J9 Hollandse wet. Wij streven ernaar, de Nederlandse wet in die zin gewijzigd te zien, dat deze niet minder faciliteiten verleent aan de Hollandse distillateurs dan de Franse wet geeft aan de Franse collega's. Als dat gebeurt, ligt er voor de Schiedamse distilleerderijen een grote toekomst, vooral ook omdat de naam Schiedam over de gehele wereld bekend is. Export is bovendien een belangrijke deviezenbron en wij kunnen gemakkelijk werken, omdat wij zo dicht bij Rotterdam liggen, een havenplaats, die voor de export ideaal is. Tussen haakjes, weet u wel, dat er voor de oorlog een Schiedamse distillateur was, die in het buiten land met zijn product adverteerde en in die advertenties o.m. zei: Rotterdam, gelegen bij Schiedam? Een toename van de export zou tevens in het belang zijn van de Gemeente en van de gemeenschap, omdat relatief genomen het aantal in de distilleerderijen werkzame arbeiders sterk is toegenomen, omdat wij aan de artikelen, die wij thans exporteren, meer zorg moeten besteden wat de „aankleding" betreft. De etikettering moet smaakvoller, moderner zijn dan voorheen, de verpakking moet extra worden verzorgd. De distillateurs doen hun best, om de export op te voeren. Zij zijn gaan inzien, dat zij erop uit moeten trekken, dat zij op reis moeten om in het buitenland orders te verkrijgen. En wanneer de Overheid nu meer goede steun verleent, dan kan het niet anders of de export moet nog in belangrijke mate toenemen. Even was het stil. Toen vroegen wij: Hoe staat het met de arbeiders, zijn dit voornamelijk geschoolde krachten of liggen de verhoudingen anders Voor het distillateursbedrijf zijn slechts enkele vakmensen nodig. Het verdere werk is routine- arbeid. Vandaar, dat wij ook geen vakschool nodig hebben. Het bedrijf steunt op de oude ervaring en misschien is het wel aardig om op te merken, dat men er in het algemeen geen idee van heeft, hoe oud het vak al is. Toen de Hollanders voor het eerst in Indië kwamen werd daar al arak gestookt. De modellen van de ketels, waarin de wereldberoemde Schotse whisky wordt gestookt, zijn in geen vijf honderd jaar veranderd. In Frankrijk is er een studie van ge maakt om de ketels, waarin cognac wordt gestookt, te moder niseren. Men heeft het niet gedaan. En in dit verband wees de heer Dirkzwager ook op het boek van Zoetmulder: Nieuwe wegen, waarin het dieptepunt van de drankindustrie aan het eind van de vorige eeuw wordt beschreven. Sedert die tijd is die industrie weer sterk vooruit gegaan. De industrie is op een hoger plan gekomen en het feit, dat Schiedam beschikt over glas- en kistenfabrieken, is ook van groot belang. In teressant is, wat in het Stedelijk Museum te zien is op het gebied van de drankindustrie. Daar zijn o.m. prachtige allegorische voorstellingen van de fabricage van het Schie damse product. Hoe staat het met het intellectuele peil van de arbeiders in uw bedrijven en met hun culturele belangstelling? Het intellectuele peil van de arbeiders, behalve van die, welke de vakmensen zijn, staat op een lager plan dan gemid deld het geval is. Door de opkomst van de metaalindustrie trokken de beter ontwikkelde arbeiders daarheen. De culturele belangstelling is overeenkomstig het intellectuele peil en in verband daarmee is er hier ter stede voor de belangrijke categorie distillateursknechts voldoende recreatie, ontspan- ning. Heeft de jeneverindustrie behoefte aan uitbreiding en bestaat de mogelijkheid tot uitbreiding? Dat is een moeilijke vraag. De meeste distilleerderijen liggen in de oude binnenstad, zitten veelal boven op elkaar en kunnen niet uitbreiden. Dat heeft tot gevolg, dat reeds enkele distilleerderijen op nieuwe industrieterreinen in de stad nieuwe bedrijven opzetten. In de naaste toekomst zal dit voor meerdere distilleerderijen noodzakelijk worden, ook al omdat de oude binnenstad wordt gesaneerd. De distilleerderijen willen in Schiedam blijven, vanwege de naam, daarom willen de distillateurs geen annexatie, en dus zal er bij de distillateurs wel belangstelling bestaan voor de nieuwe industriegebieden, die Schiedam bezit of aanlegt. Op een desbetreffende vraag merkte de heer Dirkzwager op, dat er bij de oudere arbeiders liefde voor bet werk is en dat de jongeren veelal werken omdat zij het dagelijks brood moeten verdienen. Tot slot van het onderhoud vertelde de heer Dirkzwager nog, dat Scniedam de enige gemeente in ons land is, waar de oude moutwijnindustrie is gevestigd. Moutwijn is onontbeerlijk voor de fabricage van echte Schiedamse jenever, waarvan de echtheid wordt gegarandeerd door het gemeentebestuur van Schiedam. O ja, nog dit. Laat Schiedam op grootscheepse wijze reclame maken voor de stad. Dit is van groot belang!

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1950 | | pagina 19