Brabantse herkomst van tal van Schiedamse families Oordeel van een landgenoot over Schiedam in 1719 CWeet <=U Zon in de Prinsensteeg Bij de opbloei van de Korenwijn- industrie in Schiedam, in het begin van de achttiende eeuw, trokken 2eer veel arbeiders naar deze stad om daar een stuk brood te verdienen, dat hun ge boortegrond hun niet geven kon. Het waren voor een groot deel Noord- Brabanders. Velen hunner vestigden zich als klein-poorters in Schiedam en zijn daar de stamvaders geworden van talrijke Rooms-Katholieke families. Aan het „Register van Burgers en Poorters, dewelke tot het Kleyn Bur gerrecht der Stad Schiedam zijn gead mitteerd", van 21 Mei 1729 tot 1 De cember 1794, zijn tal van namen te ontlenen van personen, die uit Noord- Brabant afkomstig zijn, o.a. uit: Don gen, Dinther, Nulant, Berlicum, So meren, 's Hertogenbosch, Raamsdonk, Budel, Rosendaal. „Indien er eenig volk is onder de Batavieren, 't welk de voordelen van de spaarzaamheid verstaat, zo zijn het vooral de Schiedammers, want hunne deunigheid in het besnoeien van alle onkosten is al van ouds geroemd door het gemene spreekwoord „Schiedam- metje droogbrood". $5 dat Schiedam een zeer sterk ontwik keld verenigingsleven heeft; dat er verenigingen zijn op elk gebied en voor alle politieke en godsdienstige rich tingen; dat Schiedam een aanzienlijke mid denstand bezit, met winkels in alle branches, die de concurrentie met na burige steden niet schuwen en waar men evengoed, zo niet beter, kan kopen dan waar ook; dat Schiedam mooie oude grachten en prachtige woonwijken bezit, waar het goed is te wonen; dat Schiedam in 1792 door de „ge leerde reiziger", die een boek: „De Nederlandse stad- en dorpbeschrijver" schreef, werd genoemd: „mooi en wel gebouwd; een perel aan 's lands Kroon", en dat Schiedam, na eens: „Zwart Nazareth" te zijn genaamd, nu weer aanspraak mag maken op die betiteling van deze geleerde schrijver; dat Schiedam, in inwonertal, de achttiende gemeente van Nederland is; dat Schiedam een uitbreidingsplan bezit, waardoor de stad kan uitgroeien tot een inwonertal van 100.000 en dat industrie-gebieden omvat voor grote, middelmatige en kleine industrie; dat Schiedam daarbij heeft gedacht aan goede water- en verkeerswegen; aan recreatie-oorden, sportveldencom plexen; dat Schiedam, na Amsterdam en Den Haag, de derde gemeente in ons land is met een school voor individueel onderwijs; dat het wapen van Schiedam eens bestond uit drie zandlopers, met daar onder het devies: Fluit arena, ruit hora (Het zand vervloeit, de tijd snelt voor bij, of, zoals onze voorvaders zeiden: Flet zand vloeit, bet uur spoeit); dat het wapen van Schiedam thans is een leeuw, uitgevoerd in zwart, met er schuin overheen een balk van goud en zilverblokken. Hoofdkantoor Schiedam Tuinlaan 10 kantoor Coolsingel 75 Rotterdam %lee\t CH ook io'h hekel aan kwitanties 1 Gireer het abonnementsgeld voor de 2e jaargang op gironummer 549934 van „De Schiedamse Gemeenschap" of maak het over op onze rekening bij R. Mees Zoonen. U weet het toch f 3.voor Schiedam, en f 3.25 voor buiten de stad. IO

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1950 | | pagina 10