oitoor sc 1111:1» tin i:it c;i.\c>) IIF.F\ ALS iedere Vrijdagmorgen, liet het Carillon van onze St. Jan ook op 16 September zijn galmend geluid over Schiedam gaan, maar het waren niet de vrolijke klanken, die gewoonlijk het pro gramma vormen. Somber was het lied, dat de beiaar dier toen aansloeg, en het was alsof de oude toren daarmee ook zelf uiting gaf aan zijn diepe smart over het heengaan van de man, die jaren terug het initiatief nam tot de restauratie van het als het ware aan zijn zorgen toevertrouwde schone kerkgebouw: Gerrit Willem van Bergen Walraven Sr. Hij was er de man niet naar om het daarbij te laten: hij rustte niet, voordat het enorme project tot in de kleinste onderdelen was uitgevoerd. Weemoedige coïncidentie: betrekkelijk kort nadat de kerk in een plechtige samenkomst weer aan kerk meesters kon worden overgedragen, ging hij zelf de eeuwige rust in. Wel niemand, die deze zo vitale, altijd bezige man van enigszins nabij kende, zal een zo spoedig einde hebben verwacht. Inderdaad, hij was de 70 gepasseerd, doch noch uiterlijk, noch innerlijk was daarvan iets te bemerken: hij zat nog zó vol plannen en ideeën als was hij nog in de volle kracht van zijn leven. Het ligt niet op onze weg om hier een opsomming te geven van hetgeen hij naast zijn drukke zaken in het belang der gemeenschap, en vooral van de Schiedamse Gemeenschap, in de loop van vele jaren heeft gepresteerd; de dagbladen hebben dit reeds uitvoerig gedaan. In dit blad willen wij in de eerste plaats het volle licht laten vallen op de grote liefde, die Van Bergen Walraven voor de stad zijner in woning koesterde, en vooral ook kan het anders? op zijn sterk ontwikkeld gemeenschapsgevoel. Als helaas nog weinigen begreep hij wat het zeggen wil en wat te bereiken is, wanneer allen, die het goede willen, de handen ineen slaan, nauw samen werkend, ongeacht plaats in de maatschappij en levensbeschouwing; wanneer diegenen het vertrou wen krijgen, die de capaciteiten en de eerlijke wi\ hebben om iets tot stand te brengen. Bij tal van gelegenheden en op allerlei terrein gaf hij blijk van dit begrip. Dat zeer velen de mens Van Bergen Walraven zeer zullen missen, daarvan zijn wij overtuigd en óók zelve voelen wij het zo. Doch het verlies, dat de Schiedamse Gemeenschap heeft geleden, ook al maakte Walraven geen deel uit van het dagelijks bestuur, noch van de bestuursraad, is zeker niet minder groot. Vandaar dat het ons een grote behoefte is zijn nagedachtenis op deze plaats te eren. Moge zijn onvermoeide streven velen tot lichtend voorbeeld zijn, opdat zijn geest levend blijve, zijn zegenend werk worde voortgezet. Dat hij thans de rust moge vinden, die hij zich tijdens zijn welbesteed leven eigenlijk nooit heeft gegund. R. I08

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1949 | | pagina 4