en soortgelijke beperkingen met be trekking tot de ru-oorlogse materiaal voorziening. Om het nog korter te formuleren: de capaciteit van opwek king en vervoer van electriciteit is nog steeds ten achter bij de groei van het verbruik. Weliswaar zijn alle centrales door een landelijk koppelnet in staat om een eventueel overschot aan ver mogen van de ene ten goede te laten komen aan het geheel ter dekking van tekorten aan vermogen van andere, maar dat neemt toch niet weg, dat het geheel nog te weinig is ten opzichte van de sterk gestegen behoefte. Niet alleen Nederland, maar ook andere West-Europese landen zitten sinds de bevrijding met dezelfde moeilijkheden. In Engeland bijvoorbeeld is men de laatste winter herhaaldelijk genood zaakt geweest bepaalde kabels en daar door gehele districten van „stroom" uit te schakelen, om een fatale over belasting van centrales en andere districten te voorkomen, een over belasting, die niet alleen onaangename gevolgen had kunnen hebben voor de industrie, maar evenzeer tot groot ongerief zou worden voor de parti culiere verbruiker, want om te weten wat het betekent om zonder licht te zijn, behoeven we slechts de laatste oorlogswinter in ons aller herinnering terug te roepen. Wij spraken van piekbelasting. Zij ontstaat door een groot gelijktijdig verbruik, zoals dat vooral het geval is in de donkere wintermaanden, als iedereen in zijn woning licht nodig On^e werklieden arbeiden practiscb dag en nacht om in de allergrootste behoeften aan stroomte blijven voldoen. Zij doen hun best. Doet u het ook? heeft, ook de straatlantaarns branden en de fabrieken en werkplaatsen, be halve het licht, ook motoren, las apparaten en andere elcctrische werk tuigen ingeschakeld hebben, terwijl bovendien terzclfdertijd trams en trei nen veelal met extra-materieel rijden om iedere werkende man en vrouw op de snelste en gemakkelijkste manier van en naar huis te vervoeren. Van een piekbelasting spreekt men derhalve vooral in de maanden No vember, December en Januari, 's mor- Daar heb je bet nu al. De stroom is uitgeschakeld, omdat ze thuis het kacheltje Heten branden en de stofzuiger gebruikten. En dat tussen 4 en 6 uur 's middags. Het werk ligt stil, arbeidsuren gaan verloren. Dit plaatje is natuurlijk niet „echt"maar werkt u er van vandaag af aan mee, dat deze foto nooit in werkelijkheid gemaakt kan worden gens tussen 7 en 9 uur en in de voor avond tussen 4 en 6. Het gelijktijdig ingeschakeld zj" ''an alle genoemde licht en krachtbronnen op de eveneens genoemde uren, breekt de Nederlandse centrales op het ogenblik nog de nek. De vervulling van de zeker niet gemakkelijke taak, om de electricitcitsvoorzicning gaande te houden en om in de belangrijkste behoeften te voorzien, is alleen dan mogelijk, wanneer iedere verbruiker waakt tegen bepaalde, in dit verband gesignaleerde misbruiken. Om een paar voorbeelden te noemen: Hel verlichte gebouwen en woonhuizen, brandende lampen in vele vertrekken, terwijl licht slechts in cén afdeling of kamer noodzakelijk is. Huishoude lijk werk gedurende de genoemde piekuren, waarbij strijkijzer of stof zuiger gebruikt wordt. Het inscha kelen van broodroostertjes cn elec- trische kacheltjes tussen 7 cn 9, alsmede van 4 tot 6. Wacht daarmee tot na 9 uur of 's middags na zessen. Men helpt daarmee de gemeenschap en dus ook zichzelf, want men werkt er toe mee, dat het clectriciteitsbedrijf er niet toe zal moeten overgaan be paalde districten wegens overbelasting uit te schakelen met alle moeilijkheden cn schade voor de industrie en tot groot ongemak van de particulier. Natuurlijk spreekt het voor zich, dat ook de industrie zelve moet meewerken en zo zuinig mogelijk zal iru>eten zijn. Mogen wij in Schiedam op allen rekenen? Dank u! III

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1949 | | pagina 7