Wilton-Fijenooi'd IN DE BEDRIJFSSCHOOL VAN DIT is een praatje bij plaatjes, op genomen in de bedrijfsschool van Wilton-Fijenoord, een der grote Schiedamsc scheepswerven, wel ke onderwijsinstelling dit jaar een kwart eeuw bestaat en in al die jaren reeds voor zovele jonge Schiedammers een grote zegen is geweest. Zij zal dit in de toe komst ongetwijfeld ook blijven, want vooral na de bevrijding heeft zij zowel voor de werkgever als voor de werk nemer haar belangrijke betekenis on dubbelzinnig bewezen. De oorlog im mers trok vele verhoudingen volko men scheef en verscheidene jongelui waren na die rampzalige jaren geneigd te denken, dat met weinig werken en zonder behoorlijke vakkennis veel was te verdienen. De praktijk heeft hun deze illusie wel op heel duidelijke wijze ontnomen. De ambachtsschool brengt de toekomstige vakman wel een heel eind op de goede weg, maar met het behalen van dit diploma is hij er bij lange na nog niet. 't Is een bewijs van een algemene theoretische en practi- sche opleiding, maar de moderne be drijven, ook een scheepsw erf dus, eisen meer. Zij vragen specialisten, krachten, die op hun werkplaats en op het tempo daarvan zijn afgestemd. De ambachts school is een prachtige basis om op voort te bouwen. Het zijn de bedrijfs- scholen, die de jongens tot deze ver dere studie in de gelegenheid stellen. Zo'n bedrijfsschool is ook die van Wilton-Fijenoord. Zij heeft geen ander doel dan op een hoogst aantrekkelijke en gemakkelijke manier vaklieden voor het eigen bedrijf te kweken. De oplei ding duurt twee of drie jaar en wanneer de leerling de lessen met vrucht heeft gevolgd, wordt hem een door de nij ver! eidsonderwijswet voorgeschreven diploma uitgereikt. Het eindexamen is een rijksexamen en wordt afgenomen door een commissie, waarvan de samen stelling door de minister is goedge keurd. Het examen zelf omvat het vervaardigen van een proefstuk, waar aan de hoogste eisen worden gesteld, binnen een bepaalde tijd, waarbij de leerling geen hulp van buiten krijgt en voortdurend onder toezicht van de Aan ten bankwerker en een draaier in bet scheepsbouw- en reparatiebedrijf worden %eer hope eisen gesteld. Werk stukken van ff specialiseerde fabrieken die defect raken, moet bij in het alge meen ff sproken kunnen herstellen. Jn de practijk komt bij dus dikwijls voor de lastigste problemen te staan. Op school loopt dat natuurlijk nog wel los althans in het begin, want de jongens krijgen een trapsgewijze opleiding om tenslotte alle knepen van het vak onder de knie te krijgen. Al het werk, dat Zij verrichten, is echter afffstemd op de practijk, d.w.z. alles wat ZÜ 'naken, moet ook gebruikt kunnen worden en wordt ook gebruikt, van het eenvou digste ringetje af tot de meest gecom pliceerde afsluiter toe. Precies als in de fabriek krijgen zij schriftelijke op drachten met tekening, ruwe grond stoffen, gereedschappen en alle wat daar verder bij behoort.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1949 | | pagina 6