8l dijk) gekomen, rechtsaf naar Schie- brock. Hier linksaf langs de Eras- mussingel en voorbij het Schicbrock- scplcin rechtsaf langs de Uitweg naar de Kleiweg. Deze linksaf volgen. Aan het einde van deze weg linksaf langs de Bergweg en door de Bergse Dorpsstraat naar Hillegersberg (oude kerk en ruïne van het slot Hillegers berg). Door de bebouwde kom, om bij I 1720 rechtsaf de Molcnlaan op te gaan en deze te volgen in de richting Terbregge tot aan de Rotte. Hier linksaf,over de brug, bij I 1721 de linker Rottckade volgen, langs een aardig rijwielpad. De Rotte blijven volgen (Oud-Verlaat blijft rechts liggen), het rijwielpad gaat over in verharde weg; na ij km weer rij wielpad, langs de Rottcmcrcn (met fraai uitzicht) naar Zevenhuizen. Hier in de richting Nieuwerkerk aan de IJssel naar deze plaats, onder de hoofdweg door, spoorlijn kruisen, in de richting van de Hollandsche IJssel, welke men tenslotte bereikt. Aan de rivier gekomen rechtsaf, met prachtige uitzichten op het water, via Groot Hitland naar Capellc a. d. IJssel en van daar door Kcthen en Kralingscheveer, totdat bij de uit spanning „In den Rustwat" de Ho- ningerdijk te Rotterdam bereikt wordt. Van deze uitspanning wordt vermeld, dat, toen in 1572 de Span jaarden onder Bossu Rotterdam binnendrongen, de aanvoerders zich eerst in den Rustwat moed hebben ingedronken. Door Rotterdam naar Schiedam terug. Afstand 45 km. 3. Van Schiedam via Vlaardingen naar Maassluis. Hier overvaren naar het eiland Rozenburg, om na 7 km weer over te varen naar het oude stadje Brielle, uit de Vaderlandse Geschiedenis bekend als de eerste stad, die door de Watergeuzen werd bezet in 1572. Dit stadje heeft nog veel bezienswaardigs, t.w. de Grote- of St. Ca- tharinakerk (15e eeuw), het stadhuis (1634) en verschil lende oude gevels, o.a. aan de Voorstraat. Voorts worden hier de Brielse zandtaartjes gebakken, een bekende „lek kernij". Verder via de badplaats Oostvoornc met de burcht van Oostvoorne (gelegen achter het raadhuis in het cen trum van het dorp) naar Rockanje met het bekende meertje, dat de eigenaardigheid heeft, dat voorwerpen, die men er in plaatst, met een kalklaag bedekt worden. Voorts naar Nieuwenhoorn en Hellevoetsluis, eens de voorhaven van Rotterdam. Pl.m. 2 km langs het Voornschc kanaal en dan rechtsaf via Oudenhoorn, Zuidland, Simonshavcn. Per veerboot over het Spui naar Nieuw-Beijerland. Verder via Piershil naar Klaaswaal. Hier even in de richting Rot terdam tot de weg naar Westmaas en dan rechtsaf naar Westmaas, Mijnsheerenland, over de brug over de Oude Romantiek en natuurschoon behoeft u heus niet ver te zoeken Maas, door Barendrccht en door de Maastunnel naar Rot terdam en Schiedam terug. Afstand pl.m. 90 km. 4. Van Schiedam langs de Rotterdamscdijk en de Schiedamseweg naar het Marconiplein. Rechtsaf door de Hudsonstraat, Westkousdijk, Schiehavenweg, West zeedijk naar de Maastunnel. Door de tunnel en op de andere oever de aanduidingen „Stadion" volgen. Over de Doklaan, Pleinweg, Zuidplcin, Strevelsweg en Meer weg, langs het Rotterdamse stadion, via de Marathon- weg linksaf naar IJsselmonde met kerkje met 15e ecuwse toren. Nu steeds de dijk houden, over Bolnes, langs huis Ten Donk en Slikkerveer naar Ridderkerk uit de 15e eeuw. De dijk blijven houden tot de handwijzer „veer", aanduiding volgen en overvaren naar Kinderdijk. Hier rechtsaf. Bij X 1066 naar Alblasserdam. Van hier het schilderachtige riviertje de Alblas volgen, via Mole-

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1949 | | pagina 17