al zijn geledingen en dus als de instantie par excellence in dit opzicht, hierin verbetering? Wij zullen U besparen, hoe een oorspronkelijk betrekkelijk zeer primi tief plan zich in vele etappes ontwik kelde tot dat, wat thans ter tafel ligt, doch uit deze zeer geleidelijke ont- en de^e maquette-foto laat rften, dat de gedaanteverwisseling van bet voor portaal der Plantage %eker geen achter- uitgang betekent. Herinneringsplein en Cult. Centrumin onderling verband ont worpen, vormen tezamen een harmonisch geheel, volkomen passend in de omgeving wikkeling kunt U reeds de gevolg trekking maken, dat niet over één nacht ijs werd gegaan; dat integendeel alle voordelen en alle bezwaren nauw keurig tegenover elkaar zijn afge wogen, in vele vergaderingen en na langdurig wikken en wegen. Langdurig is gesproken over de eisen, waaraan een dergelijk gebouw zou moeten voldoen, hoe het zou moeten worden geëxploiteerd en waar het zou moeten verrijzen. De plaats, een der meest cardinale punten Waar kennelijk dit laatste punt de Schiedamse gemoederen het meest in beroering blijkt te hebben gebracht, zullen wij hiermee beginnen, waarbij dient te worden opgemerkt dat deze 3 basispunten, die vele raakvlakken hebben, niet geheel los van elkaar zijn te behandelen. Het behoeft wel geen betoog trouwens uit de simpelheid van het plan, waarvan werd uitgegaan, volgt dit zonder meer dat gestreefd moest worden naar de meest econo mische opzet, waarmee tegelijkertijd een uitgemaakte zaak was, dat alleen zeer goedkope of nog beter gratis grond 75

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1949 | | pagina 11