^J-rlóóe wind *5 Daarom is bet zo belangrijk, dat de stichting de Schiedamse Gemeenschap de verantwoordelijkheid laat bij de aangesloten verenigingen en organisaties. Wij noemen die twee vlak na elkaar, omdat het vestigen van gemeenschapszin naast ontwikkeling van de individuele capaciteiten noodzakelijk is. Wij moeten in Schiedam elkander willen begrijpen, waardering en respect hebben voor elkanders inzichten en ons zo ontwikkelen tot echte gemeenschaps burgers. Het domein van de Schiedamse Gemeenschap reikt echter verder dan de aangesloten organisaties te bundelen en initiatieven aan de verenigingen overlatend te stimuleren en een helpende hand te bieden; het strekt zich ook uit over de Schiedammers, die geen lid zijn van organisaties. Ook hun moet gemeenschapszin worden bijgebracht. Ook zij moeten bewerkt worden. Het behoeft wel geen betoog, dat deze wensen slechts in een zelfstandige gemeente Schiedam van betrekkelijke omvang (100.000 inwoners) te verwezenlijken zijn. In de grote stad gaat de persoonlijk heid onder in de onoverzienbare massa. Economisch heeft de versterking van de gemeenschapszin voor de middenstand voordelen, omdat een der vruchten ervan moet zijn het kopen in eigen stad. Als een Cultureel Centrum een bijna onontbeerlijk hulpmiddel is, zowel voor het vormende werk van de organisaties als voor het ontwikkelen van de gemeenschapszin, dan kan er tegen zulk een (centrum geen bezwaar zijn. Men moet echter van tevoren weten waaraan men toe is. Dat de Gemeente gelden voteert, is niets bijzonders; in de sport velden worden kapitalen geïnvesteerd. De exploitatie-rekening en de bouwsom moeten echter op goede gronden zijn becijferd. Het Geref. Jeugdhuis bijv. heeft een nadelig saldo. Dit was van tevoren voorzien, zodat een fonds werd gevormd, om de tekorten te dekken. Door juiste becijfering klopt de exploitatie met behulp van het fonds precies. Wij kunnen resumerend zeggen, dat wij primair de vereni gingen en organisaties zien als waardevolle instellingen. De gemeenschap kan van hun werk profijt trekken. Zij kunnen dankbaar oogsten wat de gemeenschap weet te zaaien aan ge meenschapszin onder alle groepen van de Schiedamse bevolking. De gemeenschap zij overkoepeling, geen superorganisatie. Wij geloven de toestand van de Schiedamse Middenstand juist te karakte riseren door haar te noemen .welvaart in soberheid". De Schiedamse burgerij is in de laatste eeuwen een karig betaalde, dus sober levende arbeidersbevolking geweest. De behoeften van deze groep werden door de bestaande winkels gedekt en de middenstander verdiende er een goede boterham in. Met de uitbreiding van de stad en met de verbetering van de arbeidsvoor waarden steeg de behoefte boven het dagelijks noodzakelijke uit. Spoedig verrezen grote zaken in de grotere centra, welke de behoefte aan meer dan het dagelijks nodige leidden in de banen van hun reclame en hun verkoop-politiek. Zo is de trek van de bevolking van de kleine steden met een oorspronkelijk sober levende burgerij naar de grote winkelcentra in de na- buurstad grotendeels te verklaren. Toch voltrekt zich ook hierin een verandering door de vooruitstrevendheid van verscheidene zakenmensen. De plannen tot verbouwing en tot uitbreiding van de verkoopmogelijkheden in Schiedam zijn legio en wijzen op een frisse wind, welke onder de besten van onze zakenmensen gaat waaien. De heer J. Bcrtels met wie wij over de toestand van de Schiedamse Middenstand spreken zegt: „Ik zie mogelijkheden voor de toekomst. Belangrijk zal het zijn, als de oude stadskern weer centraal komt te liggen en daardoor betekenis herkrijgt als winkelcentrum. De samenwerking van de middenstanders is onontbeerlijk om tot betere resultaten te komen. Enkele

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1950 | | pagina 15