Nieuwe industrieterreinen ten Westen van de Schie EEN stad, die werkt aan haar toe komst, bouwt niet alleen wonin gen, maar schenkt haar aandacht natuurlijk even ernstig aan de uitbrei ding der welvaartsbronnen. Voor Schiedam betekent dat in de allereerste plaats uitbreiding der mogelijkheden voor industrievestigingen, uitbreiding dus van industrieterreinen. Ook op dit gebied heeft ons stadsbestuur, geadvi seerd door zijn deskundige staf van medewerkers, in de achter ons liggende jaren niet stil gezeten. Weloverwogen, maar tevens van durf en energie getui gende plannen zijn uit de bus gekomen. Nauwkeurige onderzoekingen had den aangetoond, dat het grondgebied ten Westen van de Schiedamse Schie tot aan de spoorlijn naar Delft en Den Haag, uitermate geschikt is om als industrieterrein te worden ingericht en wel industrieterrein, dat gelegen is aan het water. Bij het opmaken van de plannen voor de gehele gemeente bleek destijds bovendien, dat om te voor zien in de algemene behoefte aan in dustrieterrein op deze plaats een terrein van zeker 60 ha nodig zou zijn. Door insteekhavens te projecteren, die met de Schiedamse Schie in verbinding staan, is men er op gelukkige en zeer practische wijze in geslaagd de lengte aan het water van de ter beschikking zijnde oppervlakte aan terreinen be langrijk te vergroten. Mede hierdoor zal ongetwijfeld kunnen worden vol daan aan de toekomstige behoefte aan dergelijke terreinen voor Schiedam. Behalve dat deze terreinen gemakke lijk van de waterzijde bereikt moeten kunnen worden, is het ook noodzake lijk, dat aan de landzijde een goede verbinding bestaat voor de aan- en af voer van producten en materialen, die de schepen aan de waterzijde hebben aangevoerd. En ook daarvoor is dit industrieterrein in de toekomst ideaal gelegen, zodra de rijksweg no. 20 (RotterdamHoek van Holland) zal zijn aangelegd. Naar verwacht mag worden, zal deze aanleg niet vele jaren meer duren. Als het eenmaal zover is, dan is het nieuwe industrieterrein rechtstreeks verbonden met het grote wegennet van Nederland. Met de stad zelve zal een verbinding gemaakt wor den naar de Broersvest onder de rijks weg en de spoorweg door. Reeds direct na de oorlog werd begonnen de genoemde terreinen in het bezit van de gemeente te krijgen. De onteigening is op het ogenblik zover, dat de gemeente reeds enkele gedeelten in haar bezit heeft en de gemeenteraad bereids zijn goedkeuring heeft kunnen geven voor het in ont wikkeling brengen van een gebied van rond 24 ha. Inderdaad: er wordt met voortvarendheid gewerkt. De betreffende industrieterreinen behoren gedeeltelijk tot de 's-Graven- landsepolder en gedeeltelijk tot de Nieuwlandsepoldcr. Beide polders lig gen lager dan het water in de Schie. Zij de polders moeten dus op gehoogd worden, hetgeen zal geschie den met baggerspecie, waarover de gemeente door de aanslibbing van de havens, die op de Nieuwe Maas uit monden, steeds in ruime mate de be schikking heeft. Bovendien bespaart de gemeente op deze wijze belangrijke kosten, want wanneer dit opspuiten met zand zou moeten gebeuren, waren de hiervoor benodigde bedragen na tuurlijk veel hoger. Nadat de grond zal zijn opgespo ten en de opgespoten terreinen enigs zins zullen zijn uitgezakt, wordt in eerste instantie overgegaan tot de aanleg van enkele insteekhavens. Blijkt in latere jaren de behoefte aan nog meer insteekhavens, dan kunnen Noordwaarts gaande steeds meer van deze bekkens gemaakt worden, waar door op deze plaats een zeer belang rijk industriegebied tot ontwikkeling kan komen. De verwachting is gerechtvaardigd, dat met deze toekomstige ontwikkeling spoedig een begin kan worden ge maakt. Bijgaande tekening geeft een duidelijk beeld der ontworpen plannen. 98 B<4tooMdi' .tilouwiwA f» 'I OKAlotttbvum' "tötkomatijt UloI I Cntwoi^Mv ifxnWcu-v - - U/Muiu4tMttlVUMf^fXXnioOM'.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1949 | | pagina 10