SCHFEDAMSE GEMEENSCHAP nu I23 late Jaargang N a m m e r 8 November 1949 Administratie en abonnementen: Algemeen Secretariaat. Nieuwstraat is, Tele/. 68043 Advertenties: Kon. Ned. Boekdrukkerij H. A. M. Roelants, Lange Haven 141, Schiedam, Telefoon 69300 Maandblad, verschijnend onder auspiciin van de Stichting ..De Schiedamse Qemeenschap" Het is uiteraard niet met het ge bruikelijke pleizier, dat wij ons ditmaal tot schrijven zetten om op deze pa gina nog enige aantekeningen te maken naar aanleiding van de aanslag op ons Culturele Centrum, tengevolge waarvan het slachtoffer nog steeds in levensge vaar verkeert; ons Centrum, dat voor ons, dagelijks bestuur, niet zomaar een plan was als een ander, maar reeds een levend organisme, dat zich zeer voor spoedig ontwikkelde en waarvan heel veel verwacht werd. Die verwachtingen, althans die voor de naaste toekomst, zijn nu met één slag de bodem ingeslagen, radicaal, doch en dit is het droevige op zeer onelegante wijze en niet om de zaak zelf, die mirabile dictu, de warme sympathie van een behoorlijke meer derheid van de raadsleden had. Dat er naar aanleiding van het voor stel van B. en W. in de raadszitting van 28 October j.L nog een hartig woordje zou gesproken worden, dat stond wel vast. Dat was ook niet erg; dat was zelfs uitermate gewenst. Dat echter een partij, die in meerderheid de plannen een goed hart toedroeg, tenslotte op onbegrijpelijke gronden en volkomen onverwacht overstag ging dit mogen wij zeer nadrukke lijk zeggen na het zeer nauwe contact dat ons bestuur met nagenoeg alle fracties, zo ook met deze, heeft onder houden heeft toch wel zo'n deuk veroorzaakt in de tot dusver zeer prettige verhouding tussen het Ge meentebestuur en de Schiedamse Ge meenschap, dat het de vraag is of deze dit te boven komt. Wie op principiële gronden tegen een schouwburg is, het zij zo, maar wie dat niet is, bovendien bereid is tot grotere financiële bijstand, dan door ons gevraagd werd en tenslotte zekere garanties ontving uit de mond van een aantal serieuze mannen, die stuk voor stuk het volle vertrouwen waard zijn, die handelen niet als de R.K. fractie in meerderheid deed, trouwens ook niet als enkele andere in hun geheel tegenstemmende fracties deden, te meer niet omdat het hier ging om een voor stel van grote draagwijdte en van niet minder grote betekenis voor de toe komst van Schiedam. Dit geluid is eigenlijk ook nauwelijks gehoord tij dens de debatten. Integendeel, men is afgedaald tot allerlei details, zodat men tenslotte door de bomen het bos niet meer zag en zo is het tot een, laten we het noemen synthetische stemming ge komen, die dit voorstel niet verdiend heeft. Doch het is mosterd na de maaltijd en wij zouden het dus hierbij kunnen laten. Maar ons moet toch nog iets van het hart. Er is tijdens het Raadsdebat natuur lijk ook het een en ander gezegd over de financiële opzet van het geval en er zijn raadsleden, die in hoofdzaak daarom hun stem tegen hebben uitge bracht, omdat zij het niet verantwoord achten onder de huidige omstandig heden fïnantiële verplichtingen en nog wel zeer onzekere, voor de Gemeente aan te gaan. Vóór de Raadszitting heeft ons bestuur naar buiten steeds het standpunt ingenomen, dat het best mogelijk was, dat de exploitatie jaar lijks een zeker tekort zou opleveren. Maar, zo voegden wij er dan bij, mag de culturele zaak, indien zij prima gediend wordt, de Gemeente dan geen offer waard zijn? Hoeveel gemeenten financieren niet een duur orkest, sub sidiëren niet instellingen of gebouwen, die niet kunnen tippen aan het Cultu rele Centrum, dat hier verrezen zou zijn. Wij namen dit standpunt voorname lijk in, omdat nooit te bewijzen valt of een begroting zal kloppen en net zo min dat zij event, niet zal klop penallerlei volkomen in de lucht hangende factoren beheersen deze in belangrijke mate. Doch nu alles voor bij is, kunnen wij wel verklappen, dat naar ons oordeel, dat heus niet op drijf zand was gebouwd, deze zaak een zeer gezonde basis had. Ons zou het zeer zijn tegengevallen, wanneer het C.C. niet betrekkelijk snel selfsupporting zou zijn geweest. Het is toch nog wel zo in de wereld, dat, wie met een ge zond plan komt, dat in de tijd past en dat serieus en met de beste krachten en middelen wordt aangepakt, slaagt. Alle factoren hiertoe waren aanwezig, doch men heeft het niet willen zien. Schiedam heeft inderdaad een pracht kans gemist om zich op volkomen verantwoorde wijze een Cultureel Cen trum te scheppen, welks gelijke hier te lande moeilijk zou zijn te vinden en dat voor de gehele burgerij, ook zake lijk bekeken, ook voor de bestaande bioscopen en voor de cafc-houders een zegen zou zijn geweest. Wij zullen nu binnenkort naar Vlaardingen moe ten gaan, om te zien of te horen, wat wij zo graag te Schiedam hadden ge zien of gehoord. En we zullen er dan ook aan moeten wennen om ons kopje koffie of glaasje bier voor of na con cert of voorstelling, daar lekker te vinden. Misschien valt dat ook wel mee. Vereot® op pa®. 1*4 onderaan)

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1949 | | pagina 3