naarsgraaf naar Laag Blokland. Hier linksaf langs de molens naar Groot Ammers en van daar naar Gelkencs. Overvaren naar het stadje Schoonhoven, gelegen aan de Lek, temidden van hoog geboomte (Vcerpoort, beziens waardige kerk, stadhuis en Waag). Nu in de richting Lekkerkerk, via het met zijn oude huisjes schilderachtige Ammerstol naar het aardige rivierdorp Lekkerkerk, in de richting Rotterdam, langs het natuurreservaat „De Bak- kerswaal", eigendom van de stichting „Het Zuid-Hol- landsch Landschap", welk reservaat gekenmerkt wordt door een bepaalde bodcmvegetatic. Het is voorts een dorado voor vogels, in het bijzonder watervogels (eenden kooi). De bekende aalscholverkolonic is er sinds de oorlog verdwenen. De naam Bakkcrswaal zou zijn ontstaan, doordat na de St. Elisabethsvlocd in November 1721 een bakker zijn meelzakken met zand vulde, om daarmede het door de vloed ontstane gat in de dijk (gat wiel waal) te stoppen. Men rijdt verder door het tegen de dijk gebouwde Krimpen a. d. Lek naar Krimpen a. d. IJsscl. Per veer pont over de IJsscl, linksaf door de buurtschap Kcthcn, langs Kralingschcvcer, hetwelk indertijd zijn opkomst te danken had aan de zalmvangst, naar Rotterdam en Schiedam terug. Afstand pl.m. 80 km. Verder nog een goede raad. Schaf als het even kan een tocristenkaart aan, b.v. die van Zuid-Holland, uitgave A.N.W.B., waarop u een groot gedeelte van bovenstaande tochten kunt nagaan. De kaart is verkrijgbaar aan het A.N.W.B.-bijkantoor te Rotterdam, Meent 120. En tenslotte de wens: „Prettige vacantiedagcn". Schiedam wordt een- groene Mad ZEGT HET UITBREIDINGSPLAN ParkenSingels en Weiden Waar zouden we een industriestad moeten zoeken, die een dermate re- volutionnaire wijze van ontwikkeling heeft meegemaakt, als Schiedam dit deed? Grote, zelfs zeer grote indus trieën vestigden zich hier geleidelijk en bijgevolg verrezen hier ook in vrij snel tempo woonwijk na woonwijk, waarbij de zakelijkheid de boventoon voerde. Toch zijn er ook hier bewijzen te tonen van een nobel streven om het groen niet geheel uit het stads beeld te bannen, ook in de eigenlijke woonwijken. Maar van een bewuste aanleg van groenstroken en stads parken, uit een oogpunt van volks gezondheid en recreatie, dus zo, dat eigenlijk iedere bewoner het groen kan ruiken, daarvan kunnen wij ook in Schiedam nog slechts korte tijd spreken. De toekomst spreekt een duidelijke taal, wanneer we een kaart bekijken van de stadsuitbreiding, die op stapel staat en waarvan het eerste begin reeds is te zien in de brede zandbaan, die van de Vlaardingerdijk het grasland van Nieuwland induikt naar de plaats waar steeds hoger de twee flatgebouwen oprijzen in het lage land. Plan Nieuwland.... welk een in grijpende verandering in het Schie- damse stadsbeeld gaat er achter deze twee woorden schuil. Deze polder, waarin een zeer modern stadsdeel staat te verrijzen, grenst aan het meest achterlijke gedeelte onzer stad, gelegen tussen Schic en Noordvcst. De water- grens van de Noordvcst werd slechts door enkele industrieën overschreden en wat daarachter kwam was de pol der, zoals vele eeuwen hem hadden zien liggen een grote wcidevlakte, door sneden door de al even hoogbejaarde Oudcdijk. Nu is die zandbaan de dijk af gegleden, de polder in en steeds verder zullen zandbancn zich vertakken en weer samenkomen, net zolang tot zij zich in hun oorsprong terugvinden. Er zal dan een nieuwe stadswijk gegroeid zijn, voor het eerst bewust ontworpen, met het doel, van Schiedam niet alleen een woonstad zonder meer te maken maar een stad, waar het prettig en ge zond wonen is. De oppervlakte van Nieuwland be draagt 139 ha en hiervan zal niet minder dan 35 ha worden gereserveerd voor openbaar groen. Het stadspark, zeggen de mensen, die bij Gemeente werken over de kaarten gebogen staan. De Schiedamse stedebouwkundige, de heer C. M. v. d. Stad, schreef erover in enkele artikelen, welke de laatste maanden in het Polytechnisch Tijd schrift verschenen. Wanriecr we in aanmerking nemen de grootte van bijv. de Plantage, die bijna drie ha* is de eventuele bouw van het Cul turele Centrum zou hiervan nog niet 1/10 deel in beslag nemen dan kan men zich met enige fantasie voorstellen de uitgestrektheid van het stadspark, waarin niet alleen een her tenpark zal komen en een manége, doch waar ook een nieuw ijsclub- terrcin wordt aangelegd en dan beseft men tevens, dat men zich waarachtig geen zorgen behoeft te maken over het verloren gaan van dat heel kleine stukje Plantage. Behalve singels, die er door heel Nieuwland komen, wordt het groene bossage nu en dan ver broken door brede vijvers, waarop bijv. gelegenheid zal zijn de kanosport te beoefenen. Er is met zorg naar gestreefd alle bewoners van de 6500 woningen, die in de toekomst in Nieuwland zullen staan, zo dicht mogelijk in de nabij heid van het recreatieterrein te laten vertoeven en daarom zal het zo wor den, dat iedere woning minder dan 400 meter van een park, minder dan 200 meter van een singel en niet meer dan 400 meter van een speelterrein verwijderd is. Het zal zo zijn, dat ook een deel van de bewoners in het Wes ten en Centrum van de stad hiervan nog zal kunnen profiteren. Het is duidelijk, dat bij de voort schrijdende bebouwing van Nieuw land en de verwezenlijking van de waarlijk grootse plannen voor het Centrale Stadspark, de tegenwoordige groenstroken in de stad, waarvan het Volkspark en Sterrebos in de verre toekomst zo goed als zeker verloren gaan als industrieterrein, als recreatie gebied steeds minder betekenis zullen krijgen. De Gorzenarcn krijgen hun Maasboulevard, waardoor tenminste een klein deel van de Maasoever voor de Schiedammers behouden blijft, van waar zij een ongekend mooi uitzicht zul len hebben op de Maas. Voor de mens, die meer van de vrije natuur houdt, komen er achter de Poldervaart de parkweiden, die een combinatie vor men van recreatiegebied en weide gronden, waar de stedeling zich in de (Vervolg op pag. S3 onderaan) 82

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1949 | | pagina 18