en r J In en om de l/emeenschap OMHOOG, Kroniek van Schiedams leven JAREN geleden zagen we eens een avantgardc-filmpje over het leven op aarde. Er kwam een beeld in voor van mieren, honderden, duizenden mie ren, die ogenschijnlijk zonder doel hun weg gingen in een eindeloos gewrie mel. Is dat micrengedoe wel zo doel loos als het lijkt? De makers van de film hadden het zich afgevraagd, maar omdat zij de taal der mieren niet ver stonden, gingen zij met de camera eens hoog boven het mensengedoe van een grote wereldstad en.kijk, kijk, het was allemaal precies eender. Ook daar liep men in blijkbaar ordeloze gang langs elkaar op een weg waaraan geen einde scheen te komen. Aan dit beeld hebben we moeten denken toen we al die uitgewisselde mensen in de vacantiemaand zagen. Lierenaren in Schiedam, Schiedammers naar Lier, korfballers uit Wandsworth, zwemmers op weg er naar toe, athleten naar Londen, Indonesiërs in Schiedam en voetballers en stadsmuzikanten, die van hier naar het Zuiden togen en dan nog de Amerikaanse studenten, die hier even een paar uur een kijkje kwa men nemen op hun tocht door West- Europa 'n Doelloos gedoe zo op het oog, maar zonder nu eerst eens naar de mieren te gaan, weten wc dit alles toch niet zonder doel. Wc stre ven zo naar meer vriendschap tussen de volkeren ook Schiedam doet er naar vermogen aan mee. DE Denen hadden we eigenlijk niet mogen overslaan bij het rijtje bui tenlandse gasten. Toch deden we het, om een extra plaatsje in te ruimen voor de hartelijke ontvangst, die hun hier te beurt viel. Wanneer er iemand ver baasd was, dan wel de voorzitter van het Kopcnhaags muziekcorps, die zich maar nauwelijks kon indenken, dat al die Schiedammers voor hem en de zijnen naar het station waren gekomen. Een weck lang had hij de tijd om te ervaren wie en wat de Schiedammers waren. Vele malen in die zeven dagen hebben de Deense gasten bij de O.B.K. mensen thuis en in de stad hun grote erkentelijkheid voor de gastvrijheid uitgesproken. Het is wel niet gebrui kelijk om eigen hulde omhoog te steken, maar ditmaal kónden we het niet laten, vooral voor ons muziek gezelschap O.B.K., dat op eigen houtje deze nieuwe uitwisseling zomaar weer begon en het begin zo goed deed sla gen. SCHIEDAM een dode stad of he lemaal geen stad? Nederland weet nu wel beter. Met de N.C.R.V., die dc schrik nog in dc benen zat vanwege al de boze brieven over de (radio-)annexa- tie van Schiedam door Rotterdam, zijn we op een avond door de tweede stad aan de Maasmond gedwaald. Oud en nieuw kreeg een plaatsje in dc rij. Vooral dat nieuwe was van belang, want sprak daaruit niet dc levenskracht van een werkende stad, die bouwt aan een grootse toekomst. Schiedam is een belangrijke werkstad, dicht bij de zee. Op de scheepswerf sprak men erover en in de glasfabriek. Schiedam, werk en woonstad. Wethouder van der Kraan tekende de voortschrijdende industrialisatie, die in Schiedam terrein wint langs de Schic, waar de bagger molen op volle toeren bezig is nieuw industrieterrein te scheppen. Schiedam, een stad, waar het een vreugde zal zijn 99 g- d(p oplaag Dat is ieders belang! Hoe meer mensen weten wat wij beogen en wat wij doen, des te beter slagen wij en des te meerderen plukken er weer de vruchten van. Want Schiedam kan zijn burgerij veel meer bieden. Helpt dus abonné's winnen; vraagt proefnummers aan en prospecti bij het Alg. Secretariaat der Schiedamse Gemeenschap. Nieuwstraat 12, telefoon 68043. '■•y Lijnen Hoofdkantoor kantoor Schiedam Coolsingel 75 Tuinlaan 10 Rotterdam t

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1949 | | pagina 11