tevens met de ruime foyer «n vanzelf met de uitgang. Aan de foyer is heel lang gedokterd, maar tenslotte is er ook iets uit de bus gekomen met 101 toepassingsmoge- tijkheden, wat ook de exploitatie zeer len goede zal komen. Deze foyer beslaat, wanneer alle schotten zijn weggeschoven, de gehele breedte van de Schouwburg, zijnde 28 M. en is diep 13 M. In deze vorm is hij uitstekend geschikt voor allerlei ontvangsten en recepties in de middag uren, wanneer de zaal niet gebruikt wordt. Is dat wel het geval, dan wordt ter linkerzijde en aan de achterzijde een schot geplaatst, waardoor de zaal be reikt wordt via een afzonderlijke gang, zodat schouwburg- of bioscoopbezoe kers dergelijke ontvangsten niet storen. Zijn weer kleinere zaalruimten ge wenst, dan is de foyer zelf door een schot weer in 2 delen te splitsen voor lunches, vergaderingen, enz., enz., in welk geval desgewenst 2 vergaderingen gelijktijdig kunnen worden onderge bracht, dan wel de halve foyerruimte als zodanig beschikbaar blijft, wanneer b.v. toneelvoorstellingen plaatsvinden. Rechts van de foyer wij nemen weer aan dat we vóór het front van het gebouw staan en daarmee uiter aard nauw verbonden, is een café van niet te grote afmetingen geprojec teerd, welks capaciteit echter op mooie dagen een belangrijke uitbrei ding ondergaat van het ruime terras, waar het onder het oude geboomte heerlijk en gezellig zitten zal zijn. Het café heeft natuurlijk zijn eigen ingang. Die van de Schouwburg ligt ter linkerzijde van de foyer en springt ver vooruit. Eerst een overkapping, zodat men bij regenweer droog zijn kaartjes kan nemen. Men komt dan in een brede, lange gang, die naar foyer en zaal voert en waarin behalve de loketten, een kantoor, de toiletten en de garderobe zijn ondergebracht. Ook aan het buitcnaanzicht van het complex is de nodige aandacht ge schonken, waarbij er vooral naar ge streefd is om gebouw en Plantage zoveel mogelijk bij elkaar te brengen. Naar onze overtuiging zijn de archi tecten, het bekende architectenbureau Brinkman en v. d. Broek en Bakema te Rotterdam, daarin wonderwel ge slaagd. Daartoe draagt vooral bij het feit, dat het gehele gebouw in een zeer lichte tint wordt gehouden; dat bij de bouw in hoofdzaak van zeer licht materiaal, o.m. eterniet, wordt ge bruik gemaakt; dat vooral aan de voorzijde en aan de Lange Nieuw- straatzijde zeer veel glas wordt ver werkt en tenslotte dat een belangrijk gedeelte van het gebouw toegang, foyer en café niet hoger dan 4 M. wordt opgetrokken. De Schouwburg zaal wordt natuurlijk hoger, terwijl het hoogste gedeelte, de toneeltoren precies tegenover het Plein Ecndragt is geprojecteerd. Aldus is een har monisch geheel verkregen, niet alleen te midden van het geboomte, maar ook met de omliggende bebouwing. Het doek valt! Wij hebben thans gezegd wat ons op het hart lag, kort en zo zakelijk mogelijk, zonder tendentieuze franje, al zijn wij er misschien niet steeds in geslaagd de liefde, die wij geleidelijk voor dit object zijn gaan koesteren, geheel op de achtergrond te dringen. Maar wij wensen geen illusies te wek ken, die ons later het verwijt zouden kunnen bezorgen het geheel aanmer kelijk te rooskleurig te hebben voor gedragen. Doch het is onze heilige overtuiging en hiermee willen wij besluiten dat de tot standkoming van dit cen trum in de vorm, die de plannen thans hebben aangenomen, niet alleen als een grote zegen moet worden be schouwd voor het Schiedamse Cul turele leven, doch tevens als van „Heb jij ook op de lijst van de Plantage-Club getekend!" „Ik wel! Ik heb de prettigste herinneringen aan de bankjes daar en dat gun ik mijn kinderen ook!" Historisch eminent belang moet worden gezien voor een ieder die te Schiedam zaken drijft, omdat dit Centrum geleidelijk het karakter van Schiedam zal kunnen ombuigen van satelliet-stad tot zelf standig Centrum, waarheen ook de bewoners van West Rotterdam en Vlaardingen hun weg zullen vinden. En laat men bovendien niet vergeten, dat Schiedam binnen vrij afzienbare tijd zelf zijn 100.000 inwoners zal hebben! Noblesse oblige! R. ïiif, de titelplaat Men zegt wel eens, dat Schiedam en omgeving weinig bevoorrecht zijn, wat natuurschoon betreft. Wij zouden niet gaarne beweren, dat dat een on juiste voorstelling van zaken is, maar zo heel erg is het nu ook weer niet. Schiedam zelf telt menig plekje, dat er wezen mag denken wij maar eens aan ons onvolprezen Julianapark en de Maaskant, ook al heeft deze, sinds in de winter 1944/1945 de ton deuse over het Stcrrcbos gehaald werd, zwaar geleden en wat zijn om geving betreft, te voet dan wel per rijwiel op één dag bereikbaar, wij zijn er van overtuigd, dat aan zeer vele Schiedammers tal van pittoreske plekjes volkomen onbekend zijn. Zo ook het plekje op de omslagpagina van dit vacantienummcr afgebeeld, een foto uit het laagvecngebied, beter bekend onder de naam „Vlictlanden", een dorado voor hen, die watersport beoefenen. In deze en andere richting heeft de A.N.W.B. voor ons blad enkele routes uitgestippeld, waarover de pag. 80, 81 en 82 U uitvoerig inlichten. Mogen velen hierin een aansporing vinden om deze vacantie eens op de fiets te stappen en op verkenning uit te gaan. 0 zult er geen spijt van hebben! 78

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1949 | | pagina 14