SCHIEDAMSE GEMEENSCHAP Cf\u! cl nccit! Administratie en abonnementen: Algemeen Secretariaat, Nieuwstraat 12, Tele/. 6S043 Advertenties: Kon. Ned. Boekdrukkerij H. A. M. Roelants, Lange Haven 14 r, Schiedam, Telefoon 69300 Maandblad, verschijnend onder auspiciën van de Stichting „De Schiedamse Qemeentchap" Iste Jaargang Nummer 7 October 1949 Op 1 September, of laten wij veilig heidshalve stellen op 15 September, valt ongeveer de opening van het winterseizoen voor wat het culturele leven van tal van steden en stadjes in Nederland betreft. Onder steden verstaan wij dan nu eens niet de Ge meenten boven 100.000 inwoners, waar dit culturele leven als het ware automatisch zijn loop neemt, doch meer de provincieplaatsen, waar nog wel eens een duwtje nodig is, maar waar de zaal- en toncelaccommodatie doorgaans toch wel dusdanig is, dat juist dat duwtje voldoende is, om de bevolking vele lange winteravonden te doen genieten van veel wat ook de grote steden op cultureel gebied bie den, in allerlei vorm en naast de fllm. En u zult versteld staan van het grote aantal der plaatsen, waar dit geschiedt en van het geringe inwoneraantal van vele dezer plaatsen, waartoe naar onze mening Schiedam, zegge 72.000 inwoners tellend, tot zijn schande beslist niet mag worden gerekend. Daarmee willen wij natuurlijk aller minst beweren, dat er in Schiedam niets cultureels bedreven wordt. Er is een (algemene) Kunstkring, die doet wat hij kan, voorzover het Tu- schinski-conccrn hem dat mogelijk maakt en er is een R.-K. Kring, die in zijn milieu evenzeer het zijne doet. Maar mag dit, zo vroeg zich de leiding der Schiedamse Gemeenschap af, voor een stad als Schiedam voldoende wor den geacht? Er zal wel niemand in Schiedam worden gevonden, die houdt van een goed concert, graag gaat naar een goed toneelstuk, enz., of hij zal deze vraag met een volmondig neen beantwoor den. Inderdaad, het is beschamend, dat een stad als Schiedam, in dit opzicht, moet parasiteren op haar grote buur vrouw, die bovendien sinds de oorlog vooral in dit opzicht zelve uitermate slecht bedeeld is. Met was dan ook niet anders dan vanzelfsprekend, dat het gemeen- schapsbcstuur, toen dit overkoepelend lichaam geboren was, zich in de allereerste plaats ging bezig houden met de vraag: hoe helpen wij onze stad op de snelste en doeltreffendste wijze uit deze impasse. Wij besparen u thans hoe het plan, hier ter stede een Cultureel Cen trum te vestigen, groeide en wat het uiteindelijk resultaat van een onver moeid, eendrachtig streven was van een aantal mensen gelukkig symp toom! van diverse levenshoudingen. Wij zullen het evenmin hebben over de tussentijdse hindernissen, die moes ten en helaas ten dele ook nog moeten worden genomen. Wij willen hier alleen en zeer na drukkelijk dit constateren en ge lukkig is de Schiedamse pers ons hierin reeds voorgegaan le. dat deze plannen geen andere grondslag hebben, dan om de Schiedamse bevolking tegen de laagst mogelijke prijs en zonder enig winstbejag op cultureel gebied te geven, wat andere steden van de helft van haar omvang, al jaren hebben, dikwijls onder het genot van een beduidende gemeentelijke subsidie; 2c. dat onze stad nimmer zo'n kans is geboden om op volkomen verantwoorde wijze op Cultureel ge bied haar plaats in te nemen onder haar zustergemeenten, die haar krach tens de omvang en betekenis toe komt, een kans, die niet spoedig zal weerkeren: enerzijds niet, omdat hier uiteindelijk een hoogst aantrekkelijk project is tot stand gekomen, practisch, aan hoge eisen voldoend, ev. te effec tueren tegen een inderdaad zeer be scheiden bouwsom; anderzijds niet, omdat nooit de kansen op een lo nende exploitatie gunstiger zijn ge weest dan zij thans zijn, nu Rotterdam nog op halve kracht werkt en ook het zich sterk ontwikkelende Vlaardingen in dit opzicht nog! zeer onvol doende geoutilleerd is. Wij menen dit nog eens te moeten neerschrijven, niet in verband met de eerder gememoreerde weerstanden, deels voortspruitend uit een o.i. ver keerd begrepen eigenbelang wij zullen deze met alle kracht, die in ons is, zien te overwinnen maar omdat o.i. het gevaar lang niet denk beeldig is, dat nu n.b. die kringen, aan welke tot heden zeker geen onwel willende houding ten opzichte van onze plannen kon worden ver weten, in zekere zin de contramine in de kaart gaan spelen, door telkens opnieuw op uitstel aan te dringen, wat weer nieuwe moeilijkheden van andere aard schept. Dit zal zonder enige twijfel niet de bedoeling zijn, maar daar komt het op neer! Het is voor ons: Nu maar dan ook zonder enig uitstel verder, of Nooit! Laten onze vrienden van deze realiteit toch vooral goed door drongen zijn R. IO?

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1949 | | pagina 3