OSCHIEDAMSE INIATUREN ^P*"' geladen met graan uit de het jaar, dat bijna voorbij was, nog eens door. In hun geest zagen zij de Oostzcclandcn, de haven weer binncn- vareR, zagen zij het werk in de brande rijen, en keken de schepen, vol voor export bestemde jenever, na bij hun II. vertrek. De dagen vóór Kerstmis hadden zij in hun kantoren veel gc- HI.I werd Kerstmis in Schiedam, Augustus of „Heijlich Cruijsdach' cijferd om te kunnen zien of het al dat eens de stad was van haring- 14 September gemaakt; bij de dan niet een goed jaar was geweest, reders en vissers.... In de moeilijkheden, die zij hadden gehad; En de brandersknechts en zakken- Kerst nacht trokken zij op naar de bij de scheepsmakkers, die zij aan de dragers, waren zij nog niet vermoeid Janskerk. Zij moesten elkaar bij- zee hadden moeten afstaan; bij ver- van de lange werkdagen en zware lichten met flambouwen en lantaarns wanten, die tijdens hun afwezigheid arbeid? Moesten zij, wanneer zij hun in de slecht verlichte straten. Maar het tijdelijke met het eeuwige hadden meesters en de leden van de aanzicn- ïn de kerk was het beter. De hymnen verwisseld.Maar nu was de Kerst- lijke en deftige families zagen zitten, klonken omhoog en de pastoor las boodschap hun weer aangezegd, ver- toch onder de dienst niet af en toe' de woorden uit de Profeet Isaïas: kondigende de komst van Gods Zoon. denken aan de armoede en moeilijke „Haec elicit Dominus: Populus, qui Na at loop van de dienst verliet men omstandigheden, waarin zij verkcer- ambulabat in tenebris, vidit luccm het met kronen verlichte kerkgebouw den? De dienst werd beëindigd en magnam: Habitantibus in regione en kwam weer in het donker van de allen zongen gezang 117: „Halleluja! umbrae mortis, lux orta est cis. nacht. En op hun weg naar huis looft den HeerHet kerkgebouw Parvulus emm natus est nobis, et kwamen zij andere mensen tegen.... stroomde leeg. En op hun weg naar filius datus est nobis, et foetus est huis kwamen zij andere mensen principatus super humerum ejus. Et tegen.... vocabitur nomen ejus, Admirabilis, TTJ* N het werd Kerstmis in Schiedam, Consiliarius, Deus, Fortis, Pater futuri JlL dat later, eeuwen lang, het stempel saeculi, Princeps pacis.... (Dit zegt droeg van de vele branderijen.... de heer: Het volk, dat in de duisternis In de morgen van de eerste Kerst- T7N weer wordt het Kerstmis in wandelde, zag een groot licht; hun dag luidden de klokken van de H, Schiedam, thans de moderne in- dic woonden in de landstreek van de Sint Jan ten teken, dat de dienst dustricstadNu niet meer het kleine schaduw des doods, een licht is hun weldra zou beginnen. De Schiedam- stedeke van weleer. Onze stad heeft opgegaan. ant een Kindeken is mers de branders, de zakken- een sterke groei gekend; grote scheeps- ons geboren, err een Zoon is ons dragers, de brandersknechts en alle werven, waar duizenden werken, en gegeven, en de heerschappij is op anderen zij kwamen om te horen uitgebreide fabriekscomplexen zijn er Zijn schouders gelegd; en Zijn naam de blijde boodschap van Kerstmis, gekomen; moderne woonwijken zijn zal genoemd worden: Wonderbare, Er werd goed geluisterd toen de verrezen; Schiedam is niet meer de Raadgever, God, Sterke, ader der predikant uit de Statenbijbel Lucas 2 brandersstad, maar heeft een totaal toekomende eeuwen, orst des vredes). voorlas en de tekst van zijn predikatie ander karakter gekregen. Maar nóg In devote aandacht luisterden de aankondigde: „Ende sy baerdc haren zullen met Kerstmis de kerkklokken parochianen naar woorden, zang en eerstgeboren soon, ende wondt hem en het zijn er thans vele de orgelspel. Maar dwaalden toch hun in docckcn, ende leydc hem neder gelovigen oproepen om Jezus' ge- gedachten somwijlen niet af naar het in de kribbe: omdat voor hacrlicdcn boortc te herdenken. 1 lebben wij jaar, dat ten einde spoedde? De geen plactsc en was in de herberge". gegronde redenen om aan te nemen harmgreders hadden daags te voren Het was een goede preek. Maar dat, als de kerkdiensten zijn afgelopen, hun boekhouding afgesloten in over- konden zij, toen de "machtige orgel- ieder kan verklaren geen wereldse ccnstemming met een oude bepaling tonen ruisten door het kerkgebouw, gedachten te hebben gehad tijdens de uit de keurboeken van de stad: „de zeggen dat hun geen woord was uren binnen de muren van de kerk- stuurluiden moesten de schippers, ontgaan en hun gedachten soms niet gebouwen doorgebracht? Ik geloof, die \ix>r eigen rekening voeren, en elders hadden vertoefd? Zeker, ge- neen; immers het volmaakte is niet de reders „goede rekening ende bewijs werkt werd er in de branderijen op van deze wereld en het zou ook niet doen goct tijts voir Kerstavont". Zon- en feestdagen niet. Het was zuiver menselijk zijn. Ook nu ligt Konden zij het hoofd buigen dank- zelfs door het stadsbestuur verboden Kerstmis slechts een week voor baar voor een gunstig jaar en met om te voorkomen, dat de knechts Oudejaarsavond en men staat dan berusting in tegenslagen, die hun „die in de branderijen zijn werkende, vaak stil bij de gebeurtenissen van deel werden? En dan de eenvoudige door vermoeytheyt, swakheyt als het bijna afgelopen jaar, de vreugden lieden, stuurlieden en vissers. Zij anders, dikwijls niet in staat zijn die men ondervond, de smarten die behoefden in dit winterweer met hun om nac haer werk te kunnen zien, moesten gedragen worden; bij het buizen de Maas niet uit te varen waardoor groote ongelukken soo van besef ook dat wij leven in een zorge- „tcn harincksaert maar „des brand als anders ('t welk God wil lijke tijd en een wereld vol spanningen swintcrdaechs sponnen zij in de bacncn verhoeden) soude kunnen geschieden", en dreigingen. De kerkdiensten zullen gacrcn, dacr men 't wandt off maeckt". Daarover bch«fdcn de branders zich eindigen; dankbaarheid zal er zijn Toch verwijlden hun gedachten met dus geen zorgen te maken, maar toch voor God's genade. En op hun weg Kerstmis nog bij de tochten naar gingen zij, als deftige lieden gezeten naar huis zullen de gelovigen andere zee, na Sint Bartholomcusdag 24 in de beste gestoelten van de kerk, mensen tegenkomen I52 I 1. I.* I - J n m J L - I

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1949 | | pagina 16