tuóóen twee gemeenten 5 Wat is uw mening over annexatie, vroegen wij tijdens een onderhoud aan een der directeuren van de N.V. Dok- en Werf maatschappij Wilton-Fijenoord. Is het voor de Schiedamse industrie van belang, in een kleinere, zelfstandige gemeente te zijn gevestigd of zou het voor die industrie beter zijn, te liggen in een grote stad, als Rotterdam. De heer Van West keek even op. „Of een industrie als bijvoorbeeld Wilton- Fijenoord in een grote of een kleine gemeente is gelegen maakt weinig uit. Met gaat er maar om, of het bestuur van de gemeente de mentale inslag heeft om de belangen van die industrie te zien, en te willen behartigen. Annexatie zou overigens voor de werf dit voordeel hebben, dat Schiedam als deel van Rotterdam waar schijnlijk betere vervoermiddelen zou krijgen. Het is nog altijd de wens van de directie, dat de R.E.T. de tramverbinding RotterdamSchiedam doortrekt tot de werf en zo mogelijk tot Vlaardingen. Wij weten wel, dat kost veel geld en het is de vraag of zo'n verbinding, waarvan in hoofdzaak op de spitsuren gebruik wordt gemaakt, voldoende rendement zal opleveren. Maar daar staat tegenover, dat een Overheidsbedrijf er is ten behoeve van de bevolking en dus verplicht is, met de belangen dier bevolking rekening te houden. De huidige service van de R.E.T., met de busverbindingen Schie dam-Vlaardingen is voor de werf onvoldoende. Maar niet alleen voor de werf, ook voor de stad achtte de heer Van West een tramverbinding als door hem geschetst wenselijk. Dat is met recht een gemeenschapsbelang. Dat overigens het Gemeentebestuur voldoende begrip moet tonen voor de wensen en de noden van de industrie meende de heer Van West voorop te moeten stellen. Een bedrijf moet rekening houden met expansie. Bijvoorbeeld moet Wilton Fijenoord kunnen uitbreiden. Natuurlijk willen wij het be drijf graag in één gemeente houden. Het is in het belang van de Gemeente en van de Gemeenschap, wanneer ae werf zich verder kan ontwikkelen en uitbreiden. Maar voldoende begrip hiervoor bij ae gemeentelijke overheid is een eerste voorwaarde. Intussen zijn er andere gemeenten, die even gunstig als Schiedam liggen, die de werf graag zouden willen hebben en aanbiedingen doen, die het over wegen waard zijn, al zou een verplaatsen van de werf naar een andere gemeente handen vol geld kosten. Maar als wij in Schiedam geen armslag krijgen, dan moeten wij wel. Schiedam ligt tussen twee gemeenten, Rotterdam en Vlaardingen, vervolgde de heer Van West, die beide veel aantrekkelijks bieden. Daarom is het in het belang van de gemeente Schiedam, wanneer het gemeentebestuur ten aanzien van de bedrijven en van de industrie geen aparte politiek voert, bijv. wat betreft de grondprijzen, en wat betreft het toewijzen van woningen aan employé's van bedrijven, die buiten Schiedam wonen en noodzakelijkerwijs in Schiedam moeten zijn gehuisvest. Natuurlijk, het woningvraagstuk is moeilijk, maar als de Gemeente het voor de industrie aantrekkelijk wil maken, moet zij ook voor woonruimte voor bepaalde bij die industrie onontbeerlijke mensen zorgen. Wij kwamen op een ander onderwerp: dat van de opleiding van de arbeiders tot geschoolde vak lieden. Natuurlijk, zei de heer Van West, levert de Ambachtsschool hier ter stede geregeld jongens af, die in eerste aanleg een vak hebben geleerd. Maar niet minder gaarne hebben wij jongens, die op de vakschool van de werf gaan. Die vakschool geeft tevens arbeiders de gelegenheid zich om te scholen en dat is van groot belang, want er is een groot tekort aan geschoolde arbeiders. Dat is overigens een speciaal Schiedams verschijnsel, want dat treffen wij over het gehele land aan. Dat de arbeiders ier meer of minder ontwikkeld zouden zijn dan elders geloofde de heer Van West niet. Een zuiver beeld hiervan kon hij echter niet geven, omdat zoveel arbeiders van elders hier werkzaam zijn. En wat be treft de vrije tijdsbesteding en de ontspanningsmogelijkheden, die zijn naar de mening van de heer Van West voldoende in Schiedam, ook al, omdat bij een eventueel tekort daaraan Rotterdam zo dicht bij ligt. Bovendien verrichten de personeelsverenigingen op dit gebied mooi werk. Wat heeft Schiedam voor de naaste toekomst nodig, vroegen wij? En het antwoord luidde kort en goed: Woonwijken met goede arbeiderswoningen, met veel groen, met parken, sportvelden. Die zijn ontworpen, maar moeten er zo spoedig mogelijk komen. Arbeiders, die elders wonen, moeten in Schiedam kunnen worden gehuisvest. Dat is ook van

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1950 | | pagina 5