X e*v om <~Ylatuurmonument <^Beer" 53* HET zal een goede 25 jaar geleden zijn, dat de Firma Jurgens te Oss een flink bedrag beschikbaar stelde voor een sympathiek doel: lichamelijk gebrekkige kinde ren, die niet konden deelnemen aan schoolreisjes, in staat te stellen een dag naar buiten te gaan. In de onderwijzers bladen werd daar gewag van gemaakt. Er werd in allerijl door enige hoofden van openbare en bijzondere scholen een comité opgericht, een bescheiden aantal guldens gevraagd aan genoemde firma en op een mooie dag in Juni van 1924 bracht een grote auto van de Firma Peere boom een zestal zeer gebrekkige jongens en meisjes uit onze stad naar Bloemendaal en omgeving. Dit simpele reisje van die zes misdeelden is het voor spel geweest van een lange, lange reeks van tochten met lichamelijk gebrekkigen naar buiten. In de grote metropool vlak naast ons was een Rotter dams koopman begaan met het lot van zoveel lichamelijk gebrekkigen, die nooit hun huis uitkwamen. In datzelfde jaar zocht en vond hij medestanders, eigenaars van auto's, die bereid waren om, met behulp vooral van verpleegsters, die misdeelde medemensen uit hun krotten te halen en hen in geriefelijke wagens naar de mooiste streken van ons land te brengen. Rotterdam zou Rotterdam niet zijn, als deze roep geen weerklank had gevonden. Binnen weinige jaren was er een vaste kern van autobezitters, die niet enkel hun wagen maar ook zichzelf als chauffeur beschikbaar stelden. In 1927 werd Schiedam in dat werk betrokken, nog later volgden Delft en Vlaardingen. Ieder voorjaar werd een programma vastgesteld. Het Rotterdamse Comité zorgde voor de organisatie en Schie dam had zich maar aan te sluiten. Het werk nam zo'n omvang aan, dat in de dertiger jaren ieder seizoen 8 tochten werden gemaakt, vier met volwassenen en vier met kinderen. Een der laatste was een boottocht, de rivieren op met als rustplaats Huis ten Donck te Bolnes. De oorlog riep vanzelfsprekend dit werk een halt toe. De arbeid van het comité bleef echter niet tot deze autotochten beperkt. Veel gebrekkigen zouden zich wel naar buiten kunnen begeven als ze maar een invaliden- wagen hadden. Rotterdam en ook Schiedam legden een invalidenwagenpark aan. De pupillen konden en kunnen nog gratis zo'n nuttig vehikel in bruikleen krijgen. Ook werden winterfeesten met versierde kerstboom georga niseerd, waarbij soms overvloedig fraaie en vooral ook nuttige geschenken werden uitgereikt. Na de oorlog is het werk hervat, zij het op beperkte schaal. Tot meer dan drie auto-trips en een boottocht is men niet meer gekomen. Hiertegenover staat echter, dat de reizen verder gingen. Door de Moerdijkbrug was ook Brabant voor de C.A.B. ontsloten en daar is sinds 1948 ijverig gebruik van gemaakt. De animo tot mee helpen ook in Schiedam werd zo groot, dat de stoe ten auto's te lang werden. In 1948 beleefden we een West- land-reis een z.g. druiventocht die meer dan 125 wagens te zamen bracht. Het verkeer leed schade en het oponthoud bij het in- en uitladen van de pupillen eiste enorm veel tijd. Kortom, sinds 1949 opereren de diverse steden alleen. De samenwerking, zo lange jaren in grote- vriendschap en wederzijdse waardering beleefd, nam een einde. Schiedam dopt nu zijn eigen peultjes. Vanzelf sprekend werden de reizen nu duurder. En natuurlijk zijn er ook lezers, die nieuwsgierig zijn naar de voor dit werk benodigde geldmiddelen. Welnu, dit geld is uit de zakken van vele Schiedammers gekomen- Subsidie, of hoe „officiële" steun ook heten moge, is er nooit bij geweest. Al is het jaarverslag daarvoor de geijkte plaats, in dit ons Gemeenschapsblad mag er misschien wel eens met. trots aan herinnerd worden, dat de Schiedamse burgerij de C.A.B. nooit in de steek heeft gelaten. Er is immer met gulle hand gegeven. Daarvoor past een woord van grote dank. H. DAT er enige belangstelling zou bestaan voor de lezing en filmavond over „De Beer" op 13 Maart j.l. hadden we wel verwacht, maar dat we plaatsen te kort zouden komen, zeer zeker niet. Het was voor ons een verblijdend teken, dat de belang stelling voor „De Beer" sedert onze actie van vorig jaar sterk was toegenomen. Dit is bovendien nog gebleken uit de talrijke verzoeken om inlichtingen, die op ons bureau zijn binnengekomen. 15 April is de broedtijd op „De Beer'' weer begonnen en deze duurt tot 15 Juli. De Meimaand is bij uitstek geschikt voor een bezoek, omdat er dan zowel wat de vo gels als de planten betreft, zeer veel te zien en te genieten valt. U mag tijdens de broedtijd niet zomaar naar „De Beer", omdat er dan per dag slechts enkele kleine groepen kun nen worden toegelaten, die door deskundigen worden rondgeleid. Bezoek moet eigenlijk eerst in Utrecht worden 'aangevraagd. Maar.... De Schiedamse Gemeenschap heeft ook dit jaar weer toegangskaarten in voorraad ten gerieve van de Schiedamse natuurvrienden. Weet u, dat „De Beerook een kampeerhuis heeft, genaamd „De Aenstoot"? Het biedt goedkope logeer- gelegenheid voor allen die belangstellen in de natuur. Er is een afdeling „De Lepelaar", bestemd voor verhuur aan gezinnen en een afdeling „De Lachstern" bestemd voor alleenstaande personen of clubs. Velen zullen zich ervan gaan overtuigen, dat dicht bij Schiedam een brok natuurschoon ligt, dat verdient door alle Schiedammers gekénd en gewaardeerd te worden. Nadere inlichtingen kunt u bekomen aan het bureau van De Schiedamse Gemeenschap, Nieuwstraat 12, tele foon 68043.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1950 | | pagina 17