EEN HALVE EEUW HUISHOUDSCHOOL Vtjjfig jaar zorg om Schiedamse huisvrouw werd er les gegeven in huishoudkunde rekenen en lezen werden niet ver waarloosd. Zo langzamerhand ging men buiten de school begrip tonen voor wat daar binnen geschiedde en na nog een paar jaar vertoefd te hebben in het gebouw van de tegenwoordige gemeente-bi bliotheek aan de Lange Haven, was in 1908 de verhuizing naar het school gebouw in de Prins Mauritsstraat aan de orde. Gevoel voor de eisen en mogelijk heden van de tijd heeft men de be stuurders van de huishoudschool nooit kunnen ontzeggen. Jaren voordat de eerste wereldoorlog de sociale verhou dingen voorgoed zou veranderen, schreef men reeds in het jaarverslag van de Schiedamse huishoudschool, dat het wenselijk zou zijn, over de middelen te beschikken, die het mo gelijk zouden maken ook meisjes uit de kringen der arbeidende klasse de dagcursussen te laten bezoeken. Deze uitbreiding van het leerlingental alleen, kon het ideaal van de grond legster van de school, mej. E. M. Maas, benaderen. De wijziging in de structuur van onze samenleving deed zich op de huishoudschool gevoelen in de jaren 19171918. Meisjes verdwenen in de fabrieken en de avondcursussen, derwijs in het Schiedam van meer dan zes en vijftig jaar geleden nog een moeilijk te verteren brok, want wie had er ooit gehoord, dat je meisjes op een school iets van het huishouden kon bijbrengen. T*w T TIT die kokerij aan de 1*-^ Lange Achterweg is eigenlijk de Huishoud- en In dustrieschool voor Schiedam en Omstreken gegroeid. Een vergadering van een twin tigtal notabelen was daar voor in 1900 nodig, want men leefde nog in de tijd, dat de over heid zich van dergelijke zaken weinig aantrok. Een sociale daad mocht men in het loffelijk streven van de notabe len niet zien, want allerminst waren het de volkskinderen, die de eerste jaren de banken van de school in het Volkshuis aan de Lange Haven bevolkten. Hoger onderwijs voor meis jes was meestal nog uit den boze en deze school bood een mooie gele genheid de dochters van goeden huize, die hun ambities voor het huishouden metterdaad wilden uitleven, hiervoor een scholing te geven. Naast het knippen, koken, stoppen en verstellen

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1950 | | pagina 8