SCHIEDAMSE UEMEENSCHA1' S^eratjeeat Het Kerstkind der mensen T39 Administratie en abonnementen: Algemeen Secretariaat, Nieuwstraat 12, Tel ef. 68043 Advertenties: Kon. Ned. Boekdrukkerij H. A. M. Roelancs, Lange Haven 141, Schiedam, Telefoon 69300 Maandblad, verschijnend onder auspiciën van de Stichting „De Schiedamse Qemeenschap" lite Jaargang Nummer 9 December 1919 Over de franje van dit feest is niemand in het onzekere. Een Kerstboom. Rood papier. Warmbrandcnd kaarslicht. Stemming. Echte gezelligheid. Lek ker eten en drinken. Dan ook nog de zo bekende Kerst liederen en de geschiedenis van het Kindcke. Daar zijn we bij het wezenlijke van het Kerstfeest. Het Kindeke. Geboren op een ongelegen ogenblik. In een onbetekenend stadje van Pa lestina. Onder omstandigheden zonder glans en luister. Hulpbehoevend als ieder ander kind. De koude, harde wereld gaf het nauwelijks plaats om geboren te wor den. Wanneer het geboren is, heeft zij voor hem niet de minste belang stelling. Eenmaal groot geworden klinkt steeds weer: geen plaats. En het kruis doemt op. Maar wat wil toch dat kind, waaraan wij in 1949 niet voorbij kunnen gaan? Verzekeren, dat God die koude, harde wereld niet aan haar lot overlaat. Ons in onze zelfzucht en verbittering en vijandschap lief heeft. Wij zijn echter van grote woorden niet gediend. Staan er argwanend tegenover. God weet het en geeft aan Zijn woord gestalte. Hij geeft Zijn kind aan de wereld. Hij waagt het Zijn kind midden tussen ons mensen neer te leggen. Op gevaar af dat het onder de voet gelopen en vertrapt wordt. Wat we ook mogen doen, we kunnen de boodschap niet ongedaan maken: Zie, Ik verkondig u grote blijdschap, die al den volke wezen zal, namelijk dat u heden geboren is de Zaligmaker, welke is Christus de Heer. In het kindeke van Bethlehem wil God een schuldige en verloren wereld tot Zich terugbrengen. Ja, het is nog geweldiger. In het Kindeke komt God zelf tot ons' mensen, die voor Hem geen plaats hebben. Dat kind is in der waarheid onze Immanucl, dat is God met-ons. God met ons. Hoe zullen we het uithouden bij een heilig God? Daarom komt Hij tot ons in het Kindeke van Bethlehem, dat Zijn volk zal zalig maken van hun zonden. Zijn naam Jesus staaf er borg voor. L. J. CAZEMIER. DAT een kindje geboren wordt in stille afzondering, heeft in zich niets ongewoons noch droevigs. Het komt toch ter wereld in een men selijke gemeenschap van stad of dorp, waarin het met liefde wordt opgeno men. Maar dit gebeurde niet met 't kind van de Kerstnacht, dat reeds tevoren werd buitengesloten „daar er geen plaats meer was". Toen gebeurde het wellicht onbe wust, maar later zou men Hem bewust kwaadwillig nogmaals uitstoten om Hem buiten de gemeenschap zelfs te doden. Mag men dit „tragisch" noemen, wanneer wij bedenken, dat Hij, de Schepper van mens en gemeenschap juist voor haar verlossing gekomen was? Zeker, diep tragisch, maar dan niet voor Hem, doch voor ons. Want eeuwen lang tot in onze dagen heeft de geschiedenis onbetwistbaar aangetoond, dat er geen gelukkig ge meenschapsleven mogelijk is, waar God als grondlegger en Einddoel wordt buitengesloten. Een gemeenschap zon der God mist alle innerlijke contact. De mensen loopen als vreemden blind langs elkaar heen of botsen zelfs tegen elkander op als vijanden. Een gemeen schap zonder God mist daarom juist de vrede. Hoe zouden wij ons ook onderling als broeders kunnen voelen, waar wij geen gemeenschappelijke Vader in God en geen gemeenschappelijke Broeder in Christus erkennen? Laat ieder, die voor zich overtuigd is van de noodzaak der gemcenschaps- gedachte, die klaar inziet, dat de wereld van vandaag diep ongelukkig is juist door gebrek aan ware gemeenschaps zin, die vurig verlangt naar een vredige samenleving, waar mensen als Gods kinderen elkander liefdevol helpen willen en die door de verblinding en verwarring van de tijden niet de gelijk gezinde evenmens kan ontmoeten, alleen naar de kribbe gaan van 't Kind, om daar zijn God te aanbidden en al de anderen te vinden, en zo vanzelf de ware gemeenschap te vormen, waar vreugde en vrede heersen, omdat God 't Kerstkind ervan 't middel punt is. Zalig Kerstfeest. PATER A. WILLEMS O.P.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1949 | | pagina 3