jaar sportgcmecMischap 71 Provinciale weg No. 15, die zal leiden naar Hoek van Hol land en op de Schiedamse weg uitkomt op het kruispunt, dat onder op de foto te zien is. Het ligt in de bedoeling, aan de Schiedamse weg wonin gen te doen optrekken volgens de traditionele bouw. Daar achter komen dan de montagewoningen, ongeveer een vier honderd, waarvan er twee, gebouwd door de aannemers combinatie S.S.H. volgens het (Oostenrijkse) Fundo- systeem, gereed zijn en waarvan er 139 volgens het Airey- systeem en 100 volgens het Welschcn-systeem nu worden gebouwd. De rest volgt later. Deze 239 woningen moeten, als alles goed gaat, in het tijdvak September-December van dit jaar successievelijk in gebruik kunnen worden ge nomen. In het Tuindorp zijn bovendien nog ontworpen een schoolgebouw, dat, om het in overeenstemming te brengen met het Tuindorp-karakter, een soort Finse school moet worden, en een crèche, een kinderspeelplaats. Maar of die er voorlopig zullen komen is een grote vraag. Immers, in het voormalig Kethel zijn drie scholen, een openbare, een Chr. en een R.K. school. De kinderen uit de gezinnen, die Tuindorp Kethel zullen gaan bewonen, kunnen dus daar onderwijs genieten. En een crèche is in deze tijd luxe. Want dat betekent, dat er een plaats komt, waar kinderen zullen spelen onder toezicht. Als die crèche een eenvoudige kinderspeelplaats zonder meer wordt, zoals wij die elders in Schiedam kennen, mag men al blij zijn. In het Tuindorp Kethel, dat van de hoofdwegen wordt gescheiden door vijvers en waterpartijen, zijn brede straten geprojecteerd, met veel groen. De tuinen voor de woningen zullen worden aangelegd en onderhouden door de Gemeen telijke plantsoendienst, dit om de eenheid te bewaren en om een gezellige aanblik in de straten te garanderen. In de achter de woningen gelegen tuinen zullen de bewoners him tuinierdershart naar hartelust kunnen ophalen en hun fantasie kunnen botvieren. Nabij het Tuindorp is het toekomstige recreatiegebied van Schiedam ontworpen en (op de foto rechts) tegenover het Tuindorp komen sportvelden. Er wordt op het ogenblik in het toekomstig Tuindorp hard gewerkt. Reeds onderscheidt men, waar de straten zullen komen; reeds zijn de hei-werkzaamheden voor de 239 woningen nagenoeg geëindigd en reeds is van een blok montagewoningen het geraamte te zien. Kabels voor electriciteit, telefoon, buizen voor gas- en waterleiding, rioolbuizen, worden gelegd. De plaatsen, waar vijvers en waterpartijen moeten komen, zijn afgepaald. Maar er zal nog heel wat werk moeten worden verzet, voor en aleer de eerste woningen van dit Tuindorp zullen kunnen worden betrokken. 20 TTet ivas in 1930. De gymnastiekverenigingen leverden een verbitterde strijd I om het gebruik van gymnastieklokalen. De voetbalverenigingen bestreden elkander niet alleen op de velden, maar ook rond de velden, om het gebruik van de velden. Er tvas een tekort aan gymnastiekzalen, aan sportterreinen. En er was malaise, die het Gemeentebestuur noopte tot grote zuinigheid, zodat er geen gymnastiekzalen konden tvorden gebouwd en er, zo er al gronden te vinden waren, geen sportvelden konden worden aangelegd. De verenigingen streden een onderlinge strijd en bereikten niets. Totdat Totdat zich de mening postvatte dat, wat afzonderlijke verenigin gen niet konden bereiken, mis schien bereikt zou kunnen worden door een sportgemeenschap, door een orga nisatie van alle sportverenigingen, die de belangen van al die aangesloten ver enigingen zou gaan behartigen. De Schiedamse Bond voor Lichame lijke Oefening, kortweg S.B.L.O., werd geboren. De bond had enkele moeilijke eerste jaren, maar weldra ging er van deze organisatie een grote stimulerende kracht uit. Initiatieven werden gebo ren, wethouder J. Dinkelaar zag het belang in van ditgemeenschapswerken bewerkstelligde, dat er een gemeente lijke sportcommissie kwam, waarin naast leden van de Raad bestuursleden van de S.B.L.O. zitting kregen; een gesalarieerd sportambtenaar werd be noemd, en.er kwam \frat tot stand. De gymnastiekzalen werden redelijk verdeeld onder de Gymnastiekvereni gingen en de buitensportorganisaties, die er gebruik van wilden maken voor indoortraining; de sportvelden werden verdeeld aan de verenigingen, die daar voor in aanmerking kwamen; er kwam het sportpark Boshoek, aangelegd in werkverschaffing; er kwam het, in middels weer verdwenen Mathenesser Sportpark met het Sportpark Excel sior en een wielerbaan, die ook al weer ten offer zijn gevallen aan de uitbrei ding van de stad en die ook door werk lozen waren aangelegd; het veld Laan ons Genoegen werd verbeterd; in Spie- ringshoek kwamen sportvelden, aan de Damlaan werd Hermes-D.V.S. ge holpen aan bijvelden en daar werd het Damlaan-terrein aangelegd; S.V.V. kreeg bijvelden, de handbal-, korf bal- en hockeyclubs kregen speelvelden toegewezen; op het opgespoten terrein achter de Parallelweg kwamen nood- velden; de gemeentelijke zwembaden, die oorspronkelijk een commissie van toezicht hadden, kwamen onder de invloeds-sfeer van de S.B.L.O., plan nen werden gemaakt om, in verband met de uitbreidingsplannen van de stad, ten behoeve van de sport voor zieningen te treffen door het doen aanleggen van een uitgerekte strook sportvelden onder Kethel, waarvan er thans enkele aan de Oudedijk zover gereed zijn, dat die in het najaar in gebruik kunnen worden genomen; de medische sportkeuring werd gesticht... Dit, en nog veel meer, bracht de S.B.L.O. in nauwe samenwerking met de Gemeentelijke Sportcommissie en met het Gemeentebestuur tot stand en wij kunnen gerust zeggen, dat er in Schiedam geen enkel sportevenement plaats vindt of de S.B.L.O. heeft er de hand in. Hier is bewezen, wat een gemeen schap, een sportgemeenschap, kan be reiken en tot stand weet te brengen. De S.B.L.O. bestaat thans 20 jaar. Met grote voldoening kan worden terug gezien op dat wat tot stand is gekomen en met evenveel voldoening kan wor den geconstateerd, dat deze organisa tie nog lang niet op haar lauweren gaat rusten, maar rusteloos voortbouwt aan het werk, de sport te dienen.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1950 | | pagina 15