Het kind en Kerstmis die door Albert van Dalsum en de zijnen met „De comedie van het ge luk" was aangesneden. Toen heeft de Schiedamse Kunstkring het braaklig gende gebied verder ontgonnen, eerst onder voorzitterschap van wijlen Dr. 11. A. v. d. Broek en later al spoedig met de heer K. J. Heyboer aan het hoofd. Medebestuurders waren Mr. P. van Bochove, J. Nauman, G. J. Vincent, in wiens plaats de heer A. J. C. van Oppen is gekomen en H. Klijn Hzn., de tegenwoordige secretaris. Hen belangrijk aandeel in het werk had verscheidene jaren ook de heer A. Ledebocr als administrateur. Tegen woordig is de heer J. van Dricl de vraagbaak van de leden en de man, Wanneer de gouden herfstbladeren door de Novemberwinden van de bomen zijn gedreven en de naakte takken tegen de grauwe winterluchten zich tekenen gaan, daalt de winterrust over de aarde. Alleen als de weste- winden over de vlakke velden waaien, door de kale bomen gieren en om de huizen, is het of er opstand en dreiging door de natuur gaat. Maar de intimiteit in de huizen der mensen wordt er te groter om. In deze sfeer van de naderende midwinter, van korte grauwe dagen en lange donkere nachten zit iets van een geheimzinnige vreugde, de vreugde van de verwach ting. Het is alsof de ziel zich instelt om het innige te koesteren, om, net als in de natuur, de verborgen krachten te verzamelen om straks, als het licht weer overvloedig zal schijnen en de die zorgt voor de ingewikkelde roula tie. Het democratische karakter van de Kunstkring spreekt wel duidelijk uit het recht van alle leden op een behoor lijke plaats. Bij alle voorstellingen is de indeling daarom weer anders. Slechte tijden hebben wc beleefd, maar hoe de toestand ook mocht zijn, steeds wist men dit mobiele culturele centrum door de nood der tijden veilig te laveren naar de toekomst. Begonnen met vijf voorstellingen, kwamen we tot zeven en dit seizoen zijn het er zelfs acht, want ter ere van het derde lustrum komen Wim Kan en Corrie Vonk met hun A.B.C.-cabaret naar Schiedam. Proficiat Kunstkring, pro ficiat Schiedam! aarde met zijn stralen verwarmen, uit te botten en te bloeien in hernieuwde kracht en volheid. Midwinter is de tijd van wachten en verwachten en geen is daan-oor zó gevoelig als het kind. Zijn ziel is nog niet geheel overdekt door de last van het moderne leven dat geen rust kent, ook geen winterrust, omdat de tech niek de duisternis en de elementen heeft leren beheersen. Zijn ziel beleeft nog intens de verwachting, in de don kerheid, van het licht, van het ver nieuwende dat weer zal komen. Is de hele jeugd niet de tijd van verwachting? Daarom zijn kinderen als de herders in het veld, die leefden in de verwach ting. De oude, eeuwenoude belofte van de komst van de Messias zal bij de Farizeeën en Schriftgeleerden verstold zijn geweest tot een dogmatisch weten, waarover in tempel en synagoge diep zinnig gesproken werd, maar is bij de herders en kinderen gebleven wat zij moet wezen: heilige verwachting. Dat is geen schone gedachte die gekoesterd kan worden of waarover men een scho ne predikatie kan houden, doch waar van diep in het hart de vervulling niet geloofd wordt. Het is het zeer werke lijke en heel directe trillen van de ge lovige en gelovende ziel, die zegt: Nu, ieder ogenblik kan het gebeuren. Daarom gaat het leven ook niet aan hen voorbij, zij hebben het nog niet te druk om Grid's handelen in en aan deze wereld te herkennen. Daarom waren het de herders in het veld,die in de stille Kerstnacht de Engelenzang hoor den en verstonden, die hun de verkon diging bracht van de geboorte van het Christuskind in de sul van Bethlehem. Daarom zijn het de kinderen nu, die- Kerstmis waarachtig beleven in heilige verwachting en heilig geloof: het licht schijnt in de duisternis en de duisternis heeft het niet ovcrmocht. Zij horen opnieuw de Engelenzang en als zij met hun kleine eerbiedige handen hun kaarsje vasthouden naast de lichtende kerstboom, dan is hun heilige verwach ting in heilige werkelijkheid overge gaan en geloven zij met hun diep kinderlijk gemoed: Nu is het Kerstmis. Vrede op aarde, want u is geboren de Christus, de Heiland der wereld. J. RITSEMA VAN ECK. Er zullen onder onze lezers en vooral onder onze lezeressen wel niet velen zijn, wie wij nog behoeven te ver tellen, dat het ons jongste Prinsesje is, dat met een alleraardigste en zeer toepasselijke foto ons Kerstnummer opent. Misschien ook niet, dat deze foto er een is van de 12, die tezamen de zeer mooie kalender vormen, door de Vereniging „Pro Juventute" uit gegeven, ter ondersteuning van het mooie werk, dat deze vereniging zich tot taak heeft gesteld. Doch dit laatste zouden wij toch niet gaarne onvermeld laten: immers, aan Pro Juventute hebben wij het te danken, dat wij van deze foto konden gebruik maken en nu lijkt het ons, dat wij aan onze dankbaarheid op geen betere wijze uiting kunnen geven dan door een ieder toe te roepen: koopt deze exclusieve, door een ieder be wonderde kalender; hij kost slechts f 2,25 en u steunt er een prachtig werk mee: hulp aan het bedreigde kind. 13 December - Mr If. J. 1*EEK - 5© Jaar „Dit is het geul van Abrahams levensjaren, 175 jaren". Genesis. Dee%' dag sprak Abraham tot Burgemeester Peek, terujl bij lachende hem diep in d'ogen keek: „Zie naar mijn jarental dat voorbeeld doe U deugd toen ik de vijftig bad, begon mijn taeede jeugd". Rif. de titelplaat 164 (Kola M. C.'ilrgboom. imrlrnla r.0 De kalenderzijn overal verkrijgbaar vaar een raambiljet dit kenbaar maakt.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1949 | | pagina 28