jBegin by ket begin 9 Alleen moet ik u eerlijk zeggen, dat ik daar bang voor ben. Erg bang zelfs. Ik heb namelijk de symptomen van dit „kleine" en het grote vernietigende weer gezien. In October. Toen de raad besliste over de ondergang van het Cultureel Centrum. Mijn hart is toen samenge krompen en ik heb er een hele nacht van wakker gelegen. Denkend: Dit is nu weer die geschuwde 'oude Schiedamse geest welke over de raad vaardig is geworden. Hier is weer iets groots om zeep gebracht, omdat de kleine particuliere be langetjes niet in gevaar mochten komen. Öf het gros der Schiedammers het zo gewild heeft.Ik weet het niet. Ze zijn zo moeilijk op gang te brengen. Het is zo jammer, dat alles steeds weer komen moet van een klein groepje en dat de grote rest er öf lauw, öf onverschillig, of zelfs afwijzend tegenover blijft staan. Ik stel daarom al mijn hoop maar op de jeugd, de Schiedammers van de toekomst. Onder ben zit schitterend materiaal. Dat hebben de schoolrevues en dergelijke wel bewezen en dat blijkt op sport gebied. De vraag is alleen: Hoe halen we het er uit en hoe schakelen we ze in. Het antwoord zullen de op voeders en jeugdleiders moeten geven. De góede bedoel ik....". Als we tegenover Sebastiaan plaatsnemen, legt hij z'n pijp in het asbakje en rond de lippen, die zo juist nog die pijp omklemden, komt een speels lachje. „U vraagt, hoe ik over Schiedam denk", zegt hij, „wel, dat is nogal eenvoudig. Als. geboren en getogen Schiedammer, hou ik van m'n stad en zou ik niets liever zien, dan dat Schiedam zich tot een toonaangevende gemeente ontplooit. Maar dat gaat niet in een handomdraai. Daarvoor is tijd nodig en moet er hard, zeer hard gewerkt worden. Laat ik me beperken tot hit culturele leven van onze stad, dat vooral de laatste tijd in opspraak is geweest. Van de daken wordt geschreeuwd, dat de bevolking de schaonheid van muziek van Beethoven, Bach en noem maar op, moet waarderen en dat het de soms diepgaande betekenis van een goed toneel stuk moet zien. Stoute plannen en mooie maquettes waren gemaakt voor een te bouwen cultureel centrum. Allemaal prachtig en zeer idealistisch, doch hierbij werd een zeer belangrijk punt over het hoofd gezien, n.l., dat, als men een huis wil bouwen, men niet bij het dak, maar bij de fundering moet beginnen. Waarmee ik zeggen wil, dat door het bouwen van een cultureel centrum, de bevolking nog niet „cultureel-minded" is. Het is volkomen begrijpelijk, dat iemand, wiens grootste liefhebberijen een wild-west film en de samba zijn, niet plotseling op een stoel gedrukt kan worden om naar een culturele film of b.v. „Candida" van Sbaw te kijken. Dat „lust" zo'n iemand niet. Ik vind, dat het culturele leven in een stad moet groeien. Jonge mensen moet in duidelijke taal het mooie van muziek, toneel en film bijgebracht worden. Er moeten clubjes ontstaan, die later (mis schien wel over tien jaar) tezamen een culturele gemeenschap kunnen vormen. Eerst dan kan men spreken van een cultureel leven en is zo'n stad ook rijp voor een cultureel centrum. Dit houdt natuurlijk niet in, dat op het ogenblik Schiedam cultureel-arm zou zijn. Integen deel. Er zijn nog kunstenaars genoeg, doch deze moeten tezamen worden gebracht, praat avonden moeten worden georganiseerd (ook toegankelijk voor publiek) en men moet dege mensen eens laten praten. Dan komen nieuwe ideeën naar voren, men leert elkaar kennen en waarderen. Het verdwijnen van b.v. de kunstenaarsgemeenschap S. 45 betreur ik altijd nog ten zeerste want uit deze groep had stellig iets goeds kunnen groeien. Bemoedigend is echter, dat hier en daar door jongeren pogingen in het werk gesteld worden elkaar op cultureel terrein te vinden en er zich al enkele groepjes gevormd hebben. Hiermee zijn we al een heel eind in de goede richting. Als dan de ouderen de jongeren met raad en daad willen bijstaan, dan ziet de cul turele toekomst van Schiedam er hoopvol uit." „Zie zo", zegt Sebastiaan, terwijl hij z'n pijp weer uit het asbakje haalt, „dat wilde ik maar even zeggen". \XMs Dit is niet het geval. S. 45 hoopt dit jaar het eerste lustrum met een tentoonstelling te vieren.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1950 | | pagina 9