ocktj eó om <^Sckiedam X A.W.W.B.-wegwijzer EINDELIJK, is dan de 2«mcr gekomen en hiermede de vacantiedagen, waarin de mecsten van ons de behoefte hebben, er eens op uit te trekken. AI is de omgeving van Schiedam nu niet direct overdadig met natuurschoon bedeeld, toch zijn ook hier tal van plekjes te vinden, die een bezoek zeer zeker waard zijn. Bovendien liggen in de onmiddellijke nabijheid ver schillende stadjes met een oud verleden en daardoor met tal van gedenkwaardigheden, die o.i. gekend dienen te worden. Neem dus de komende dagen de fiets, doe een keuze uit onderstaande routes en u zult tevreden zijn over zoveel moois, dat ook nog dicht bij huis te vinden is! 1. Van Schiedam langs de Vlaardingerdijk naar het stadje Vlaardingen, waarvan gezegd is: „Ik las je levensweg in de historie „Waar je genoemd wordt Hollands oudste stad; „Je schreef in 't gulden hoek van Hollands glorie „Met tekens onuitwisbaar menig blad." Het is dus een der oudste steden van Holland en thans een van de belangrijkste plaatsen der haringvisserij. Bekijk eens de Grote Kerk (gebrandschilderde ramen), het Raad huis, de Waag, de Vleeshal en niet te vergeten de Visbank. Van Vlaardingen langs het aardige rijwielpad naar Schipluiden. Hier over de brug en bij x 705 linksaf, even in de richting Maassluis, over een brug en direct daarna weer langs een rijwielpad naar de weg De LierDelft. Hier rechtsaf in de richting Delft, om na 1 km linksaf het weggetje te volgen naar het kerkje van 't Woud. Rechtuit langs een smal pad naar een weg, evenwijdig aan de Zweth, rechtsaf, en weldra linksaf langs het zwem bad naar Wateringen. Hier linksaf langs de Veilingsgebouwen naar Kwints- hcul en verder naar Honselcrsdijk. Bij de kerk, nog vóór X 100, rechtsaf langs het Poel- dijksepad naar Poeldijk, waar het standbeeld staat voor Pastoor Vcrburch, de grondlegger van de druiven- teelt in het Wcstland. Nu in de richting Monster naar Monster met fraaie kerk, waarvan de zware, stompe toren al van verre zichtbaar is. Van Monster langs het z.g. Monstersepad naar de weg 's-GravenzandeNaaldwijk. Deze volgen in de richting Naaldwijk naar dit plaatsje met mooi 17e eeuws raadhuis aan een schilderachtig dorpsplein. Er achter de Ned. Herv. kerk. In de kapel op het Hofje een klein mu seum, betrekking hebbende op Naaldwijks verleden. Dan langs de proeftuin van het Zuid-Hollands Glas district (te bezichtigen op Donderdag en Zaterdag van 912 en 1417 uur) naar Westerlee en via Maasdijk naar Maassluis, weer zo'n oud stadje met mooie Grote Kerk, bezienswaardig Gemeenlandshuis van Delfland (1626), het mooiste 17c ceuwse bouwwerk, dat Maassluis rijk is, en het raadhuis met oudheidkamer. Fiets ook nog even naar de Zuiddijk, om een kijkje te nemen bij het Zakken dragershuisje. Verder via Vlaardingen naar Schiedam terug. Afstand 5J km. 2. Van Schiedam langs de Overschicseweg naar het oude dorp Ovcrschie met karakteristiek torentje, hetwelk men reeds van verre ziet liggen. Door de Dorpsstraat, langs de Delftweg, rechtsaf door de Schielaan, rechtuit over een voetbrug en later langs een rijwielpad door de Zestienhovense polder. Op de verharde weg (Bovcn- 80

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1949 | | pagina 16