woord vooraf MEER l)A\ lil I VERLEDEN... DE TOEKOMST! Trots en krachtig rijst het moderne Schiedam op uit de vergane schoonheid van het oude stadje. Nog slechts vaag herinnert de bloeiende woon- en werkstad aan het stedeke langs de Maas, dat steeds de trots van zijn burgers kon zijn, omdat het in eenvoud goede dingen tot stand bracht. Steef Zoetmulder heeft in een enkele gedachte het stille verleden met het vooruitstrevende heden op de omslag van dit nummer samengebracht en daarmee ook de inhoud gekarakteriseerd. Want Schiedam kijkt op 18 Maart bij de viering van het 675-jarig bestaan niet op de eerste plaats naar het verleden, a! is het dankbaar voor wat voorgaande geslachten presteerden. Het werkt aan de toekomst van een nieuw Schiedam, dat even harmonisch en af zal zijn, als toen de Ghevn in 1598 het tekende in een schoonheid, die zeker voor de klassiekste vormen van Hollandse stede- bouw niet onderdeed. Schiedam 1950 Dat is een stad van dezelfde rustige mensen, maar ook van mensen die over de toestand van de stad hebben nagedacht. Zij nemen hun Schiedam niet meer als vanzelfsprekend. Een kleine twintig figuren gaven hun mening over de stad; bekende mensen en onopgemerkte werkers in kleine kring. Niet de stem van het bestuur van de Sehiedamse Gemeenschap of van onze Overheid klinkt U uit dit nummer tegen, maar van burgers als gij, onbevooroordeeld, zonder leuzen, komend uit verstand en hart. Eenparig zijn hun stemmen niet eenzijdig is hun visie soms wel. Maar wat doet dat ertoe, zolang het een visie is, waarmee te werken valt. En er is met deze mensen en hun opvattingen te werken. Hun woorden krijgen reliëf doordat zij geplaatst zijn naast weergaven van de hoogtepunten van Schiedam's verleden; de geschiedenis van de stad wordt geenszins veronachtzaamd, al gebeurt het fragmentarisch. Toch hopen wij, dat dit nummer allereerst zal bezielen door de idealen en plannen, welke dui delijk in deze generatie leven. Als zodanig kan het op zichzelf een historisch document zijn.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1950 | | pagina 4