.A SCHIEDAMSE GEMEENSCHAP van de GJemeenóckapógedackte 41 Administratie en abonnementen: Algemeen Secretariaat, Nieuwstraat 12, Telef. 68043 Advertenties: Kon. Ned. Boekdrukkerij H. A. M. Roelants, Lange Haven 141, Schiedam, Telefoon 69300 Maandblad, verschijnend onder auspiciën van de Stichting „De Schiedamse Qemeenschap" 2e Jaargang Nummer 3 Mei 1950 GROEI EEN stadsgemeenschap is een organisme, samengesteld uit duizenden grotere en kleinere eenheden. Ieder individu, ieder gezin, iedere bedrijfsgroep, iedere vereniging is een onmisbaar onderdeel van dit organisme. Het moet ons streven zijn, dat ieder van die eenheden zich ervan beivust wordt een onmisbaar onderdeel van het grote raderwerk van de stadsgemeenschap te zijn. Is een maal dat bewustzijn aanwezig, dan moet de bereidheid wórden aangekweekt om mee te werken, om samen te werken, om mede aandeel te nemen in de gezamenlijke verantwoordelijkheid voor het welzijn van die stadsge meenschap. Al te gemakkelijk zijn we geneigd de verant woordelijkheid af te schuiven; daarvoor hebben we im mers Burgemeester en Wethouders, een gemeenteraad en een ambtenarencorps. Denken we er wel eens aan, dat we bij een dergelijk gemis aan verantwoordelijkheids besef noodzakelijk de verkeerde kant heengroeien? De vrucht ervan is de dictatuur. We spreken graag en veel over democratie. Welnu, democratie streeft naar de vrije ontwikkeling van de menselijke persoonlijkheid en berust op eerbied vóór die menselijke persoonlijkheid. Maar er mag dan ook verwacht worden, dat die vrij ontwikkelde persoonlijkheid zijn verantwoordelijkheid ten opzichte van de gemeenschap begrijpt. Dit is een moeizaam en langdurig proces. Het is een proces van groei. En is het niet zo, dat aan iedere groei een soort sterven voorafgaat? Onze grote dichteres, mevr. H. Roland Holstvan der Schalk zegt het ergens zo mooi: ,,Alle groei is het smartelijk gebeuren van wat later blijkt tot blijheid te worden Welnu, iets van die blijheid om de duidelijke groei van de gemeenschaps-gedachte hebben we gevoeld op 18 Maart bij de herdenking van het 675-jarig bestaan van onze stad. Wat een heerlijk-spontane medewerking is toen geble ken! Dit moest slagen! We zagen het al in de week vóór 18 Maart bij de binnensport-wedstrijden, georganiseerd door de S.B.L.O. En op 18 Maart zelf bloeide bij de vlaggenparade op de Markt een fleurig feest van gemeen schapszin open: die zee van vlaggen en vaandels van tal loze verenigingen, dat heerlijk samenspelen van alle harmonieën van de stad, die gemeenschappelijke tocht naar de Aula. Verder de buitengewone medewerking van de plaatselijke journalisten zowel in de pers als bij de radio-uitzendingen en filmopnamen. En tot besluit die prachtige gemeenschaps-avond in de stampvolle Grote Kerk, verzorgd door Schiedamse zangverenigingen en het Toonkunst-orkest. Er is die dag iets losgeslagen, dat wijde perspectieven opent voor de toekomst; er is de zekerheid, dat ook in Schiedam iets kan slagen; er is de overtuiging, dat de ge meenschapsgedachte groeiende is. Van dit laatste zijn nog meer symptomen merkbaar. Dat de socialisten op 1 Mei de Koninginne-verjaardag en de Dag van de Arbeid beiden met volle overgave kun nen vieren, wijst op een groei, die wij allen hebben door gemaakt in de bezetting. Wij hebben het wezenlijke van de gemeenschapszin geplaatst vóór de schijn van tegenstel lingen. Laten we ons niet te veel erover verwonderen, dat er ook nog wel eens een stap terug gezet wordt op de weg van het groeiend gemeenschaps-besef. Als zodanig zien we b.v. het feit, dat de Herdenkings-bijeenkomst op de avond van 4 Mei dit jaar niet plaats vindt in de Grote Kerk, het historisch hart van Schiedam en dus de plaats die voor zo'n gemeenschappelijke herdenking het meest is aangewezen. Wij vertrouwen, dat de betreffende in stanties dit zullen inzien en dat het volgend jaar de doden herdenking weer daar zal worden gehouden. De Schiedamse Gemeenschap gaat nu de voorberei dingen treffen om eind Augustus een vacantie-week te organiseren, waarin tevens het 675-jarig bestaan van de stad nog eens feestelijk zal worden gevierd. Overtuigd van de medewerking zowel van alle medeburgers als ver enigingen en bedrijven, zijn wij er zeker van, dat ook dit feest ten volle zal slagen.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1950 | | pagina 5