DCMVOOI DCQT. BCPOUVi/sG. «Ef AltUVL PtGOUVirtQ. s> INDUCTDETCQDQ/N. IT DECQCATItTLDDClM. 67 HET was een simpele kaart van de stadsuitbrei ding, die ons kortgeleden onder ogen kwam. De toekomst van de stad was er in ruwe trekken op aangegeven rond de bestaande kern. Kort daarop nam Rotterdam in Oud-Mathenesse honderden nieuwe woningen in gebruik. Wij zagen weer een plattegrond, nu niet van Schiedam maar van Rotterdam-West. Toen is de idee eigenlijk gerijpt, waarvan u hierboven het aanschouwelijk resultaat ziet en elders in ons blad iets kunt lezen. Schiedam: centrum voor 120.000 mensen. Bijna een eeuw geleden waren de grenzen van Schie dam gelegd ver ten Oosten van het tegenwoordige Westelijke havenbekken van de grote buurstad. Als een groene vlek strekten zich de door dijken omzoomde en doorsneden weilanden uit tussen de twee ste den. Van Schiedam naar Rotterdam gaan betekende nog een reis ondernemen van een klein uur. Niemand dacht nog aan een toekomst met overslagbedrijven, brede verkeerswegen en dichtbevolkte woonwijken. Toch is het gegaan zoals het moest gaan. De stad is de groene vlek op de landkaart gaan veroveren. Eerst met reuzenhappen traag en onsamenhangend, later in steeds sneller tempo en volgens plan, werd bezit genomen van het boerenland. Toen dit proces plaatsvond, had Schiedam de rechten over de grond in het Westen voor een groot deel reeds opgegeven en het zou het na dien nog vaker doen, totdat we, zoals wel meer in het verleden, weer beklemd kwamen te zitten tussen de eigen grenzen. Hieraan kwam eerst een einde, toen ten Westen van de stad het platteland van Kethcl en Spaland bij Schiedam werd gevoegd. Rotterdam-West, Schiedam, Kethel en misschien straks ook laardingen, groeien steeds meer tot een stede- bouwkundige eenheid. „Straks zijn we bij Rotterdam ingelijfd voor we het weten," zeggen de pessimisten en ze rekenen al voor hoe kort de zelfstandigheid van de aangrenzende gemeenten nog slechts zal duren Ze hebben ongelijk, deze zwart kijkers, wanneer zij hun visie op de toekomst afleiden uit de steeds korter wordende afstanden tussen de woon gemeenschappen. Integendeel, de kaart bewijst het en daarvoor plaatsten we haar eigenlijk dat bij het samensmelten van de buitenwij ken van twee steden nieuwe centra ontstaan. Wanneer u deze kaart van het Schiedam en Rotterdam-West in de nabije toekomst, eens aandachtig be kijkt, zal het u duidelijk worden, welk een prachtige ligging het tegen woordige centrum van Schiedam rond Broersvest en Hoogstraat ten opzichte van de woonplaatsen van dan 120.000 mensen heeft. Inplaats van uitvals- poort naar Rotterdam zal het zich kunnen aanmatigen het middelpunt van een dichtbevolkte streek te zijn. Zal het zich kunnen aanmatigen inderdaad. Wij zullen moeten zorgen voor een stadscentrum, waar de harte- klop van het leven gevoeld wordt, waar de huisvrouw te kust en te keur kan gaan bij haar inkopen, waar de burger ontspanning zal zoeken na volbrachte dagtaak. Een voorwaarde van zo'n Schiedams centrum zal zijn de aanwe zigheid van een groot zalencomplex. Wij kunnen ons gelukkig prijzen, dat de plannen van de Schiedamse Gemeen schap voor de bouw van het Cultureel Centrum binnenkort weer ter sprake zullen komen. Met begrip van de grote mogelijkheden van dit Cultureel Cen trum voor de toekomst van onze stad, zoals deze is af te lezen uit de hierbij afgebeelde plattegrond, zal het ieder duidelijk zijn, dat met de bouw van dit gemeenschapsgebouw een van de eerste voorwaarden van het centrum voor 120.000 mensen in vervulling zal gaan.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1950 | | pagina 11