En de Middenstand even dit: 142 feit, dat men het uittrekken van zeer grote bedragen voor dit doel niet ver antwoord acht, gezien het merkbaar ongunstiger worden der tijden. Hier aan wordt ook toegeschreven, dat de plannen niet met meer enthousiasme door de burgerij zijn ontvangen. Uiteraard is ook de houding van de Raad inzake de bouw van een Cul tureel Centrum op de beslissing van invloed geweest, doch alleen in zo verre, dat deze er door is verhaast. Dat een en ander een verminderde activiteit van de Schiedamsc Gemeen schap tengevolge zal hebben, moet nadrukkelijk worden tegengesproken. Zo wordt ernstig overwogen om een gedeelte der be<x>gde- feestelijkheden toch doorgang te doen vinden in het kader der vacanticbcsteding. Verder is in studie het jaarlijks opvoeren van het stadsspel „Het Spul van Jonker Franssen-oorloch", terwijl de vervaar diging van een op hoog peil staande stadsfilm in studie is. En tenslotte u weet het reeds wordt aan de plannen met betrekking tot de stichting van een Ciiltureel Centrum hier ter stede met energie vexmgewerkt. Deze kwestie is zo mo gelijk nog urgenter geworden nu de uitbreidingsplannen van Musis Sacrum, overigens niet meer dan een nood oplossingdefinitief van de baan zijn. WANNEER wij hierboven op merkten, dat het plan, om het vol gend jaar vanwege het 675-jarig bestaan van onze stad de bloemetjes eens be hoorlijk buiten te zetten, niet met al te groot enthousiasme is ontvangen, dan bedoelen wij daarmee zeker niet te zeggen, dat er niet van voldoende animo is blijk gegeven bij de samen stelling van een programma, dus van de zijde der, laten wij het noemen, activisten. Als er n.l. ooit van een overladen programma sprake is ge weest, dan is het wel in dit geval: het zou niet de minste moeite hebben gekost één maand, zelfs 2 maanden, te vullen en met attracties van de meest verschillende aard. Maar het is nu eenmaal nog steeds zo in de wereld, dat de zaal vol moet zijn, om van succes te kunnen spreken. Naar ons gevoel lagen de verhoudingen echter verkeerd: de spelers zouden zeker een zaal hebben kunnen vullen, terwijl voor het publiek het toneel te groot zou zijn geweest. VC'as er dus alle reden om van de feestviering in volle omvang af te zien, dat wil niet zeggen, dat daarmee alle initiatieven in de ban moeten worden gedaan en zeker niet die, welke kunnen worden geëffectueerd zonder grote risico's. Zo is het o.m. heel goed mogelijk- in het kader der vacanticbcsteding een aardig programma, een verstandig residu van de feestplanncn, samen te stellen en zo zou het ook jammer zijn als aan onze actieve middenstand de kansen ontnomen werden, om te de monstreren, dat in Schiedam weinig minder verkrijgbaar is dan in Rot terdam. Of daarvoor een doodgewone mid- dcnstandstcntoonstclling, zoals die overal in de provincie en inderdaad dikwijls met groot succes wordt georganiseerd, het middel is, weigeren wij, voor wat Schiedam althans be treft, te geloven. Daarvixrr ligt Schie dam te dicht onder de rook der grote steden. Toch is de Schiedamsc Middenstand blijkens veel gevoerde reclame al tevreden, als de Schiedammers niet naar Rotterdam gaan om hun inkopen te doen. Vi'ij zien het enigszins anders: als de Schiedamsc Middenstand niet in staat is iets te organiseren, dat de Rotterdammers naar hier trekt, laat hij dan maar emigreren. Dan behoeven wij ons hier geen illusies te maken. Dan gaat het met alles, als met ons Cultureel Centrum. Neen, wie zijn terrein wil verdedi gen, moet aanvallen: wat in dit geval wil zeggen, dat men b.v. niet moet streven naar een tijdelijke verplaatsing van de Hoogstraat, maar dat men iets moet scheppen, dat werkelijk attractief is, waarmee geen kapitalen behoeven gemoeid te zijn. Laten we eens een speelse suggestie doen. Wij hebben, al is er dan ook het geboomte gekapt, nog steeds een Volkspark, zoals weinig gemeenten het hebben. Als wij daarin nu nog eens een aardig Marktplein creëren met huisjes, stalletjes en tentjes en wij exposeren, demonstreren en verkopen daar op zeer attractieve wijze, b.v. er moet een lijn in zitten alles wat de huisvrouw moet of kan interesseren en wat dus het gezin ten goede komt, dan zouden wij niet weten waarom Rotterdam-West niet in Schiedam zou komen winkelen. R. DAT utu u<u met die Sinterklaas! Zo'n triomfale intocht heeft Schicdum nog niet gezien. Een heuse stoomboot, een echte Sinterklaas en duizenden jui chende en zingende kinderen langs de havens. En alle vaders en moeders kin derlijk Mij om de tzeugd van hun kroost. Zelfs onze burgemeester was diep onder de indruk san het gebeuren en kon niet nalaten ook zijn verlanglijstje aan de Sint aan te bieden. Het waren maar j kleine wensen: een canllonnetje van 6j ct., een cultureel centrumpje van 7 gulden en een ambtsketentje van een dubbeltje. XJ ziet, zeifs een burgemeesters hand is gauw gevuld. We hopen van harte, dat Zijn EdAchtb. z'n zin krijgt. Een wens: doe het 't volgend jaar nog b.ter, maar laat Sinterklaas niet als reclame-omroeper fungeren. Dat is ver beneden z'n stand. LIET volgend nummer verschijnt 1 Fe- I I bruari 1950. Tot ij Januari worden de gegevens voor het cultureel maandrooster van Februari ingewacht aan het Bureau tan de Schiedamse Qemeenschap, Nieuw- straat 11, telefoon 68043. Denkt u eraan £N vergeet u ook de Kersttentoonslel- ling niet. die in ons Stedelijk Museum is ingericht. De Rotterdamse Kunstenaars sociëteit exposeert schilderijen en beeld- houuwerk tan de leden. Tot 7 Januari kunt u er terecht. LJ ET Pijperdag-Comité „Harmonie" x is druk in de u-eer om de Pijperdag tan de se Pinksterdag 1950 in goede banen te leiden. Er komt heel uat voor kijken om 2000 pijpers uit alle delen tan het land behoorlijk te ontvangen. Maar er uardt met groot enthousiasme gewerkt en dan lukt het immers altijd. DE president tan het Delftsch Stu denten Muziekgezelschap Apollo" zei in een danku-oord na het concert in de aula tan ons Museum op 6 De cember o.a., dat hij nog nooit m Schiedam was geweest, maar hij had toch toel eens kennis gemaakt met „iets Schiedams" en dat „iets kon wel eens een stimulans zijn tot culturele prestaties. Het is teer wel mogelijk, dat in Delft ZO iets door „iets Schiedams" kan ge beuren. In Schiedam is zulks zeer zeker niet het getal, want dan hadden er hier over de stad verspreid al minstens 3 cul turele centra moeten staan (a/gemeten aan de hoeveelheid „iets" die door de kelen is gevloeid). Nu is er zelfs geen plaats voor ién.' HADDEN wij in Schiedam maar een cultureel centrum. Dan zou Willem tan Otterloo geen brief hebben behoe ven te schrijven aan het Toonkunst- bestuur, dat hij met het Residentie- Orkest beslist niet meer te Schiedam (Qrote Kerk) zal concerteren.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1949 | | pagina 6