95 Koperslagen is een beel merkwaardig be drijf. Op de Ambachtsschool wordt dit vak niet onderwegen, \odat de jongens bet van de grond af moeten leren. Dit vereist een langdurige opleiding. Plet is nu eenmaal een geduldwerkje om het schijnbaar willoze materiaal in de vorm te dwingen, die op de tekening staat aangegeven. Omdat ook dege opleiding uiteraard is afgestemd op de practijk, komen ook zj voor de moeilijkste opgaven te staan. Op een schip plegen de pijpleidingen nu eenmaal niet allemaal recbttoe-rechtaan te lopen. commissieleden staat. De school kan dus op generlei wijze invloed uitoefe nen op de uitslag van het examen. Jongens, die van de ambachtsschool komen, kunnen na twee jaar hun di ploma halen. Anderen, die een vak kiezen, dat daar niet wordt onderwe zen, koperslager of vormer bijvoor beeld, hebben drie jaar nodig. Omdat het bedrijf met de opleiding zekere verplichtingen op zich neemt en zich uiteraard financiële offers getroost, wordt van de leerling natuurlijk enige „goodwill" verwacht. Een een ander wordt in een contract vastgelegd. De leerling verplicht zich daarbij de be- drijfsschool met de daaraan verbonden avondnijverhcidsschool te blijven vol gen, terwijl het bedrijf voor zijn reke ning neemt de kosten van de opleiding, het uitbetalen van loon aan de leerlin- Orde, netheid, eerlijkheid en plichts betrachting zijn deugden, die de mens sieren, vandaar dat de school ook in deze richting haar werkzaamheden uitstrekt. Ook de gemeenschapszin wordt aangekweekt, waardoor de jon gens zich lid gaan voelen van de grote familie, die Wilton-Fijenoord heet. Zij moeten hun eigen school schoon houden, ieder krijgt regelmatig zijn „veegbeurt" en wie kattekwaad heeft uitgehaald, moet voor straf extra vegen. Op de lesrooster is veel tijd uitgetrokken voor lichaamsoefening. De school heeft haar eigen sportleraar, onder wiens leiding drie uur per week aan sport wordt gedaan. Om het ver band met het bedrijf te verstevigen, krijgt iedere leerling bij het behalen van het diploma een spaarbankboekje met honderd gulden. Op zijn verjaar dag wordt tot en met zijn 21ste jaar er telkens tien gulden bijgeschreven en tot zijn 25ste jaar 25 gulden. We zullen het hierbij laten. De foto's op deze pagina's spreken voor zich. Een nuttige instelling, deze bcdrijfs- school van Wilton-Fijenoord, nuttig voor de werf zelf ja zeker maar nuttig ook voor de toekomstige vak man, die zich geen betere en prettiger omgeving voor zijn opleiding zou kunnen wensen. In de laatste jaren heeft het lassen in het algemeen en het e/ectrisch lassen in bet bij zonder een belangrijke plaats in de indus trie veroverd. Vooral de scheepsbouw heeft van de vooruitgang op dit gebied veel profijt getrokken. gen (gelijk aan dat van vakgenoten van dezelfde leeftijd die in de fabriek werken), het toezicht op gedrag en regelmatig schoolbezoek, enz. Met het behalen van het diploma behoeft de opleiding nog niet afge lopen te zijn. Er zijn tal van nijvere leerlingen, die nog hogerop willen en daarvoor geeft de bedrijfsschool Wil ton-Fijenoord hun ruimschoots de ge legenheid. Omdat iedere vorm van opleiding aan de eisen van de wet moet voldoen, dient de jongeman, die door wil gaan, het diploma van de Avond- Vaktekenschool in zijn bezit te hebben, hetgeen vanzelf het geval is als hij de lessen trouw heeft gevolgd. Om tot de avondcursus van de M.T.S. te wor den toegelaten, moet de leerling eerst een voorbereidende cursus volgen, omdat hij natuurlijk geen diploma van een H.B.S. heeft. Voor het bezoek aan de M.T.S. worden alle faciliteiten ver leend, zoals het vroeger beëindigen van het werk, zodat dus alle gelegen heid bestaat lessen voor verdere op leiding te volgen. Op deze wijze wordt voor iedere jongeman de gelegenheid geopend om vooruit te komen.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1949 | | pagina 7