W5 AUTOMOBIELBEDRIJF HOE EEN KLEIN BEDRIJF GROOT IS GEWORDEN DE auto, waarmee twee ondernemende Schiedammers vijfentwintig jaar geleden een garage begonnen, ter voortzetting van de garage Unique, zou als zij niet inmiddels de weg naar de sloper had gevonden thans een prachtig museumstuk zijn. Immers, zij dateerde van het jaar 1912. Deze F.N. 1912 had toen al een bewogen leven achter zich. En de garage, waarin dit prachtstuk op zijn hoge wielen onder dak gebracht werd, was nu eenmaal ook niet bepaald nieuw meer. In lang vervlogen jaren had men dit oude pakhuis gebruikt voor het opslaan van gist! Maar als je jong bent, en je hebt je in je hoofd gezet om een bedrijf te beginnen, dan let je niet op zulke kleine details. De hoofdzaak was, dat er een garage was, en dat er een auto in die garage stond. De heren A. en F. Blok, die de leiders waren van deze onderneming, zagen de toekomst vol vertrouwen tegemoet. Ze poetsten hun oude F.N. 1912 zo mooi op als het maar kon, ze smeerden de motor, en als die wagen door Schiedam reed, dan zou je'em zijn dertien jaren niet aanzien. En toen kwamen er Schiedamse automobilisten, die hun wagen ook wel zo keurig opgepoetst en gesmeerd wilden hebben. Ze brachten hun auto bij de heren Blok op de hoek van de Burgemeester Knappertlaan en de Nieuwe Haven, en nadat het werk was gedaan reden ze weg, enthousiast over de uitgebreide service, die door de jonge mensen in dat oude gebouw werd geboden. En het bedrijf floreerde, zeker niet het minst door de goede zorg voor de diensten door „Unique". De auto stond spoedig niet meer alleen. Zij kreeg gezelschap van andere wagens, die hier gestald werden, en na enige tijd ook van een nieuwe wagen, die de heren Blok voor verhuur aanschaften. Weldra stond het er vol met auto's. Zo vol, dat het grote woord „uit breiden" aan de orde kwam. De heren Blok slaagden er in voor dit doel de voormalige fabriek Windhorst te bemachtigen, aan de Nieuwe Haven. Dit pand was niet klein, maar op de duur was het toch ook weer niet ruim genoeg voor de alsmaar groeiende „Garage Unique". Enkele jaren nadat het woord „uitbreiden" aan de orde was gekomen, kon men het opnieuw horen uit de mond van de ondernemers. Ditmaal werd besloten om het oude gistpakhuis te verbouwen en te vergroten. Vijf woningen moesten verdwijnen om plaats te maken voor nieuwe garageruimte. Zo was dan in 1934 het Automobielbedrijf „Unique" een bedrijf van formaat ge worden. De heren Blok besloten het steeds meer energie vergende werk te verdelen. De heer F. Blok nam de leiding op zich van de afdeling stalling, reparatie en verkoop van auto's, terwijl de heer A. Blok de leiding nam van de afdeling verhuur van auto's. Deze laatste af deling werd spoedig daarna uitgebreid met de verhuur van ziekenauto's en begrafenisauto's. Het jaar 1939 was een jaar van grote veranderingen, waarvan de veranderingen aan de Burgemeester Knappertlaan, die tot een grote verkeersweg werd verbreed, de feitelijke oorzaak waren. Het Automobielbedrijf „Unique" bouwde nu een benzine-vulstation en liet het hoekpand Burgemeester KnappertlaanNieuwe Haven tot een compleet Service Station verbouwen. In het pand Burgemeester Knappertlaan 6 werd een showroom voor auto's ingericht. De autoverhuur-afdeling ging in haar geheel over naar de panden Burgemeester Knappertlaan 1018. En toen kwam, als een koude douche na al dat vernieuwingswerk, de oorlog. Over de moeilijkheden van die jaren behoeft niet uitgeweid te worden; een ieder heeft nog levendige herinneringen aan het benzinetekort en het „gas" in alle soorten van hout- tot lichtgas. Vooral het op gang houden van het begrafenis- en ziekenvervoer kostte de meeste inspanning. Tenslotte bleef deze afdeling alleen over, want het reparatiebedrijf moest in 1943 nagenoeg geheel stopgezet worden, terwijl de kostbare gereedschappen onder de grond verborgen moesten worden, opdat ze niet in de grijpgrage vingers van de bezetters zouden vallen. 34 I Adv.)

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1950 | | pagina 34