(Cultureel Centrum HET vorige nummer van ons maandblad bevatte een uit voerige beschrijving van bouw en inrichting van het Cultureel Centrum. Dit keer zoudenwij iets willen vertellen over de mogelijkheden, welke een der gelijk centrum voor Schiedam opent. In het algemeen is men zich die mogelijkhe den nog lang niet voldoende bewust en denkt men veelal niet verder,, dan aan hetgeen een „schouwburg" aan een stad pleegt te bieden. Het is echter geenszins toevallig, dat wij en daarmede bedoel ik de Schiedamse Gemeenschap, die met hart en ziel ijvert voor de verwezen lijking der plannen spreken van een Cultureel Centrum en niet van een schouwburg. Zeker, men zal in het Cultureel Centrum ook van de uitingen van toneelkunst kunnen ge nieten, in al haar schakeringen, van grootse opvoeringen als Hamlet tot de kleinkunst van Wim Kan en zijn A.B.C.-cabarct toe. Daarvoor staat de perfecte toneel-outillage, waarvan het Cultureel Centrum zal worden voor zien, borg. Schiedam zal er zeker van kunnen zijn, dat het graag door alle bekende toneelgezelschappen uit den lande zal worden bezocht. Maar het Cultureel Centrum biedt meer mogelijkheden. Daarbij denk ik nog niet in de eerste plaats aan de goede films, welke „De Uitkijk", de bekende Amster damse avant-garde-bioscoop hier ge durende de weekends zal brengen, hoewel ook dat voor onze stad een cultureel belang van de allereerste orde is. Ook film is immers een kunst, al zou men dit bij alle kitsch, die ons regelmatig wordt voorgezet, wel eens vergeten! Naast toneel en film zal men ook regelmatig van concerten moeten kun nen genieten. De vorm van de zaal is speciaal ontworpen met het oog op 'n goede acoustiek. Wat zal het een voorrecht zijn, wanneer wij in een goede omgeving regelmatig en niet zoals tot nu toe sporadisch van de muziek in al haar verschillende ver schijningsvormen zullen kunnen ge nieten. Symphonische concerten, te geven door de bekende orkesten, Orpheus, de verschillende muziek gezelschappen hier ter stede alle zullen zij in hoge mate gebaat zijn met ons Centrum. Zo ook de jeugd, die hier in school verband jcugdconcerten zal kunnen beluisteren, waarmede natuurlijk niet is gezegd, dat de jeugd ook niet op allerlei andere wijzen van het Cultureel Centrum zal kunnen profiteren. Men denke b.v. aan jeugdtoneel, sport- demonstraties en dergelijke. Vóór alles echter is het Cultureel Centrum een enorme winst voor onze Schiedamse verenigingen, die tot nu toe steeds met het zaalruimtc-probleem hebben moeten worstelen en thans eindelijk de mogelijkheid zullen krij gen zich ten volle te ontplooien en te tonen, wat zij waard zijn. Want hoe graag wij ook alle mogelijke uitingen van goede cultuur van buiten onze stad naar Schiedam zullen zien komen, het Cultureel Centrum is toch in de allereerste plaats voor de Schie damse verenigingen bedoeld. Deze zullen dus de voorkeur hebben, wan neer zij buiten de weekends, wanneer „De Uitkijk" haar goede films in het Centrum draait, op de zaal beslag willen leggen. Hoe hebben onze Gym nastiekverenigingen voor hun demon straties niet getobd met het vinden van zaalruimtc. Wat voor mogelijk heden liggen er niet voor de muziek gezelschappen, die thans behalve hun eigen uitvoeringen ook de gelegenheid krijgen binnenshuis een concours te organiseren. Ook voor lezingen is de zaal met zijn 700 zitplaatsen uitermate goed geschikt. Wil men lezingen met film projectie of lichtbeelden, dan is de outillage daarvoor aanwezig. Wij we ten b.v. dat ook de Rotterdamse Volksuniversiteit grootse plannen voor Schiedam koestert, wanneer ons Cul tureel Centrum tot stand zal zijn ge komen. Schiedam congres-stad 1 Deze leus ligt straks, als het Cultureel Centrum er is, binnen ons bereik. De zaal met de grote aansluitende foyer-ruimte leent zich uitermate goed voor een cén- daags congres. Op deze wijze hopen wij veel mensen naar Schiedam te kunnen trekken. Want waarom zou, om maar één voorbeeld te noemen, de Mij. voor Nijverheid en Handel ook niet eens haar jaarvergadering in Schiedam houden? Tentoonstellingen kunnen even eens in de foyer-ruimte worden inge richt. Ik denk hierbij b.v. aan de aan trekkelijke exposities, welke te Rot terdam in „Óns Huis" („Het Ven ster") om de 14 dagen te zien zijn. Zo kan het Cultureel Centrum werkelijk voor Schiedam een Cen trum van Cultuur betekenen. Met één slag kan onze stad, waarin thans door gebrek aan behoorlijk geoutilleerde zaalruimte talrijke initiatieven niet tot hun recht kunnen komen, de moge lijkheid krijgen om te tonen, dat zij ook op cultureel terrein een levende stad is. Het is niet waar, dat Schiedam, cultureel gesproken, maar een dode stad is, die geheel aanleunt tegen haar grote nabuur Rotterdam. De hon derden verenigingen, die onze stad telt, bewijzen het tegendeel. Wij vragen slechts: geef hun de kans! Juist omdat Schiedam tot nu toe, wat zaalruimtc betreft, voor een stad van 72.000 inwoners in zulk een be droevende situatie verkeert, was het Ministerie voor de Wederopbouw be reid om uit de uiterst schaarse „pot", welke voor culturele doeleinden be schikbaar is, ons een bescheiden ma teriaal-toewijzing af te staan. Insiders alleen weten wat een moeite dit heeft gekost. Den Haag toonde echter begrip voor de situatie te Schiedam. Zodoende krijgt Schiedam thans de kans van zijn leven. Straks komt onze Gemeenteraad voor de beslissing te staan, of het voor Schiedam verantwoord is, deze kans te grijpen en daarmede aan onze stad ook op cultureel gebied de plaats te geven, welke haar als grotere ge meente toekomt. Een begroting van de exploitatie van het Cultureel Cen trum, welke begroting sluitend is, is door ons aan het Gemeentebestuur overgelegd. Uiteraard heeft de Ge meente ook andere belangen te ver zorgen dan de culturele en komt de Gemeenteraad dus straks te staan voor een afweging van de diverse belangen. Wij, als Schiedamse Gemeenschap opkomende voor de culturele belangen in onze stad, zeggen met nadruk: Nu of nooit. Van harte hopen wij, dat onze Raad er ook zo over denken moge. P. SANDERS. 92

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1949 | | pagina 4