Een havenstad wilde er uit Schiedam in het verleden niet groeien. Rotterdam greep later de kans wel die branders in 1866 niet zagen. In het begin was er een darr. in de Schie de oorsprong van Schiedam. Dichtbij stroomde de Maas en het is dus heel begrijpelijk, dat we al spoedig kunnen spreken van het historische feit, dat de bewoners van de nieuwe ge meenschap voor een groot deel leefden van de visserij. Deze zou zelfs gedurende lange tijd de hoofdbron van be staan vormen. Later werd "dit anders. De branderijen kwamen het stadsbeeld bepalen. De visserij ging tanen en het zou lang duren voor er eindelijk weer pogingen in het werk werden gesteld om het contact met de rivier te herstellen. Tal van plannen om hiertoe te geraken, zijn in de loop der tijden naar voren gebracht. Het meest vér gaand waren wel de havenplannen, die door burgemeester Pieter van Dijk van Mathenesse werden ontworpen en welke in 1866 voor het eerst door de Schiedamse gemeente raad zijn besproken. Nog vele malen nadien zouden deze plannen ter tafel komen, doch ondanks de gunstige om standigheden, kwam men er niet toe, de laatste kans om van Schiedam een grote havenstad te maken, te benutten. In 1866 kwam aan de orde de voorgestelde annexatie van de gemeente Oud- en Nieuw-Mathenesse. De burge meester, die ook enkele jaren aan het hoofd van deze ge meente had gestaan, was voorstander van deze samen voeging, die er toe zou kunnen bijdragen, dat de ontwikke ling' van de stad naar het Oosten de gemeentegrens lag bij het tegenwoordige Bospolderplein van Rotterdam gunstige perspectieven ging openen voor de aanleg van havens. Zelf had Pieter van Dijk van Mathenesse jaren geleden reeds een plan ontworpen en natuurlijk verzuimde hij niet, het naar voren te brengen. Negentig meter breed lopende van de Maas, achter de tegenwoordige werf Gusto over het zogenaamde Galgen veld nu Merwedehaven (zie foto) naar de Rotter- damsedijk, strekte zich de haven op de tekeningen uit. In de dijk wilde de burgemeester een schutsluis zien aan gebracht en voor de verbinding met de Schie zorgde een breed kanaal door Oud-Mathenesse. Van het station zou een spoorwegverbinding naar de haven leiden. Omdat men de aanleg van havens tevens zag als een oplossing voor de waterverversing in de stad, was er ook een stoom gemaal geprojecteerd. De tijd leek gunstig voor de verwezenlijking van een dergelijk vooruitstrevend plan van grote importantie. De financiële toestand van de gemeente was niet slecht te noemen, Rotterdam stond nog aan de vooravond van zijn ontwikkeling tot wereldhaven en zowel regering als hoger bestuur beoordeelden de plannen zeer welwillend. Het is een klein Schiedam, dat ons uit de raadsover- zichten van het jaar 1866 en daarna tegemoet treedt. Nemen we de tegenstanders van annexatie van Mathenesse. Vermeerdering van armenzorg was een van hun argu menten en daar kon al dat belang voor de toekomst van de stad, zoals burgemeester van Dijk van Mathenesse het hun voorhield, niet tegen op. „Pieter van Dijk van Mathenesse burgemeester van Schiedam zit wel in de raad te klessen maar hij weet er geen bliksem van", zong de jeugd op straat en in de raadszaal betoogde een van de branders namens vele collega's-raadsleden, dat Schiedam steeds een branderijstad was geweest en het daarom ook wel zou blijven. O, natuurlijk waren er ook voorstanders, maar meestal hadden zij niet zo'n juiste kijk op de toekomst van hun stad als de voorzitter. Een van hen, nauw betrokken bij de schutterij, ondersteunde het later aangenomen voorstel tot annexatie met het argument, dat het hierdoor de Schiedamse jongelingschap tenminste onmogelijk zou worden gemaakt, om zich voor de dienst te verschuilen in de naburige landelijke gemeente. Met zijn plannen bleef de burgemeester zowel in 1866 als nadien in 1872, toen de kwestie van de waterverversing nogmaals werd besproken, een roepende in de woestijn. De branderijstad Schiedam zou de aangewezen weg, die had kunnen leiden naar een hoog opbloeiende ont wikkeling als havenstad, niet inslaan. Door de houding van de leidende burgerij van die jaren vooral, zijn wij de weg van industriestad opgegaan. 12

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1950 | | pagina 12