^Qotterclam, gelegen JSckieclam i -•»' 17 A" S- A" Ss? gezamenlijke acties in het verleden hebben bewezen, dat er baat in zit. Grote groepen zijn echter nog te afkerig van deze samenwerking, omdat zij kosten met zich meebrengt, die niet onmiddellijk door zichtbare winst goed gemaakt worden. Misschien prikkelt het goede voorbeeld van samenwerking in de Schiedamse Gemeenschap pok de Middenstand om de zaken samen aan te pakken. Het is over het algemeen een kenmerk van vele oude zaken, dat zij hun eigenaar een goede boterham bieden, maar hem toch te weinig inspireren om er een toekomst voor zijn kinderen in op te bouwen. De belangstelling voor het zakendoen als een levenswerk waardoor ook voor de kinderen een spring plank tot welvaart onder eigen zeggenschap gemaakt wordt, ontbreekt bij velen. Vandaar, dat er weinig opvolgers zijn te vinden in oude Schiedamse zaken. Er zal veel gedaan kunnen worden om de liefde voor het zakendoen in Schiedam sterker te maken, waardoor ook de scholing van het winkelpersoneel strenger ter hand zal worden genomen. Door de oorlog is er veel van de dienst baarheid verloren gegaan, maar de klant is weer gevoelig geworden voor prettige bediening en als hij deze in eigen stad niet vindt, is er heel weinig geld voor nodig om hem naar elders te doen trekken. Al is Schiedam jaren ten achter in de verandering van de mentaliteit van de zakendoende middenstand, toch biedt de toekomst zeker perspectieven. Er zijn Schiedamse middenstanders, die ze zien liggen. Het gemeentebestuur toont begrip voor de eisen, want het heeft bepaald, dat in de buitenwijken alleen consumptie-winkels gevestigd zullen worden, zodat de betekenis van het stadscentrum als city groter zal worden. Zoals in alle groepen in Schiedam zijn er onder de Schiedamse Middenstanders mensen, die weten wat zij willen. Het komt er nu maar op aan, ciat zij de samen werking en de middelen vinden om een grote belangstellingloze massa mee te krijgen. Dan zal er zeker ook in dit opzicht plaats zijn voor hoop op een gezonde, welvarende middenstand in een bloeiende stadsgemeenschap. f Het spreekt vanzelf, dat tot degenen, wier mening wij wilden weten over Schiedam in het heden en in de toekomst, ook moest behoren een distillateur. Immers, de distilleerderijen hebben eens zulk een overwegende invloed uitge oefend op het Schiedamse stadsleven en nemen nog zo'n belangrijke plaats in, dat van een verzuim zou kunnen worden gesproken als dit werd nagelaten. Daarom zijn wij gaan praten met de heer C. Dirkzwager, een der firman ten van de distillateursfirma M. Dirkzwager Azn. De eerste vraag, die wij stelden, luidde'. Wat denkt U, wat het distilla- teursbedrijf betreft, over de toekomst van Schiedam Toen hadden wij voorlopig niets meer te vragen of te zeggen en alleen maar te schrijven. Schiedam kan, wat het distillateursbedrijf betreft, een grote toekomst hebben. Als de Overheid maar voldoende steun verleent aan de export van gedistilleerd, van likeuren en van advocaat. Een goede wetgeving is noodzakelijk, en gedistilleerd moet worden opgenomen in de handelsovereenkomsten. Neem bijvoorbeeld Frankrijk, waar ik tal van relaties heb. Daar beschouwt men likeuren en cognac als een landbouwproduct. Daar maakt de Overheid reclame voor dat product. Daar verleent de Over heid alle medewerking. Zodat de Franse likeuren over de gehele wereld meer bekendheid genieten dan de Hollandse likeuren, die, op een enkele uitzondering na, zeker niet minder, zo niet beter zijn. Waar kan men fijnere cacao-likeur maken dan in ons land, waar wij cacao kunnen betrekken van over de gehele wereld bekende cacaofabrieken? Dit is maar een voorbeeld. De Franse Curagaolikeur wordt gemaakt naar een Hollands recept. Kijk daartegenover naar België. Ook daar zijn distilleerderijen en likeurstokerijen. Maar de Belgische producten zijn in het buitenland onbekend, o.a. als gevolg van de Belgische wetgeving, die waarschijnlijk zal worden gewijzigd naar de thans bestaande

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1950 | | pagina 17