li raiiuli van Schiedams levers By de titelplaat 5° T ENTE in hct land, lente in de stad» lente in een gemeenschap, die plots klaps uitbotte met een felheid, die ook verderop werd opgemerkt. Neem eerst die flats voor bejaarden en onvolledige ge zinnen. Vele gemeenten zoeken reeds lang naar een oplossing van het probleem, dat de huisvesting voor deze categorie van de bevolking zo langzamerhand bezig is te worden. Schiedam zocht niet alleen, maar pakte de zaak ook aan. Pioniers werk mag het heten, die flatbouw in de polder Nieuwland. Schiedam beet de spits af en daarom was het dan ook, dat op een Vrijdagmorgen in de Lentemaand op de Grote Markt vele heren in auto's kwamen aanrijden. In de raadszaal vond de schaarse ontvangst van een minister plaats en hier was het ook, dat de ingebruikneming van de flats een feit werd. Toen de eerste bewoners zich kwamen aandienen, was de minister reeds lang met z'n hoofdambtenaren vertrokken, maar dat kon de vreugde om het nieuwe huis niet temperen. Na veel zeulen en zuchten bij het inrichten zijn meer dan driehonderd Schiedammers nu bezig te wennen aan de gemakken van een woning, die speciaal werd ontworpen voor de mensen, die er een plaatsje zouden vinden. Dat laatste vinden we niet veel, maar wel in Schiedam. Lp RG tuindorp-achtig zag het er in Tuindorp Kcthel nog niet uit, toen we de groeiende stad op de voet volgden bij de inbezitneming van de grond, waar nog dit jaar meer dan tweehonderd montagewoningen uit het beton worden gestampt. Dat laatste is maar een uit drukking van ons, want of deze woningen onderdoen voor onze huis-, tuin- en DE BIKKERTJES Wat vin jij nou, Jan: Is Wilton nou Schiedam of Rotterdam? Ja, kijk es effe, je zou het zó kenne uitdrukke: we zitten zogezegd te bik ken vóór Rotterdam, maar we bikken van Schiedam. kcukenbaksteenbouw, mag worden be twijfeld. Ze gaan er misschien wat een toniger uitzien, maar tuinarchitect Schipper en z'n mannen zijn er ook nog en die staan voor geen muurtje of tuin. Voor lopig kunnen ze echter nog even naar andere taken, zoals het Marconiplein uit zien, want in Kethel echoot nog de daver van het heiblok over de weiden. Dat neer komen van het .heiblok vindt zijn weer klank in het geklop van de mokers der slopers in het hartje van de stad, waar rond de Ooievaarsbrug ruimte wordt ge maakt voor de nieuwe stad. Nog enkele weken en dan is het „Weg brug" Wij zullen hem daar wel missen. IET alleen uiterlijk, maar ook inner lijk groeit zo'n gemeenschap soms verbazend snel. Op de achttiende Maart hebben we dat kunnen bemerken op Grote Markt, Hoogstraat, Broersvest en in de Grote Kerk, waar het feest van de 675-jarige gemeenschap zich aandiende. Alle mensen van buiten de stad vroegen natuurlijk waarom we eigenlijk feest vier den en eerlijk gezegd waren we wel eens een beetje bang voor de vraag maar dat was voor de dag zelf. Nu weten we wel, dat het een eerste uiting was van een nieuwe gemeenschapsgeest, die bezig is zich baan te breken, ook in Schiedam. Die Maart-maand van 1950 vergeten we niet licht, want vierden we ook niet het feest van 50 jaren Oefening baart Kunst, hetgeen betekent een boeiend verhaal van musicerende glasblazers, die een van de beste harmoniegezelschappen van Neder land oprichtten. De eerste semi-permanente school wordt een Chr. Uloschool en hier voor werden de eerste stenen ingemetseld, dank zij het enthousiaste werken van het schoolbestuur. We waren verder nog aan het bridgen voor de Niwin, zagen de schooljeugd weer wandelen langs de groene weiden en zelfs kwam er weer hoop voor het oorlogsmonument, toen de aan Den Haag geadresseerde enveloppe met vier ontwerpen, werd gepost. A PRIL doet wat hij wil, maar bij het invaren van de Nieuw-Amsterdam in het weer herstelde grootste dok van het vasteland van Europa ging het precies zo de stuurlieden het wensten en al schre ven de kranten ook her en der, dat in Rotterdam dat nieuwe dok de Nieuw- Amsterdam lag te koesteren, wij in Schiedam wisten wel beter. De minister van Verkeer en Waterstaat en al die verdere excellenties trouwens ook, anders zouden zij niet mede de grote zaal van het clubgebouw op de werf Wilton-Feyenoord in Schiedam hebben bevolkt, toen de directie van de werf daar recipieerde. Een heistelling bij tegenlicht, gezien door een krans van bloesems. In dit beeld willen wij de groei en bloei van onze stad symboliseren. De groei, die zich voltrekt op vele levensgebieden, zowel materieel, geestelijk, cultureel als sociaal. 1^ IET alleen het gemeentebestuur is bezig het gezicht van de stad wat op te fleuren in deze voorjaarstijd, maar ook de middenstand werkt er aan mee. Nauwe lijks is de omheining, die de pui van een winkel aan het oog onttrok, ergens ver wijderd, of een eindje verderop of in een andere straat, is alweer een andere zaak erachter verborgen. De aankleding uit verleden tijd wordt afgedaan en in een modern pakje komt men weer tevoor schijn. Is het in de winkelstraat allereerst het gezicht, dat een goede beurt krijgt, bij het Wit-Gele Kruis dacht men daar minder aan. Wie voorbij het jeugdgebouw naast de Frankeland-kerk loopt, zal er niet aan zien, dat op de bovenste verdiepingen een com pleet wijkgebouw is gevestigd. BETALING ABONNEMENTSGELDEN Als de Meimaand voorbij is wor den de kwitanties voor de 2e jaar gang geschreven en uitgezonden, verhoogd met incassokosten. Dat kost u geld en ons kostbare tijd. Betaal zelf en doe het nu! Voor Schiedam 3 gulden en voor buiten Schiedam f 3.25. Gironummer: 549934 van De Schiedamsc Gemeenschap. Bankrekening: R. Mees Zoo- nen, kantoor Schiedam, N. Haven. Kas: Bureau De Schiedamse Ge meenschap, Nieuwstraat 12.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1950 | | pagina 14